Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Amon


Wierzę, że zyskałem waszą uwagę, tkacze Miasta Republiki. Więc po raz kolejny Wilkoperze są Waszymi największymi mistrzami tkactwa. Wydaje się właściwe, że celebrujecie trzech łobuzów, którzy drogę do zwycięstwa zyskali oszustwem, ponieważ każdego dnia grozicie i znieważacie innych nietkających obywateli, tak jak dzisiejszego wieczoru Wilkoperze zrobiły to swoim przeciwnikom. Ci ludzie byli podobno najlepsi w świecie tkactwa, a jednak oczyszczenie ich z nieczystości zajęło mi tylko kilka chwil. Niech to będzie ostrzeżenie dla was wszystkich chełpiących się tam; jeśli któryś z was stanie mi na drodze, spotka go ten sam los. Teraz, do moich wyznawców, od lat Równościowcy zmuszeni są ukrywać się w cieniu. Ale teraz mamy przewagę i siłę, aby stworzyć nowe Miasto Republiki! Z radością informuję, że wreszcie nadszedł czas na zmiany. Wkrótce obecny tyrański reżim tkactwa zostanie zastąpiony przez sprawiedliwy rząd równości. Wy i wasze dzieci nie będziecie już musieli chodzić po ulicach ze strachem! Czas odzyskać nasze miasto. Tkacze od wieków mają nienaturalną przewagę nad zwykłymi ludźmi. Ale na szczęście nowoczesna technologia zapewniła nam sposób na wyrównanie pola gry. Teraz każdy może dzierżyć w ręku moc blokowania chi. Moi zwolennicy i ja nie spoczniemy, dopóki całe miasto nie osiągnie równości. A gdy ten cel zostanie osiągnięty, równość dotknie resztę świata! Właśnie rozpoczęła się rewolucja!

—Przemówienie Amona podczas wiecu „Objawienie”.


Czas magów się kończy. Nadchodzi nowa era!

—Amon


Amon, urodzony jako Noatak, jest głównym antagonistą w pierwszym sezonie serialu animowanego Legenda Korry. Jest charyzmatycznym i tajemniczym przywódcą antymagowej organizacji terrorystycznej znanej jako Równościowcy, której głównym celem jest rzekomo stworzenie równości poprzez pozbycie się magii tkania żywiołów i jest pierwszym poważnym wrogiem Korry. Zwinny i niewidzialny wojownik Amon był nieustraszony w starciu z przeciwnikami, niezależnie od ich umiejętności tkania. W rzeczywistości Amon był Magiem Krwi, synem znanego władcy Yakone, który z determinacją zniszczył Awatara i podbił Miasto Republiki, nieświadomie podążając za dziedzictwem ojca.

W angielskiej wersji językowej głosu użyczył mu Steve Blum, a w wersji polskiej Tomasz Marzecki.

Osobowość[]

Noatak był kiedyś troskliwym chłopcem, który starał się chronić swojego młodszego brata. Jednakże, będąc skorumpowanym przez użycie magii krwi w młodym wieku i konieczności znoszenia ciężaru wszystkich oczekiwań Yakone z powodu jego sprawności, Amon stał się osobą spokojną i opanowaną, bardziej zimną i oderwaną od świata. Rozwinął pewne aspekty socjopatyczne i pragnienie władzy, podsycane jego intencją wyrównania wszystkich. Amon w pewnym sensie ubóstwiał zdolność Awatara Aanga do usuwania mocy tkania u danej osoby, uważając, że ta umiejętność jest potężniejsza niż tkanie krwi. Z czasem Amon w końcu opracował własną technikę usuwania tkania, wykorzystując swoją magię krwi do zerwania połączenia tkaczy z ich umiejętnościami.

