Zrównam ich mury z ziemią, nawet jeśli będzie to kosztować życie 40 000 Greków! Posłuchaj mnie Zeusie! Zrównam ich mury z ziemią!

—Agamemnon


Agamemnon – główny antagonista w filmie Troja.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat wojen, Agamemnonowi udaje się w końcu zjednoczyć wszystkie Greckie Królestwa pod swoją kontrolą. Jego najlepszym żołnierzem jest Achilles, książę Myrmidonów, ale obaj całkowicie gardzą sobą. Agamemnon wreszcie udaje się zdobyć ostatnie niezależne greckie królestwo, Tesalię, dzięki niechętnej pomocy Achillesa, który wyraża otwartą pogardę dla żądnego władzy króla przed i po zwycięstwie w walce z najlepszym żołnierzem Tesalijczyków, Boagriusem.

Kiedy żona Menelaosa, Helena, ucieka do królestwa Troi z księciem Parysem, dzień po tym, jak pokój został zawarty pokój między Spartą i Troją (do którego Agamemnon się sprzeciwił) oburzony Menelaos przybywa do Agamemnona i prosi swojego brata, by pomógł mu zniszczyć miasto. Agamemnon, chcąc zdobyć Troję, zgadza się, ale jest zmuszony sprowadzić Achillesa i jego ludzi, wiedząc, że bez nich nie wygra wojny. Wiedząc, że Achilles go nie znosi, Agamemnon wysyła Odyseusza, króla Itaki, by zwerbował pozornie niezwyciężonego Greka. Odyseusz odniósł sukces, odwołując się do ego Achillesa. Po tym, jak Achilles i jego ludzie szturmują plażę Troi, Agamemnon przyznaje się do zwycięstwa i niesprawiedliwie bierze Bryzejdę, kapłankę i członkinię Trojańskiej Rodziny Królewskiej, za swoją nagrodę, powodując, że Achilles wycofał swoje poparcie zaczął obserwować wszystko z boku.

Następnego dnia Agamemnon zbiera siły i oferuje, że oszczędzi Troję, jeśli Trojanczycy przysięgną mu wierność i zwrócą Helenę dola Menelaosa. Jego propozycja zostaje odrzucona, a Parys wychodzi naprzód i sugeruje, że on i Menelaos rozstrzygają konflikt o Helenę w walce jeden na jednego. Ta oferta początkowo została odrzucona przez Agamemnona, ale Menelaos, który ma obsesję na punkcie zabicia Parysa, przekonuje go, by zaakceptował to, obiecując, że Agamemnon może zaatakować i zdobyć Troję bez względu na wynik bitwy. Menelaos z łatwością dominuje w walce, podczas gdy Agamemnon patrzy z rozbawieniem, ale gdy Parys ma zostać zabity, Hektor (starszy brat Parysa i przywódca trojańskiej armii) idzie naprzód i zabija Menelaosa. Oburzony, Agamemnon nakazuje armii szarżę, ale Trojanie odpychają ich, a Odyseusz przekonuje Agamemnona do odwrotu.

Po przeprowadzeniu pogrzebu brata, Agamemnonna proszę generałowie o powrót do rodzinnej Grecji. Jednak on odmawia, gdyż jest zdeterminowany by zdobyć Troję. Oddaje Bryzejdę swoim ludziom i prosi Odyseusza, aby namówił Achillesa, by znowu za niego walczył. Bryzejda zostaje uratowana przez Achillesa zanim mężczyźni zaczynają ją gwałcić, a Odyseusz ostatecznie nie przekonuje Achillesa do walki. Po tym jak Patrokles, kuzyn Achillesa zostaje zabity przez Hektora w walce, Achilles ślubuje zemstę. Podczas pogrzebu, Agamenon z zadowoleniem stwierdza, że to uratowało mu wojnę, gdyż wie, że Achilles teraz będzie walczył dla niego.

Achilles zabija Hektora w bitwie, ale później zwraca jego ciało (i Bryzejdę) ddla Trojan na prośbę Priama, króla Trojan. Agamemnon jest wściekły, że będzie musiał uszanować obietnicę Achillesa dotyczącą 12-dniowego zawieszenia broni, aby pogrzeb Hektora mógł zostać przeprowadzony. Gwałtownie oświadczając, że zrówna mury Troi, nawet jeżeli będzie to kosztować życie 40 000 Greków. Odyseusz, chcąc zmniejszyć straty, wymyśla plan infiltracji murów Troi, budując dużego drewnianego konia (z zapasowych greckich statków), który potajemnie zostanie wypełniony greckimi żołnierzami. Agamemnon zgadza się z planem, opisując go jako "sposób, by owce zaprosiły wilki na obiad".

Dwanaście dni później koń zostaje z tyłu, a pozostała grecka flota ukrywa się w zatoczce. Pomimo obaw Parysa, koń zostaje wprowadzony do miasta przez Trojan, wierząc, że Grecy uciekli. Jeździec trojański odkrywa flotę, ale zostaje zabity, zanim będzie mógł ostrzec Trojanczyków. Tej nocy ukryci żołnierze wychodzą z konia i otwierają bramę dla reszty greckiej armii. Grecy burzą miasto i spalają go. Agamemnon czerpie wielką radość z rzezi, głośno zachęcając swoich ludzi, by spalili miasto do ziemi. Zabija Priama, napierając na niego włócznią, następnie atakuje Bryzejdę i deklaruje zamiar uczynienia z niej swojej niewolnicy i że będzie ją gwałcił każdej nocy. Jednak Bryzejda dźga go w szyję ukrytym nożem, zabijając go.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.