Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Warning18+.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Zabij ich! Zabij ich wszystkich!

—Alma Wade mówiąca do swojego młodszego syna Paxtona Fettela.


Alma Wade to główna antagonistka występująca w serii F.E.A.R.. Jest to potężny duch która pragnie zemsty na ludzkości z powodu nieludzkich eksperymentów na jej osobie i jej nadprzyrodzonych zdolnościach kiedy była dzieckiem oraz udziale w tajnych eksperymentach. W F.E.A.R. głosu użyczyła jej Melissa Roberts, a w F.E.A.R. 2 i F.E.A.R. 3 głosu użyczyła jej Alésia Glidewell.

Historia[]

Wczesne Życie[]

Alma Wade urodziła się 26 sierpnia 1979 r jako córka Harlana Wade'a i jego żony Elizabeth Wade. Matka Almy zmarła podczas porodu, pozostawiając Almę wyłącznie pod opieką ojca. Z nieznanych powodów Alma została obdarowana ogromnymi mocami psychicznymi, w wyniku czego cierpiała z powodu koszmarów i była w stanie odczuwać na sobie negatywne emocje otaczających ją ludzi. Jej ojciec zauważył jej moce niedługo po urodzeniu i wdrożył ją do eksperymentów Armacham Technology Corporation, gdy miała zaledwie trzy lata. Armacham wprowadził Almę do Projektu Paragon, gdzie testowali ją pod kątem każdego rodzaju mocy parapsychicznej a sama Alma zaliczyła wszystkie testy. Alma była poddawana testom i eksperymentom prawie bez przerwy, aby odkryć źródło jej mocy i w jaki sposób reagują na bodźce zewnętrzne.

Kiedy Alma miała pięć lat, zaczęła celowo oblewać testy dawane przez Armacham z nadzieją, że firma przestanie na niej eksperymentować. Jakiś czas później podpaliła laboratorium w ośrodku Projektu Początek i zaczęła psychicznie atakować naukowców z Armacham, którzy na niej eksperymentowali; jej ofiary zaczęły mieć koszmary, nagłe zmiany nastroju i urojenia. Kiedy Armacham zdał sobie sprawę, że jedyną rzeczą, która powstrzymała Almę przed zrobieniem znacznie gorszych rzeczy naukowcom, był fakt że była jeszcze dzieckiem, więc postanowili utrzymać ją przy życiu tak by nie mogła atakować psychicznie pracowników, utrzymując ją w stanie uspokojenia.

W wieku siedmiu lat Alma została włączona do Projektu Początek, który Armacham Technology Corporation stworzył do tworzenia osobników mających zdolności psychicznych z obiektu źródłowego takiego jak Alma. Dwa dni przed swoimi ósmymi urodzinami, w 1987 roku, Alma została wprowadzona w śpiączkę i została zamknięta w Krypcie, kulistej strukturze zlokalizowanej głęboko w sekretnym Ośrodku Origin, która była w stanie neutralizować jej zdolności parapsychiczne. Notatka, którą można znaleźć w F.E.A.R. 2: Project Origin sugeruje, że Alma mogła zabić co najmniej jedną osobę, zanim zapadła w śpiączkę. Można zobaczyć, że jej nogi są zakrwawione, kiedy strażnicy ATC zabierają ją siłą do Krypty. Podczas projektu, Alma została dwukrotnie zapłodniona prototypami stworzonymi z jej własnego DNA zmieszanego z DNA badaczy z Projektu Początek, w tym samego Harlana Wade'a.

Alma urodziła Pierwszy Prototyp, Point Mana, gdy miała zaledwie 15 lat, a następnie Drugi, Paxtona Fettela, rok później - ale Armacham ukrywał przed nimi fakt, że byli braćmi. Kiedy jej synowie byli trzymani z dala od niej, Alma starała się jak mogła, by szukać z nimi kontaktu. Alma próbowała się z nimi skontaktować, ale tylko Fettel mógł odpowiedzieć na jej wezwanie. Czuł narastającą wściekłość Almy i jej obecność w placówce, gdy od czasu do czasu pojawiała się w pokoju chłopców. Nie mogła jednak dotrzeć do Point Mana, ponieważ nie posiadał żadnych psionicznych umiejętności, takich jak Fettel. Alma ostatecznie połączyła swoją świadomość ze świadomością Fettela, gdy ten miał 10 lat, powodując pierwsze Wydarzenie Synchroniczne w którym Fettel zabił sporą ilość żołnierzy ATC i skłoniło firmę do całkowitego zamknięcia Projektu Początek i "wyciągnięcia wtyczki" z Almy. Systemy podtrzymywania życia zostały wyłączone z Krypty, gdy Alma miała 26 lat, co doprowadziło ATC do przekonania, że zmarła. Według Harlana Wade'a jej ciało fizyczne zmarło sześć dni po usunięciu aparatów podtrzymujących życie, ale według F.E.A.R. 2: Project Origin jej energia psychiczna utrzymywała się długo po zatrzymaniu jej serca, podsycana nienawiścią z jej gniewnego i wściekłego ducha. Jednak przeważnie pozostawała uśpiona przez dwadzieścia lat, ponieważ jej duch był nadal zamknięty w Krypcie wraz z jej zwłokami. W tym czasie ludzie na obszarze gdzie znajdowała się Krypta, czyli w dzielnicy Auburn, czuli się nieswojo lub chorowali, a pewna część tej dzielnicy gdzie była Kryptą została ostatecznie opuszczona.