Amon czuł wyjątkową odrazę do tkaczy i był wiernym wyznawcą tego, co uważał za równość, z miłością nazywając swoich wyznawców „braćmi i siostrami”. Amon szczerze wierzył w swoją retorykę, starając się być sprawiedliwym i traktować wszystkich równo, odkąd był dzieckiem. Ostatecznie było to błędne pragnienie sprawiedliwości, a także ukryte pragnienie władzy, które skłoniło go do rozpoczęcia rewolucji przeciw tkaniu.

Był sprytny i opanowany, a także był przekonującym mówcą. Dobrze władał mową podczas wystąpień publicznych, potrafił mistyfikować i przerażać zarówno swoich odbiorców, jak i wrogów, inspirując lojalność każdym słowem i zyskując szerokie poparcie dla swojej sprawy. Na początku rewolucji wydawało mu się, że ma plany co do Korry i unikał walki z nią, uciekając się do pozwolenia jej na ucieczkę i szerzenie wieści o swoich umiejętnościach w mieście. Amon postanowił też nie odbierać jej zdolności tkania, gdy zasadził się na nią po odmowie walki, przewidując, że uczyni ją męczennikiem za moc tkania i zjednoczy ich na całym świecie przeciwko jego sprawie. Jego proaktywne i logiczne myślenie zwykle stawia go „o krok do przodu”.

Amon był osobą wykalkulowaną i manipulującą; jego strategie były dobrze zaplanowane i wykonane z wielką skutecznością. Był również ostrożny, ponieważ unikał bezpośredniego konfliktu z tkaczami, szczególnie tymi o wielkiej mocy, takimi jak Korra, wiedząc, że ryzykuje ujawnieniem się w ich obliczu. Okazywał całkowitą nieustraszoność, która przejawiała się, gdy prawie został zraniony przez żar Korry, pokonując krwawienie Tarrloka i goniąc Korrę po jej ucieczce z kryjówki Tarrloka. Aby wesprzeć swoją pseudo historię tkacza płomieni, symbolizowaną przez bliznę na jego twarzy, Amon użył makijażu, aby wyglądać, jakby był naznaczony bliznami.

Miał silną wolą i wysoką samokontrolę, co czyniło go niezwykle groźnym przeciwnikiem. Jego spokój nigdy nie uległ zachwianiu; kiedy Korra uciekła z więzienia i wystrzeliła w niego duże lodowe pociski, Amon nie zawahał się jej ścigać, ale pozostał opanowany, gdy lekko skarcił swoich podwładnych za niedocenianie jej, ostrzegając ich wcześniej przed nią. Śmiertelne niebezpieczeństwo i silny instynkt przetrwania sprawiły, że raz wpadł w poślizg, odsłaniając swoje prawdziwe ja. Jednak nawet w stanie niepokoju odzyskał panowanie nad sobą dość szybko, skutecznie umożliwiając sobie ucieczkę.

Umiejętności[]

Magia Wody[]

Amon używa Magii Wody

Amon był niesamowicie potężnym mistrzem magii wody; jego brat Tarrlok stwierdził, że nigdy nie spotkał tak silnego magika jak Amon. Niestrudzenie ćwiczony przez ojca w magii wody, Amon od najmłodszych lat wykazywał naturalny talent w tej dziedzinie, szybko robiąc wrażenie na Yakone i ostatecznie opanowując sztukę pod okiem ojca. Jego mistrzostwo w tej sztuce było ogromne; był w stanie wyskoczyć z wody na gigantycznej trąbie wodnej i poszybować po powierzchni z prędkością przewyższającą prędkość podmuchów ognia Mako. Potrafił też kierować się instynktem i szybko reagować na niesprzyjające warunki.

