Stub.svg Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!


Al Mualim, znany również jako Starzec z Gór lub pod jego historycznym imieniem Rashid ad-Din Sinan – jeden z dwóch głównych antagonistów obok Roberta de Sable w grze Assassin's Creed z 2007 roku, przywódca syryjskiej gałęzi zakonu asasynów w czasach trzeciej krucjaty, jednocześnie członek zakonu templariuszy.

W anglojęzycznej wersji gry głos podkładał mu Peter Renaday, natomiast w polskojęzycznej zagrał go Daniel Olbrychski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1191 Al Mualim wysłał niewielki oddział asasynów do ruin świątyni Salomona w Jerozolimie, aby odzyskali starożytny artefakt. Powrót jego podwładnych zakończył się częściowym powodzeniem - artefakt został zdobyty, jednakże wróciło dwóch z trzech wysłanych. Co gorsza, do Masjafu dotarli templariusze. Zostali jednak przepędzeni. Po ich przepędzeniu zdegradował Altaira jako głównego winowajcę całej akcji i skonfiskował całe uzbrojenie, jednakże dał szansę na rehabilitację.

Zadaniem, jakie Altairowi postawił Starzec, było zgładzenie dziewięciu rządców w trzech głównych miastach: Damaszku, Akce i Jerozolimie. Dopiero po jakimś czasie przyznał, że ci ludzie przynależeli do zakonu templariuszy, biorąc czynny udział w poszukiwaniu artefaktu w ruinach świątyni - Fragmentu Edenu.

Gdy Altair zabija Roberta de Sable - wielkiego mistrza templariuszy - ten wyjawia mu kluczową rolę Al Mualima w całym spisku. Mimo przynależności do templariuszy pragnął zachować moc artefaktu wyłącznie dla siebie.

Kiedy Altair powraca do Masjafu, zastaje większość asasynów poddanych kontroli umysłu, którą zapewniał Fragment Edenu. Przełamawszy się przez kordon zniewolonych współbraci, asasyn dociera do ogrodów twierdzy, aby zmierzyć się z Starcem. Ostatecznie pokonuje go i przejmuje od niego artefakt.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwowzór Al Mualima - Raszid ad-din Sinan - w rzeczywistości objął przywództwo nad syryjskimi asasynami w 1162 na rozkaz przywódców twierdzy w Alamucie (dzisiejsze tereny Iranu). Przez okres swoich rządów w Masjafie prowadził wojny z Saladynem - sułtanem Egiptu - a także siał terror wśród krzyżowców, co więcej, uważał się za istotę boską, czym wyłamał się spod zwierzchnictwa swojego dotychczasowego przełożonego z Alamutu. W odróżnieniu od swojego odpowiednika z gry zmarł około roku 1193.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.