Wywiad z Almą[]

Lubisz grać w gry?

—Alma kpiąca z Doktor Green.


Wywiad z Almą koncentruje się na pewnym wywiadzie z Almą przed jej uwięzieniem w Krypcie, przeprowadzonym przez panią naukowiec z Armacham, Doktor Green. Doktor Green początkowo próbuje nawiązać rozmowę z Almą, ale poddaje się, gdy dziecko wyraźnie nie reaguje na jej pytania. W miarę jak wywiad zmierza ku końcowi, Doktor Green jest powoli doprowadzana do szaleństwa przez psychiczne moce Almy, a na sam koniec wywiadu widać, jak kuli się ze strachu i mamrocze niespójnie, a psychiczny horror odbija się na jej psychice, podczas gdy Alma tańczy niewinnie z radością.

F.E.A.R.: First Encounter Assault Recon[]

Wiem kim jesteś. Moim maleństwem.

—Alma rozpoznająca swojego syna.


Tożsamość i tajemnica życia Almy Wade to sedno gry. Po raz pierwszy pojawiła się we wstępie do gry a jej obecność jest stale odczuwalna w całej grze, wraz ze wskazówkami i przebłyskami z jej życia podczas korzystania z wizji i informacji, które Point Man gromadzi zarówno za pośrednictwem Paxtona Fettela, jak i kilku laptopów rozrzuconych po wielu miejscach, które zostają odczytane przez dowódcę grupy F.E.A.R.. Alma często pojawia się jako ośmioletnia dziewczynka w czerwonej sukience i ma niepokojąco pustą, podobną do maski twarz, która prawie całkowicie zasłoniętą długimi czarnymi włosami. Od jej pierwszego pojawienia się nigdy nie jest do końca jasne, czy Alma jest prawdziwa, czy też istnieje tylko w umysłach ludzi, którzy ją widzą. Krwawe odciski stóp są widoczne zawsze w miejscach, w których się przechadza, a przez chwilę jest widoczna na monitorze CCTV w oczyszczalni ścieków South River, w tym samym pomieszczeniu, w którym przesłuchiwany był Bill Moody.

Alma jest wielokrotnie widziana w F.E.A.R., często tylko kątem oka Point Mana, stojąc w cieniu lub szybko znika z pola widzenia. Jej występy są zwykle poprzedzane statyczną transmisją radiową, zapisywaną jako Pochodzenie Nieznane". Ponieważ jej występom prawie zawsze towarzyszą sceny skrajnej przemocy, szybko staje się to bardzo niepokojące. Czasami wszystko co można usłyszeć to jej cichy, chichoczący śmiech lub szepty tak jakby szeptała wprost do ucha Point Mana.

Dwadzieścia lat po śmierci Almy, prezes ATC Genevieve Aristide ponownie otwiera Ośrodek Origin, pomimo protestów naukowców z ATC, że pozostałości psychicznych mocy Almy nadal mogą być aktywne. Aristide wysyła zespół do oceny stanu obiektu jednak zespół szybko znika, ponieważ zostaje zabity przez Almę. Genevieve wysyła drugą zespół, ale oni też znikają. Zdając sobie sprawę, że duch Almy został w jakiś sposób obudzony przez ponowne otwarcie miejsca pochodzenia, Genevieve po raz kolejny zamyka placówkę na cztery spusty. Kilka dni później Alma pojawia się przed Fettelem i tworzy drugie Wydarzenie Synchroniczności, powodując, że Fettel buntuje się i przejmuje dowodzenie nad armią żołnierzy-klonów, znaną jako Replika.

