FANDOMAmos Slade to główny antagonista w filmie Disneya Lis i Pies z 1981 roku i postać poboczna z jego kontynuacji Lis i Pies 2 z 2006 roku.

W odróżnieniu od większości Disneyowskich antagonistów, nie okazuje się, że jest czystym złem, pomimo bycia myśliwym. Zamiast tego, polowanie to po prostu jego źródło utrzymania i jest bardzo profesjonalny w tym, co robi, dopóki nie powziął zamiaru zemsty na lisie. Dopiero wtedy, przez swoją porywczą i gniewną naturę, złamał prawo i wszedł do rezerwatu z zamiarem bezprawnego rozstawienia sideł i zabicia Toda, lecz wkrótce zaczął tego żałować.

W pierwszym filmie głos podkłada mu Jack Albertson, natomiast w kontynuacji Jeff Bennett. W polskiej wersji językowej głos w obu filmach podkłada mu Arkadiusz Bazak.

Wygląd

Amos Slade jest szczupłym, starszym człowiekiem o opalonej skórze, siwych włosach i dużych wąsach. Niemal zawsze nosi oliwkowy kapelusz.

Osobowość

Amos to marudny, złośliwy, gderliwy, kłótliwy i wybuchowy starszy człowiek, choć ukazuje nieco łagodniejszą stronę swojego charakteru, gdy zajmuje się swoimi psami myśliwskimi - Maxem i Miedziakiem. Później stał się pełen skruchy po tym, jak Tod uratował go i Miedziaka przed niebezpiecznym niedźwiedziem.

Ciekawostki

  • Amos jest pierwszym z zaledwie dwóch głównych antagonistów z filmów należących do kanonu animacji Disneya, którzy się nawrócili - drugim jest John Silver.
  • Amos był animowany przez Johna Pomeroy'a and Rona Husband'a.
  • Amos jeździ Fordem T z 1923 roku.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.