Magia Krwi[]

Amon równie szybko opanował rzadką i zakazaną sztukę Magii Krwi, stając się wyjątkowo biegłym i potężnym w tej dziedzinie w młodym wieku. Pod okiem Yakone opanował tę technikę do tego stopnia, że ​​mógł ją wykonać w dowolnym momencie, bez pomocy księżyca w pełni, w wieku czternastu lat. Jednocześnie opanował wyjątkową zdolność swojego ojca do psychicznego naginania krwi, która pozwalała mu tkać ją nie tylko poprzez ruch fizyczny, ale także przez samo skupienie i siłę woli. Był w stanie użyć bardziej powszechnych technik Magii Krwi, takich jak manipulacja ciałem i tortury, na wielu celach bez wywierania dużej ilości energii. Mógł unosić swoje cele w powietrzu, rzucać nimi, ujarzmiać je i ogłuszać. Dzięki swoim umiejętnościom psychicznego tkania był w stanie minimalnie zmienić ruchy swoich przeciwników i zyskać dla siebie przewagę, nie ujawniając, że jest tkaczem. Wykazywał również zdolność do opierania się Magii Krwi przy niewielkim wysiłku, nawet przeciwko Tarrlokowi, który opanował tę umiejętność na podobnym poziomie co on.

Pomimo rosnącej fascynacji tą umiejętnością, ostatecznie pragnął więcej, chcąc mieć moc usuwania tkania u każdego, tak jak Awatar Aang zrobił swojemu ojcu za pomocą magii energii. W końcu udało mu się osiągnąć ten cel, wykorzystując swoje mistrzostwo w Magii Krwi, aby pozbawić jednostce możliwości tkania, blokując jej aktywne ścieżki chi, skutecznie osiągając ten sam rezultat, co tkanie energii. Żadna medyczna interwencja nie była skuteczna w odwróceniu tego efektu, a nawet Katara, światowej sławy uzdrowicielka i ekspertka od Magii Krwi, nie była w stanie odwrócić jego skutków. Jedynym znanym sposobem na odwrócenie całego procesu Amona jest użycie tkania energii, co zademonstrowali Aang i Korra.

Walka wręcz[]

Amon, poza swoimi zdolnościami tkania, był wszechstronnym wojownikiem. Ze względu na potrzebę ukrywania swojej prawdziwej natury jako Mag Wody, Amon w walce polegał głównie na sztukach walki i blokowaniu Chi. Styl Amona był zazwyczaj zwinny i pełen gracji, aby uniknąć ataków z bliskiej odległości i maksymalnie wykorzystywał swoją naturalną zwinność. Rozszerzył to o swoje umiejętności Magii Krwi do obrony przed atakami i przekierowywania ich. Szybko wstając, bez wysiłku uniknął podmuchów Błyskawicy Zolta, a także podmuchu błyskawicy z bliskiej odległości. Amon wykazywał również silną odporność fizyczną i był w stanie szybko dojść do siebie po potężnych atakach (najbardziej widocznym przykładem jest jego szybka regeneracja po błyskawicy wystrzelonej w niego przez Mako).

Inteligencja[]

Poza umiejętnościami bojowymi, Amon posiadał również wielki intelekt i charyzmę, co czyniło go mistrzem manipulacji. Skutecznie zamaskował swoją technikę tkania krwi, której używał do kontrolowania ludzi, jako mistyczną broń podarowaną mu przez duchy. Był w stanie utrzymać tę fasadę konsekwentnie nawet w ogniu bitwy. Utalentowany strateg polityczny, trafnie zapowiedział, że jeśli zbyt wcześnie usunie tkanie u Awatara w swojej rewolucji, skończy się to tylko tym, że Korra zostanie męczenniczką, zapewniając, że magowie na całym świecie zjednoczą się przeciwko jego programowi przeciwdziałania tkaniu. Wzniósł swoją szaradę na takie wyżyny, że oprócz noszenia maski, użył nawet makijażu, aby sfałszować dużą bliznę na twarzy, aby uzasadnić swoją zmyśloną historię okaleczania przez Władcę Ognia, aby dalej napędzać nienawiść i poparcie dla swojej sprawy. Dowodzą tego liczne ataki zorganizowane przez Równościowców. Amon był również zdolnym strategiem i taktykiem, wielokrotnie przewyższając inne zorganizowane siły, takie jak Siły Policyjne Tkania Metalu i armada Zjednoczonych Sił. Był również dobrze zorientowany w taktyce terrorystycznej, obalając nieugiętych, manipulując ich nienawiścią i wzbudzając strach przed napastnikami, zawsze szukając psychologicznej przewagi nad swoimi przeciwnikami i konsekwentnie stosując zastraszanie i groźby przeciwko swoim licznym wrogom.