Fettel znajduje i zabija Charlesa Habeggera, którego twarz kanibalizuje w przekonaniu, że w ten sposób może uzyskać myśli swojej ofiary poprzez zjadanie części ich ciał. On i Alma dowiadują się o projekcie, nad którym pracuje kilkoro pracowników ATC mający na celu zbadanie zanieczyszczenia wody w Dzielnicy Auburn. Oboje postanowili znaleźć ludzi dołączonych do raportu, prawdopodobnie wierząc, że mogą znać lokalizację ciała Almy. Najpierw odwiedzają Oczyszczalnię Ścieków South River, gdzie Alma próbuje zabić Point Mana by ten nie przeszkodził im w postanowionym celu. Pomimo jej wysiłków Point Man przeżywa, a sama Alma zaczyna być go ciekawa. Zaczyna pojawia się tam gdzie Point Man, zawsze go obserwując, ale nigdy nie atakując.

Po tym jak Fettel zabił Billa Moody'ego w oczyszczalni ścieków, Fettel i Alma przenoszą się do Biurowca Armacham Technology Corporation. Zarówno w oczyszczalni ścieków, jak i w biurowcu ATC zabijają wszystkich obecnych, niezależnie od tego, czy ci ludzie wiedzą cokolwiek o Projekcie Początek i Almie, czy nie. Jednak są pewne wyjątki gdyż osoby, które pracowały przy projekcie dotyczącym zanieczyszczonych wód Dzielnicy Auburn brani są jako zakładnicy, tacy jak Aldus Bishop lub siostra Almy, Alice Wade. Tam Alma nadal obserwuje Point Mana i ostatecznie dowiaduje się, że jest jej synem. Wkrótce potem Alma i Fettel dowiadują się o lokalizacji Ośrodka Origin i wyruszają z biurowca ATC wprost do Dzielnicy Auburn aby go znaleźć. Po drodze Fettel jest w stanie porwać Alice Wade, i zabija ją, podczas gdy Alma przygląda się temu. Genevieve Aristide mówi w przewodniku, że Alma prawdopodobnie była zazdrosna o Alice z powodu preferencyjnego traktowania, jakie otrzymała od ich ojca, i dlatego chciała być świadkiem jej śmierci.

W Ośrodku Origin Harlan Wade uwalnia prawdziwe ciało Almy, teraz wskrzeszone przez obecność jej ducha, mówiąc Point Manowi, że już wystarczająco dużo się nacierpiała. Jej prawdziwy wygląd zmienia się na nagą, wychudzoną młodą kobietę. Alma natychmiast zabija Harlana, a następnie zaczyna chodzić po obiekcie, uwalniając Koszmary, dokądkolwiek się udaje. Wkrótce potem Alma doprowadza Point Mana do halucynacji, w której pokazuje wspomnienie, które ujawnia, że ​​jest córką Harlana, a także, że Point Man jest w rzeczywistości synem Almy. W pamięci Alma zwraca się do niego, domagając się zwrotu jej dziecka, tylko po to, by spotkać się z surowym oporem ojca, który zabiera jej dziecko. Pojawia się przed Point Manem, próbując go przytulić, ale ponieważ jej dotyk jest śmiertelny, jest zmuszony do wielokrotnego strzelania do niej, nie zatrzymując się, dopóki ta nie zniknie. Następnie Point Man idzie korytarzem, wychodząc z budynku, podczas gdy Krypta eksploduje. Point Man traci przytomność podczas wybuchu, jednak później później zostaje znaleziony przez Jin, Holiday'a i pilota Delta Force Bremmera i zabrany na pokład helikoptera Black Hawk. Kiedy badają grzybową chmurę eksplozji i zniszczenia Auburn i Fairport, słychać głośne uderzenie w bok Black Hawk. Kiedy Jin odwraca się do Point Mana, aby zapytać, co to było, Point Man patrzy, jak starsza, zdenerwowana postać Almy pojawia się w drzwiach helikoptera, wciągając się do środka.

F.E.A.R. 2: Project Origin[]

Widzisz mnie?

—Alma nawiązująca kontakt z Becketem.


W F.E.A.R. 2: Project Origin obecność Almy jest odczuwalna znacznie bardziej niż w pierwszym F.E.A.R., głównie ze względu na psychiczne połączenie, które ma z Michaelem Becketem, z powodu jego nieświadomej roli w Projekcie Harbinger. Podczas gry połączenie to rośnie coraz bardziej i równolegle z telepatycznym sygnałem Becketa. W trakcie gry kilku członków Drużyny Dark Signal płci męskiej zaczyna okazywać obsesyjne fiksacje nad osobą Almy, ponieważ jej psychiczna sygnatura skutecznie prowadzi ich do reprodukcyjnej agresji, ponieważ jest ona efektywnie "w rui" i stara się począć z jednym z nich.

