Alfrid Lickspittle – mniejszy antagonista z filmowej adaptacji Hobbita. Jest on tchórzliwym sługą Władcy Miasta na Jeziorze.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Alfrid urodził się prawdopodobnie w Esgaroth i tam, dzięki swojemu sprytowi wkupił się w łaski Władcy Miasta i stał się jego bliskim doradcą.

Hobbit: Pustkowie Smauga[edytuj | edytuj kod]

Alfrid pojawia się po raz pierwszy, gdy Bard chce wpłynąć do miasta. Mówi Bardowi, że ma tylko pozwolenie na sprowadzenie pustych beczek. Nakazał więc Bradze i reszcie podwładnych wyrzuć towar Barda do rzeki. Słucha następnie Barda i jego rad, po czym nakazuje zaprzestania wyrzucania ryb. Gdy Bard odpływa, mówi mu, że Władca ma na niego oko.

Jakiś czas później pojawia się w domu Władcy Esgaroth. Mówi mu o nastrojach panujących w mieście i podburza go. Wieczorem, po schwytaniu krasnoludów, wygląda zza drzwi domu Władcy, a następnie razem z nim wychodzi dowiedzieć skąd te całe zamieszanie. Po wystąpieniu Barda, zaczyna szydzić z jego przodka Giriona. Następnego ranka uczestniczy w odprawie krasnoludów do Ereboru. W wersji rozszerzonej pojawia się scena w której rozmawia z Władcą Miasta o Krasnoludach i o ewentualnościach powodzenia ich wyprawy. Jakiś czas później uczestniczy w zasadzce na Barda i podstawia mu nogę.

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii[edytuj | edytuj kod]

Kiedy Smaug zaatakował Esgaroth. Alfrid, Władca i reszta strażników ładuje majątek miasta na łódź i próbują uciec z miasta. Gdy łódź płynie za wolno, informuje o tym Władcę, który go wyrzuca za burtę.

Alfrid przeżył i razem z resztą ludzi zebrał się na brzegu Długiego Jeziora. Zaczyna wyrywać innym ubrania. Po tym jak ludzie ogłaszają zabójcą smoka, Alfrid zaczyna krzyczeć "Niech żyje Król Bard!". Po tym ludzie z Esgaroth próbują go zabić, ale życie ratuje mu Bard. Następnie uczestniczy w przygotowania do wymarszu do Dale i dowiaduje się o planach Barda. Po dotarciu do Dale, Bard karze stać mu na straży. Alfrid jednak zaniedbał te obowiązki i nie zauważył armii Elfów pod wodzą Króla Thranduila. Jakiś czas później, Gandalf nakazuje mu nakarmić Hobbita i go pilnować, ale i z tego zadania nie wykonuje. Podczas bitwy, Alfrid ukrywa się i razem z resztą ludzi niezdolnych do walki ucieka do Wielkiej Sali, gdzie przebiera się za staruszkę. W środku bitwy konfrontuje się tam z kobietą, po czym znajduje pieniądze. Uciekając ze zdobytym skarbem, Alfrid natrafia na Ogra, którego zabija Bard. Pyta się go, dlaczego nie sięgnął ręki po władzę, skoro była na wyciągnięcie Barda. Po usłyszeniu odpowiedzi od Barda odchodzi.

W wersji rozszerzonej, po zostawieniu Barda, Alfrif ukrywa się z katapulcie. Gdy widzi Gandalfa walczącego z dużym Ogrem, próbuje uciec. Wtedy to też jedna z monet mu wypada i ląduje na dźwigni od katapulty. To powoduje, że Alfrid zostaje wystrzelony w kierunku Ogra i wpada mu do ust. Zarówno Ogr, jak i Alfrid giną.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.