FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Agent Smith – główny antagonista w trylogii Matrix.

Zagrał go Hugo Weaving, który także podkładał głos dla Megatrona oraz wcielił się w rolę Red Skulla.

Opis Edytuj

Smith zaczął jako agent, program AI w Matrixie zaprogramowany przez architekta (na rozkaz Deus Ex Machina), aby utrzymać porządek w systemie, niszcząc kłopotliwe programy i ludzkie awatary, które w przeciwnym razie przyniosłyby niestabilność symulowanej rzeczywistości. W tym celu Smith posiada umiejętność przejęcia kontroli nad symulowanym ciałem każdego człowieka połączonego z Matrixa. Jako agent, Smith jest w stanie nagiąć zasady Matrixa (takie jak grawitacja i ograniczenia ludzkiego ciała), dając mu szybkość i siłę ponad zwykłe ludzkie możliwości.

On i inni agenci mogą bezbłędnie unikać pocisków, przebić się przez beton gołymi rękami i skakać na odległość. Agenci mają także możliwość natychmiastowego komunikowania się ze sobą i postrzegania innych ludzi podłączonych do Matrixa, reprezentowanych przez ich słuchawki (kiedy agent Smith usuwa słuchawkę podczas pierwszego filmu, nie jest świadomy ataku na swój budynek). Ulubioną bronią Smitha w pierwszym filmie, tak jak to ma miejsce w przypadku wszystkich agentów w Matrixie, jest Desert Eagle, komorowo wyposażony w amunicję A50 o wysokim kalibrze.

Pod koniec pierwszego filmu Matrix, Smith został rzekomo zniszczony przez Neo po niszczycielskiej walce; jednak w sequelach Smith został ujawniony jako "uwolniony" od kontroli Maszyn, co czyni go programem renegatem. Wraz ze swoją wolnością Smith zyskuje możliwość kopiowania siebie na innych w Matrixie, zamiast po prostu mieć możliwość przełączania się między ciałami, skutecznie czyniąc go samoreplikującym się wirusem komputerowym. Smith sugeruje również, kiedy Morfeusz zagroził mu, że w tym momencie sam się zrekonstruował na tyle ciał, że gdyby zachował swoją nadludzką szybkość, nie musiał już jej używać, by unikać pocisków wystrzeliwanych z broni.

W przeciwieństwie do swojej formy agenta, może on także atakować rzeczywiste ciała ludzi w procesie odłączania się od Matrixa, wykorzystując stacjonarne linie telefoniczne, pozwalając Smithowi żyć w zewnętrznym świecie. Jest to widoczne, gdy Smith przejmuje ciało Bane'a w Matrix Reaktywacja. Prawdziwa moc Smitha pochodzi z jego zdolności do absorbowania wspomnień i mocy od swoich ofiar, co kończy się jego formą, która walczy z Neo w ostatecznej bitwie z serii Matrix. Smith posuwa się tak daleko, że kopiuje się do Wyroczni, a nawet próbuje kontrolować Morfeusza i samego Neo.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.