Alma jest odpowiedzialna za śmierć większości członków Drużyny Dark Signal, którzy dla Almy zdawali się nieodpowiednimi partnerami, zabijając Jamesa Foxa w Szpitalu Auburn Memorial (jednak Alma zabiła go myląc go z jej ojcem Harlanem Wadem) i Cedrica Griffina w ruinach Dzielnicy Auburn za pomocą dużych mackek, które w dużym stopniu przypominają korzenie drzew co jest prawdopodobnie aluzją do wspomnień Almy z przebywania na jej ulubionej huśtawce zawieszonej na drzewie, zanim została zamknięta w Krypcie. W Metrze Old Underground Metro Area, Alma zaczyna przejmować kontrolę nad umysłem Harolda Keegana, powodując, że ten podąża za nią i próbuje jej pomóc. Jako ostatni boss gry Keegan staje się halucynacją - brakuje mu oczu i wygląda, jakby jego całe ciało zostało spalone. Wściekły walczy z Becketem dlatego że Alma wybrała Becketa zamiast niego.

Młodsza postać Almy pojawia o wiele rzadziej, głównie w Wieży Valkyrie na basenie w penthousie Genevieve Aristide i kilku retrospekcji podczas gry, takich jak jej huśtanie się na huśtawce lub moment zabrania jej siłą do Krypty. Jej główna forma jest taka sama jak pod koniec F.E.A.R.; jej prawdziwe ciało jest wychudzone i nagie, z martwymi i pustymi oczami oraz mokrymi czarnymi włosami. Brakuje jej jednak wizualnych zakłóceń wokół jej ciała, które były widoczne w pierwszej grze. Jej młodsza forma zmienia się w dorosłą, obserwując wielką eksplozję Krypty zainicjowaną pod koniec pierwszej gry.

Kiedy Becket trafia do Szpitala Auburn Memorial, widać, że Alma interesuje się nim i do pewnego stopnia jest jego dobrem. Potwierdzają to notatki chirurgiczne Doktora Yorka, w których stwierdza, że Becket prawie dwukrotnie zmarł podczas zabiegu operacyjnego, tylko po to, by ustabilizować się bez bezpośredniej pomocy ze strony lekarzy. Wewnątrz szpitala tuż po obudzeniu się z zabiegu w sali pooperacyjnej, Alma obserwuje go i jest wyraźnie zaintrygowana, ale jednocześnie niepewna, dlaczego wyczuwa jej obecność. Następnie jest widziana, jak prowadzi go głębiej po Szpitalu i Ośrodku Harbinger, od czasu do czasu zatrzymując się, aby upewnić się, że podąża za nią. Po wejściu do urządzenia TAC Becket zostaje w "pełni dostrojony" do Almy, w wyniku czego ich psychiczna więź się intensyfikuje. Kiedy kilku żołnierzy ATC Black Ops wpada do sali zabiegowej podczas procesu dostrajania próbując go zabić Alma wpada w furię i zabija ich wszystkich. W kilku innych przypadkach, gdy życie Becketa jest w poważnym niebezpieczeństwie, Alma chroni go, ale jednocześnie wydaje się być zadowolona z pozostawienia go samego sobie, pozwalając Replikom lub siłom ATC zabić Becketa.

Po zejściu głębiej w podziemne kompleksy Ośrodka Harbinger, Alma zaczyna rozwijać do niego romantyczne uczucia - na co później wskazuje zmiana jej wyglądu na zdrową, zmysłową kobietę - ale ponieważ jej emocje są mocno zahamowane, Alma wpada w obsesję na punkcie Becketa. Niezdolna do kontrolowania swoich pragnień, Alma impulsywnie rzuca się na niego i wielokrotnie próbuje go zgwałcić, chociaż czyniąc to, nieumyślnie naraża życie Becketa na ryzyko, ze względu na jej niestabilną naturę psychiczną i niestabilne reakcje emocjonalne. Na szczęście jest w stanie ją odepchnąć, zanim Alma jest w stanie go zabić.

Kiedy Becket i pozostali przy życiu członkowie Drużyny Dark Signal udają się do Szkoły Podstawowej Wade'a by odnaleźć Wężową Pięść, Alma ponownie wchodzi w fizyczny kontakt z Becketem. Po masywnych zjawiskach paranormalnych wewnątrz jednego z korytarzy w Szkole Podstawowej, Alma rzuca się na niego ale tak jak poprzednio, Becket odpycha ją. Rozgniewana Alma przez jego odrzucenie krzyczy: Dlaczego!? DLACZEGO!!? i szybko ciska go za pomocą siły umysłu o ścianę. Zamiast go wykończyć, wydaje się reagować zmieszaniem, a nawet przerażeniem, prawdopodobnie z powodu faktu, że Becket postrzega ją bardziej jako zagrożenie niż cokolwiek innego. Jej forma zmienia się następnie w wyseksualizowaną wersję samej siebie mówiąc Nie widzisz? tak jakby chciała go podniecić lub uspokoić. Po przyglądaniu mu się przez kilka napiętych chwil, Alma znika.

