FANDOMAgandaûr – główny antagonista w grze Władca Pierścieni: Wojna na Północy. Jest sługą Saurona i pełni rolę dowódcy jego wojsk na północy Śródziemia.

Biografia

Agandaûr był Czarnym Númenorejczykiem, podobnie jak Rzecznik Saurona. Jest ambitnym i spragnionym władzy porucznikiem Saurona. Został wysłany na północ, aby zorganizować armię i zniszczyć Wolne Ludy na tamtejszym froncie. Dla wielu jest śmiertelnym stworzeniem, Cieniem, o którym mówi się szeptem i ze strachem, nawet wśród tych potężnych. Jest on jednym z najokrutniejszych podwładnych Saurona i odgrywa ważną, ale wciąż tajemniczą rolę w planach sprowadzenia Śródziemie na kolana.

Po raz pierwszy widzi się go w Sarn Ford, obozie Dunedainów. Przybywa tuż po tym, jak Nazgûle skończyły oczyszczać obóz strażników i spotyka się z Czarnoksiężnikiem. Mówi mu, że zaczął gromadzić Orków z gór w starym mieście Fornost. Przed wyjazdem mówi, że północne ziemie znają pokój zbyt długo i że wkrótce poczują gniew Saurona.

Jakiś czas później, w Fornoście jego wojownicy zostali zabici, a jego machiny wojenne zostały zniszczone. W cytadeli miasta, w której mieszka, mówi swojemu orkowi wodzowi Tharzogowi, by poradził sobie z intruzami, którzy powodują tak wiele problemów. Jest ścigany na szczyt cytadeli przez Elladana i Elrohira, bliźniaczych synów Elronda. Pojedynkuje się z braćmi i obezwładnia ich, aż przybywają ich towarzysze Andriel, Eradan i Farin. Ze względu na przewagę przeciwnika, Agandaûr ucieka przed nimi na Skrzydlatej bestii. Pomimo ścigania przez Wielkiego Orła Belerama, Agandaûr wykorzystuje swoje czary, by błyskawicznie uderzyć Orła i ucieka.

Agandaûr nie bierze udziału w gromadzeniu orków w Ettenmoor, ale jest wymieniony jako ten, który przeciągnął na swoją stronę giganta Bargrisara.

Agandaûr zostaje również wspomniany przez czarodzieja Radagasta, który rekrutuje smoka Urgosta z Szarych Gór. Urgost mówi Agandaûrowi, że rozważy jego ofertę w swoim czasie. Przed odejściem, Agandaûr mówi smokowi, że mądrze byłoby nie przeciwstawiać się Sauronowi i że na wszelki wypadek zostawi po sobie jakichś wojowników. Następnie Agandaûr spiskuje i rozpętuje atak na krasnoludzką twierdzę Nordinbad.

Po oblężeniu Nordinbadu Eradan, Andriel i Farin udają się do leża Agandaûr w Carn Dûm, dawnej stolicy Angmaru. Agandaûr walczy z trzema bohaterami i prowadzi ich na most cytadeli. Tam Agandaûr wykorzystuje swoją magię, by zniszczyć trio, ale mu się to nie udaje. Gdy umiera, prosi o pomoc swego pana, choć w tym samym momencie Frodo Baggins zniszczył Jedyny Pierścień. Zamiast tego rozpada się i pozostaje po nim tylko jego hełm. Po śmierci Agandaûra siły Saurona na Północy zostały pokonane, a Angmar został prawie całkowicie zniszczony.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.