Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


W końcu, co oddziela człowieka od niewolnika? Pieniądze? Władza? Nie. Człowiek wybiera; niewolnik służy.

—Andrew Ryan


Andrei Rianofski, lepiej znany jako Andrew Ryan, jest jednym z antagonistów w grze Bioshock. Służy jako główny antagonista pierwszej połowy gry Bioshock, pośmiertna postać w BioShock 2 i jego dodatku Minerva's Den, jeden z dwóch głównych antagonistów trybu wieloosobowego BioShock 2 Fall of Rapture i główny antagonista w BioShock Infinite: Burial at Sea. Pojawia się również jako złowieszczy bohater prequelowej powieści BioShock: Rapture.

Andrew Ryan, pierwotnie rosyjski imigrant, który stał się bogatym potentatem w Ameryce, jest założycielem i gubernatorem Rapture, tajnego podwodnego miasta, które zbudował z zamiarem stworzenia wolnego rynku, w którym najlepsi ludzie mogliby uciec przed społeczeństwem dotkniętym II wojną światową, dokonać przełomowych postępów w biznesie, nauce, sztuce i technologii oraz prosperować bez ingerencji rządu, religii lub moralności. Gdy Rapture przechodziło ciężkie chwile, a przywództwo Ryana było kwestionowane przez jego biznesowego konkurenta i arcywroga Franka Fontaine'a, a także rywali politycznych, takich jak Sofia Lamb i irlandzkiego bojownika o nazwie „Atlas”, Ryan zaczął zdradzać własną ideologię, aby zwalczyć znaczną część sprzeciwu w Rapture. Do 1960 roku Ryan zdegradował się do tego stopnia, że był niczym więcej niż egocentrycznym dyktatorem, mającym obsesję na punkcie stłumienia każdego, kogo postrzegał jako zagrożenie dla swojego miasta.

Głosu użyczył mu Armin Shimerman, znany też jako Dr. Nefarious z serii Ratchet & Clank oraz generał Reginald Skarr ze Zła w potrawce.

Osobowość

Andrew Ryan jest złożonym człowiekiem, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest egomania, a także obiektywistyczne ideały, które rozprzestrzenia w całym Rapture. Jest pewny siebie aż do arogancji, co również uczyniło go inspirującą postacią dla innych. Ryan, jako pracoholik z silnym pragnieniem dokładności i kontrolowania wszystkiego i wszystkich wokół siebie, jest skłonny wygrywać za wszelką cenę i patrzy z góry na tych, którzy nie podzielają jego filozofii i etyki pracy. Kiedy społeczeństwo Rapture zaczęło upadać pod własnym ciężarem z powodu narastających problemów społecznych, przemytu i kontrabandy, splatania, a ostatecznie całej wojny, Ryan powoli zmienił się z honorowego, poważnego przywódcy w uciskającego wszystko tyrana. W miarę eskalacji konfliktu z Atlasem, metody Ryana, by utrzymać kontrolę nad ludnością, stały się bardziej ekstremalne i bezwzględne, a ich kulminacją było użycie feromonów kontrolujących umysł przez system powietrzny Rapture, aby podporządkować sobie podzielonych mieszkańców miasta jego woli.

Zanim Jack spotyka Ryana podczas wydarzeń w pierwszej grze, stał się niczym więcej niż brutalnym i paranoicznym szaleńcem prowadzącym nieudaną utopię. Drwi z Jacka i grozi mu podczas jego podróży, a jego wrogość do niego wzrasta tylko wtedy, gdy zbliża się do jego legowiska w Hefajstosie. Mimo to, gdy w końcu stanął twarzą w twarz w swoim prywatnym biurze, Ryan nie podejmuje żadnych działań, aby się bronić, zamiast tego ustawia Rapture na autodestrukcję i zmusza Jacka do zabicia go, używając wyrażenia „Czy byłbyś tak uprzejmy” po ujawnieniu mu jego prawdziwego pochodzenia i celu jako zabójcy. Pomimo tego, że został pokonany i zamordowany przez własnego syna, a wkrótce potem jego miasto zostało przejęte przez jego zaprzysiężonego wroga, Ryan ostatecznie umiera na własnych warunkach, wierząc, że on jako ostatni śmieje się z Jacka i Atlasa.

Ciekawostki

  • Jest on hołdem dla kontrowersyjnej filozofki Ayn Rand.
Advertisement