Kiedy Becket jest ciągle w Szkole a następnie zjeżdża windą do poziemnego kompleksu laboratoriów Projektu Paragon, Alma kilkakrotnie styka się z Becketem, w której jest zmuszony odepchnąć ją od siebie. Co ciekawe, ALma nigdy nie ścigała go i nie była bardzo agresywna, mimo że z łatwością mogłaby go pokonać z niewielkim trudem. Jednak w pewnym momencie, gdy Becket wysiada z ostatniego tramwaju w tunelach Ośrodka Origin prowadzących do Elektrownii na Still Island, Alma biegnie na niego, rozpaczliwie trzymając się go. Nawet gdy Becket opiera się jej, ta rzuca się na niego jeszcze parę razy, aż w końcu udaje mu się wejść do windy, tracąc jej zainteresowanie. Kiedy Becket wysiada z windy, widzi halucynację w której Alma zabierana jest siłą do Krypty upuszczając swoją lalkę. Po tym Becket widzi drzewo z halucynacji, które okazuje się uschniętym konarem w odpływie wodnym oraz znajduje lalkę Almy, którą upuściła - ta pojawia się za nim jakby chciała mu pokazać jak wyglądały jej ostatnie chwile na powierzchni.

Pod koniec gry jej zamiary co do Becketa stają się jasne: po tym, jak zostaje przywiązany do wzmacniacza telestetycznego na Still Island, Alma pojawia się przed nim. Wzmacniacz zaczyna się aktywować, a jego umysł zostaje uwięziony w halucynacji, w której jest zmuszony walczyć z duchami Keegana. Podczas walki z halucynacjami Almy, słychać jej ekstazę, a w niektórych przypadkach, gdy jej więź psychiczna zostaje zerwana, można ją zobaczyć, jak gwałci Becketa w komorze, czasami nawet fizycznie walczy z nim, aby z powrotem wprowadzić jego umysł do halucynacji. W momencie kulminacyjnym, równolegle zarówno do kulminacji bitwy, jak i orgazmów Almy i Michaela podczas stosunku, Becket zabija Keegana i wyłącza urządzenie telestetyczne, powodując, że Alma krzyczy i znika w cząstki materii.

Po otwarciu urządzenia telestetyczne Alma pojawia się ponownie, stojąc pośród zniszczonego krajobrazu, w zaawansowanej ciąży z dzieckiem Becketa. Czule kładzie jego dłoń na brzuchu, aby podkreślić ten fakt. Następnie słychać cichy głos, który szepcze Mamusiu.

F.E.A.R. 2: Reborn[]

Alma pojawia się sporadycznie w dodatku do F.E.A.R. 2. Ilekroć się pojawia, próbuje zabić Foxtrot 813, żołnierza Repliki pod dowództwem Paxtona Fettela. Ataki Almy na 813 silnie sugerują, że chce powstrzymać swojego młodszego syna przed odrodzeniem i że wykorzystała go tylko do uwolnienia jej w pierwszej grze.

F.3.A.R.[]

W F.3.A.R., Alma jest w ciąży ze swoim dzieckiem poczętym z Michaelem Becketem pod koniec drugiej części gry. Paxton Fettel rzekomo pomaga Point Manowi wydostać się z Więzienia Armacham gdzieś w Brazylii aby dostać się z powrotem do Fairport, jednak chciałby, aby jako bracia oboje objęli władzę nad mocą w rodzinie wraz z Almą, zamiast ją zniszczyć. Alma wielokrotnie pojawia się przed swoimi synami, głównie w postaci dziecka, ale także w postaci dorosłej. W konfrontacji z Dziwadłem (ang. Creep), reaguje z intensywnym strachem i, jeśli jest pod postacią dorosłej kobiety, natychmiast zmienia się w dziecko i kuli się z przerażenia, ponieważ stworzenie to zostało stworzone przez traumatyczne wspomnienia jej zmarłego ojca, Harlana Wade'a, a nie tylko pod jej własnym wpływem.