Ciekawostki[]

 • Użyczający mu głosu Steve Blum jest najbardziej znany jako Ares z God of War, Gene z Metal Gear Solid Portable Ops, profesor Galveza Mena z Metal Gear Solid: Peace Walker, Starscream z Transformers: Prime oraz angielski głos Orochimaru z Naruto.
 • Każdy większy złoczyńca w Legendzie Korry jest jakąś alegorią ideologii politycznej. Często twierdzi się, że Amon reprezentuje komunizm, formę rządu, która opowiada się za wspólną własnością środków produkcji, która jest również bezklasowa, co oznacza koniec wyzysku pracowników. Retoryka Amona często odwoływała się do nierówności i wyzysku nieugiętych przez bogatszych i potężniejszych manipulatorów, którzy kontrolowali gospodarkę i rząd. Niektórzy znani komunistyczni złoczyńcy to Egor Korshunov z Air Force One, Lavrentiy Beria ze Śmierci Stalina i Napoleon z Folwarku zwierzęcego.
 • Amon był jedyną znaną osobą nie będącą Awatarem, która potrafiła usunąć u kogoś tkanie.
 • Amon jest jedyną postacią, o której wiadomo, że jest zarówno magiem, jak i blokerem chi.
 • Amon jest uważany za znacznie większe zagrożenie niż Władca Ognia Ozai. Amon był samozwańczym bojownikiem o wolność, który wykorzystywał charyzmę do gromadzenia sojuszników, podczas gdy Ozai był tyrańskim cesarzem rządzącym za pomocą strachu. Ogólna obecność Amona i zdolność do odbierania komuś magii była uważana za wręcz przerażającą.
 • Jak na ironię, ojciec Amona, Yakone był ostatnim przeciwnikiem Aanga, a sam Amon był pierwszym przeciwnikiem Korry.
 • Amon może być postrzegany jako przeciwieństwo innego złoczyńcy z Awatara, Liling. Liling nienawidziła osób nie posiadających tkania i postrzegała tkanie jako naturalny porządek rzeczy, co jest biegunowym przeciwieństwo celów Amona.
 • Poglądy Amona na tkanie są bardzo podobne do poglądów Liana z pierwszej gry Avatar: The Last Airbender, ponieważ obaj widzą w tkaniu źródło każdej wojny i że nie będzie już żadnej, gdy tkacze zostaną usunięci ze społeczeństwa.
 • Amon ma również pewne podobieństwa do V z V jak Vendetta. Obaj są zamaskowanymi rewolucjonistami, których twarze są częściowo przypalone, a także są mistrzami manipulacji. Jednak w przeciwieństwie do V, Amon miał fałszywą bliznę.
 • Amon jest drugim złoczyńcą, który zginął z rąk członka rodziny, po Azulonie i przed Unalaqiem.
 • Imię Amon jest bardzo podobne do Amuna (znanego również jako Amun-Ra), bóstwa słonecznego/stwórcy i króla bogów w mitologii egipskiej. Pisownia „Amon” jest również używana w niektórych transliteracjach. Amon to egipskie imię oznaczające „ukryty”, co może odnosić się do jego ukrytej za maską twarzy. Symbol słońca znajduje się również na jego masce.
 • Amon ma na piersi chiński ideogram oznaczający „pokój”. Ten sam ideogram oznacza również „sprawiedliwy” i „równy”, pasujący do nazwy Równościowców.
 • Amon to nazwa drugiego najbardziej śmiercionośnego punktu nacisku w ludzkim ciele. Wycelowane w kark, precyzyjne uderzenie może być śmiertelne.
Advertisement