Kiedy bracia docierają do Fairport, helikopter zostaje strącony z nieba przez skurcze porodowe Almy gdzie rozbijają się w Sklepie Best Save Co.. Wewnątrz Sklepu, bracia dostrzegają, że ocalali mieszkańcy Fairport oszaleli i zmienili się w kultystów czczących Almę, malując na ścianach różne rysunki z jej podobizną, głoszące jej ciążę lub wychwalające jej imię. Dodatkowo cały Sklep jest pełen ołtarzyków. W sklepie ma też miejsce moment w którym słychać krzyk Almy z powodu skurczów porodowych. Po wyjściu ze Sklepu, bracia docierają na Przedmieścia Fairport, na których trwa regularna wojna sił wojskowych Armacham i Kultystów a w samych domach znajdują się takie same ołtarzyki jak w Sklepie. Dodatkowo Fettel zauważa, że skurcze Almy są coraz silniejsze. Po dotarciu do Śródmieścia Fairport wraz z Jin, widać jak skurcze Almy niszczą całe pozostałe dzielnice miasta i powodując zaburzenia psychiczne w całym Fairport jak i wielkie zapadliska w drogach. Dodatkowo nad Wieżą Widokową Fairport utworzył się wielki czerwony wir zwiastujący otworzeniem się do Almaverse, czyli świata koszmarów Almy, który wraz z każdym skurczem rozlewa się na świat. Kiedy Point Man wraz z Fettelem używają kapsuły ratunkowej kierowanej przez Jin, kierując się do Lotniska Port Authority w celu znalezienia Michaela Becketa, który może wiedzieć cokolwiek na temat miejsca Almy, nasilające się skurcze Almy sprawiają, że kapsuła rozbija się wprost na Most pomiędzy dzielnicami. Po przeprawie przez Most, całe niebo nad Fairport zmienia się na krwistoczerwone, woda zmienia się w krew a sam Most zostaje prawie że doszczętnie zniszczony co tylko potwierdza jak bardzo ciąża Almy zagraża światu.

Po dotarciu na Lotnisko Port Authority w nocy, Almaverse pokryło już całe niebo tworząc krwistoczerwony kolor i dodatkowo powodując masywną burzę z piorunami a każdy coraz silniejszy skurcz powoduje rozbijanie się helikopterów i samolotów jeden o drugi. Wewnątrz Lotniska podczas ciągłych ataków Dziwadła, bracia widzą jak Alma ucieka przed potworem i kuląc się ze strachu po kątach. Po trudnej przeprawie przez Lotnisko, Point Man i Fettel w końcu docierają do Becketa zamkniętego w kapsule gotowego do ewakuacji. Becket patrząc na Point Mana odczuwa wizję i rozpoznaje w nim syna Almy. Fettel opętuje go by sprawdzić jego wspomnienia i dowiaduje się, się to on był wybrankiem i to właśnie jego dziecko nosi Alma. Po tym jak Fettel zabił Becketa dowiadując się gdzie znajduje się Alma, bracia udają się do miejsca gdzie oboje się wychowali.

Pod koniec gry, gdy Point Man i Fettel docierają do opuszczonej placówki Armacham, w której oboje się wychowywali i dorastali, zabijają manifestację Harlana Wade'a, czyli Dziwadło, które od samego początku chciało im przeszkodzić w dotarciu do Almy, w końcu docierają do swojej matki, która okazuje się być tak wycieńczona ciążą, że jest niezdolna do poruszania się ani mówienia. Kiedy Point Man chce zabić Almę i jej dziecko, Fettel wpada we wściekłość i bracia zaczynają ze sobą walczyć. W zależności od działań gracza, jej dziecko zostanie jej odebrane przez jednego z braci:

Dobre Zakończenie[]

Jeśli walkę wygra Point Man to strzela Fettelowi w głowę powodując jego zniknięcie. Point Man wymierza bronią do Almy, która patrzy na niego błagalnym i przerażonym wzrokiem. Point Man widzi jak Trzecie Dziecko Almy rodzi się i przyjmuje poród patrząc na Almę która niemalże chciała się do niego uśmiechnąć po czym znika i prawdopodobnie nadal istnieje. Point Man opuszcza pomieszczenie z nowo narodzonym rodzeństwem, słuchając Jin, przez zestaw słuchawkowy, która mówi mu, że sprawy zaczynają się uspokajać i ona jak i ocalali zawdzięczają mu życie.

Złe Zakończenie[]

Jeśli walkę wygra Fettel to opętuje Point Mana. Fettel w ciele Point Mana siłą wyciąga dziecko z łona Almy po czym zostanie zjedzona i zabita/wchłonięta przez Fettela, który chciał przejąć jej moc dla samego siebie.

F.3.A.R to jedyna gra, w której Alma nigdy nie mówi nic, pomimo tego, że jest dość rozmowna w innych grach, i gdzie nigdy nie atakuje ani nie zabija nikogo. W przeciwieństwie do poprzednich gier, Alma nie jest głównym antagonistą F.3.A.R. - technicznie nie jest nawet antagonistką, ponieważ nigdy nie próbuje zabić ani skrzywdzić kogokolwiek.

F.E.A.R.: Extraction Point[]

F.E.A.R.: Extraction Point rozpoczyna się od podsumowania epilogu F.E.A.R., pokazującego dorosłą Almę powodującą katastrofę helikoptera w którym są Point Man, Douglas Holiday i Jin Sun-Kwon. Następnie widać ją stojącą nad ciałem Paxtona Fettela, którego ożywa.

Kiedy Point Man próbuje ponownie spotkać się z Holidayem i Jin w opuszczonym bloku mieszkalnym, widzi wizję Almy przechodzącej między starszą a młodszą postacią, podczas gdy ta zbliża się do niego w korytarzu. Kiedy wizja się kończy, Point Man słyszy, jak Alma szepcze Zabij ich. Zabij ich wszystkich. Kiedy Jin i Holiday wychodzą na zewnątrz zrujnowanego bloku mieszkalnego, rozmawiają o kompletnie opustoszałym Fairport oraz dziwnej niebieskiej chmurze burzowej nad miejscem wybuchu. Holiday zauważa, że miasta zazwyczaj nie ewakuują się tak szybko, co powoduje, że Jin wysuwa teorię, że Alma musiała stworzyć czasową i przestrzenną anomalię i że jest czymś więcej niż zwykłym duchem.

Po tym, jak Jin zostaje schwytana przez żołnierzy Repliki, gdy zostają reaktywowani przez Fettela, Point Man wchodzi do małej Kaplicy przybudowanej do dużego Kościoła i biurach zakrystii, w której pojawia się Alma jako dziecko, która prosi go, by ją chronił i nie pozwolił innym jej skrzywdzić. Następnie Fettel wchodzi do Kaplicy, komentując, że teraz to Point Man stał się ofiarą i zostawi ich obojga w spokoju. Kiedy Fettel znika, z drzwi przez które wszedł Point Man wkracza dorosła Alma, podpalając Kaplicę i atakując Point Mana za pomocą Koszmarów. Point Man ucieka, gdy Kaplica wraz z Kościołem zostają spalone.

Kiedy Point Man wkracza do obszaru dużych Magazynów się przez i zaraz po tym jak Jin mówi mu i Holiday'owi, że udało jej się uciec, Point Man widzi młodą Almę uciekającą przed nim a następnie słyszy jej głos w słuchawce telefonu, gdzie szepcze do niego Czekam na ciebie. Później Holiday zostaje zaatakowany i zabity przez grupę Cieni wysłanych przez dorosłą Almę.

Gdy Point Man podąża w kierunku punktu ewakuacyjnego w Szpitalu Auburn Memorial, napotyka martwy koniec i młodszą wersję Almy. Alma mówi mu, aby podążał za nią, a ściany wokół nich zostają wciągnięte w ciemność. Point w pierścień ognia, gdy atakują go Koszmary; kiedy świat wraca do normy, drzwi w martwym punkcie zaułku zostały otwarte, pozwalając mu kontynuować wędrówkę.

Kiedy Point Man wchodzi do Metra Old Underground Metro Area, Alma jako dziecko wyraźnie pomaga mu w jego wędrówce po metrze. Pierwszy raz kiedy siły Repliki blokują mu drogę do pociągu i tunelów metra, Alma wskazuje mu drogę przez szyby wentylacyjne. Drugim razem kiedy żołnierze Repliki strzelają do niego z zabójczych Penetratorów, Alma pojawia się i zabija ich za pomocą mocy psychicznych mówiąc mu, że jest już bezpieczny. Kiedy Point Man wydostaje się z metra i dociera do biurowca, dowiaduje się, że Jin może umrzeć, zanim zdąży do niej dotrzeć, dlatego Alma pojawia się w pewnym momencie szepcząc do niego, Szybko. To pokazuje, że jej dziecięca forma ma zachowane resztki dobroci i stara się chronić swoje dziecko.

Kiedy Point Man w końcu dociera do Szpitala Auburn Memorial, widzi kompletną masakrę i będąc jedyną osobą przy życiu, postanawia pojechać na dach. Wewnątrz szpitala Alma pojawia się sporadycznie w swojej dorosłej formie a na sam koniec wchodzi do windy ratownictwa lotniczego. Kiedy Point Man jedzie windą, moce Almy sprawiają, że winda spada wprost do piwnicy w której jest kostnica. Wewnątrz kostnicy, dorosła Alma wysuwa się z jednej z lodówek na zwłoki po czym wciąga Point Mana w halucynację. W halucynacji. Point Man trafia do XX wiecznego Szpitala Psychiatrycznego, który został najprawdopodobniej stworzony przez samą Almę. Jest tam pełno zakrwawionych podłóg i ścian, a w celach odosobnienia, Point Man dostrzega ofiary Almy i Fettela, takie jak Billy Moody, Charles Habegger, Alice Wade czy Harlan Wade krzyczące i kulące się ze strachu. Wchodząc coraz głębiej po Szpitalu Psychiatrycznym jest świadkiem, jak starsze i młodsze postacie Almy łączą się, stając się jedną osobą. Następnie wraca do prawdziwego świata i jest w stanie nawiązać kontakt z koordynatorem F.E.A.R. Rowdym Bettersem po raz pierwszy od wybuchu Ośrodka Origin.

F.E.A.R.: Perseus Mandate[]

Alma po raz pierwszy pojawia się przed porucznikiem Stevem Chenem w F.E.A.R.: Perseus Mandate, podczas gdy sierżant pracuje nad odzyskaniem informacji z Globalnego Centrum Danych i Bezpieczeństwa Armacham Technology Corporation. Chen donosi, że widział w budynku nieletnią bez opieki, opisując ją jako około ośmiu lat i ubraną w czerwoną sukienkę. Kiedy kapitan David Raynes pyta, o czym mówi Chen, Alma znika mu sprzed oczu.

Później sierżant znajduje zakrwawione drzwi, gdzie widzi młodszą wersję Almy w płonącym pokoju, trzymając za gardła dwóch Nightcrawlers. Nightcrawlers zostają rozszarpani na strzępy, a sierżant zostaje wyrzucony do tyłu przez okno za nim.

Alma pojawia się ponownie dopiero po eksplozji Ośrodka Origin, kiedy pojawia się jako starsza wersja w opuszczonej sekcji metra Old Underground Metro Area, tuż przed tym, jak Chen i Sierżant wpadają w jej zasadzkę - Alma wysyła swoje Zjawy by te zabiły Chena przez co Sierżant musi sam badać opuszczone metro. Kiedy Sierżant dogania Gavina Morrisona, ujawnia, że Alma była nie tylko głównym dawcą genów dla Projektu Początek, ale także dla Projektu Perseusz, i że Nightcrawlery próbują odzyskać próbkę jej DNA z ATC Cloning Facility. Gdy Morrison i sierżant przedzierają się przez tunele do ośrodka klonowania, Paxton Fettel pokazuje im wizję młodszej Almy zabijającej trzech naukowców, twierdząc, że Alma nie żyła od trzech lat, kiedy po raz pierwszy po niego przyszła, i zabiła naukowców z surową mocą jej bólu. Tuż po wizji pojawia się dorosła wersja Almy, rzucając w powietrze ciężarówkę pancerną sił Repliki, która ląduje na Morrisonie, zabijając go.

Poruszając się po placówce klonującej, Sierżant natrafia na galerię obserwacyjną; zaglądając do pomieszczenia poniżej, widzi trzech Ciężkich Żołnierzy Nightcrawler, którzy katalogują informacje; jednakże, pojawia się młoda Alma i zabija Nightcrawlerów jeden po drugim. Głębiej w ośrodku klonowania natrafia na pomieszczenie pełne zwłok; kiedy wchodzi, pojawia się Alma, a ciała zaczynają podnosić się z ziemi, pokój błyska na biało i zarówno Alma, jak i zwłoki znikają. To ostatni raz, kiedy widzi Sierżant ją widzi.

Po dotarciu do drugiej Krypty sierżant widzi, jak dowódca Nightcrawler odzyskuje DNA Almy. Jest jednak w stanie doścignąć dowódcę, zabić go i odzyskać DNA Almy.

​​​​​​

Ciekawostki[]

  • Alma jest podobna do Alessy Gillespie z Silent Hill, horroru/survivalowej serii stworznej przez Konami. Obie mają rodzica, o którym nigdy nie wspomniano (ojciec Alessy i matka Almy) i doznali wielkich nadużyć z rąk tego drugiego, a później obie używają swoich psychicznych mocy, aby zemścić się na tych, którzy spowodowali ich cierpienie. Obie wykazują ogromne moce psioniczne, w tym zdolność tworzenia potworów z głębi ich umysłów. W wieku 7 lat zdecydowano, że zostaną wykorzystane do urodzenia czegoś. Obie zostały zapłodnione siłą w nienaturalny sposób i podczas porodu były jeszcze nastolatkami (Alessa miała 7 lat). Ważne jest również, aby pamiętać, że zarówno Alma, jak i Alessa dały noworodki bohaterom pod koniec ich odpowiednich gier, zanim zniknęły. Przypadkowo ich imiona zaczynają się na „Al”. Pod względem osobowości i wyglądu Alma jest bardzo zbliżona do filmowej wersji Alessy, która jest znacznie bardziej niestabilna emocjonalnie i mściwa niż jej odpowiednik w grze. Podobnie jak Alma, filmowa wersja Alessy pojawia się jako dziecko przez cały film, aż do końca, kiedy jest postrzegana jako ciężko ranna dorosła kobieta.

Galeria[]

Advertisement