FANDOMIle najwięcej straciłeś w rzucie monetą?

—Anton Chigurh


Anton Chigurh – główny antagonista filmu To nie jest kraj dla starych ludzi z 2007, na podstawie książki o tym samym tytule.

Grał go Javier Bardem, który grał również Armando Salazara, Raoula Silvę oraz Felixa.

Biografia Edytuj

To nie jest kraj dla starych ludzi Edytuj

Anton Chigurh był okrutnym płatnym mordercą, którego bronią była strzelba z tłumikiem, TEC-9 oraz broń do uboju bydła, którego często również używał do niszczenia zamków w drzwiach.

W 1980 był wynajęty, aby odzyskać torbę z 2 milionami dolarów z nieudanej transakcji narkotykowej, lecz dowiedział się, że została ona zabrana przez myśliwego Llewelyna Mossa.

Chigurh zlokalizował Mossa w motelu używając odbiornika, który powiązany jest z nadajnikiem ukrytym w teczce. Jednak Llewelyn przechytrzył go, ukrywając pieniądze w szybie wentylacyjnym po drugiej stronie, przez co Anton wszedł do pokoju przeciwnego. Znajdowali się tam meksykańscy gangsterzy, którzy mieli zabić Mossa i odzyskać pieniądze. Chigurh zamordował ich, lecz nie znalazł pieniędzy. Moss, który usłyszał strzelaninę, uciekł.

Anton

Anton jednak zdołał dowiedzieć się o miejscu pobytu myśliwego. Moss był już przygotowany, celując bronią lecz Chigurh wystrzelił zamek z drzwi, który zranił go. Moss uciekł przez okno na ulicę, lecz tam wywiązała się strzelanina z Chigurhem. Llewelyn zdołał go postrzelić w nogę.

Później Chigurh dowiedział się o łowcy nagród Carsonie Wellsie, który również miał takie same zlecenie, co on. Po tym, jak Wells próbował dogadać się z Mossem, Chigurh zabił go. Odebrał telefon od Mossa do Wellsa i oznajmił myśliwemu, że może on dostarczyć mu pieniądze i tym samym ocalić życie jego żony. Moss jednak wolał znaleźć Antona i zabić go.

Chigurh dowiedział się o pobycie przeciwnika w motelu w El Paso. Tam jednak Moss został zabity przez Meksykanów. Anton pojawił się tam wieczorem, gdy policja odeszła i znalazł pieniądze, które Llewelyn ponownie schował w wentylacji. Do pomieszczenia wszedł również szeryf Ed Tom Bell (protagonista), lecz nie zobaczyli się nawzajem. Chigurh dostarczył pieniądze swemu zleceniodawcy.
Anton-chigurh
Po pogrzebie zmarłej matki żona Llewelyna Mossa wróciła do domu, gdzie czekał na nią Anton. Kazał jej obstawić wynik rzutu monetą, lecz ta nie zgadzała się, twierdząc, że to on musi zadecydować.

Następnie widzimy wychodzącego z domu Antona, który sprawdza podeszwy butów (sugerując, że zabił kobietę) i wsiada do auta. Na drodze miał wypadek samochodowy, w skutek którego miał otwarte złamanie ręki. Przejeżdżający obok nastolatek wręczył mu koszulę, którą zawiązał sobie na ramieniu i na rękę. Potem dał mu pieniądze i powiedział, aby nikomu nie mówił, że go widział. Chigurh odszedł przed nadejściem ambulansu.

Ciekawostki Edytuj

  • Choć w filmie nie widzimy, co dzieje się z żoną Mossa, Chigurh zabił ją, ponieważ po wyjściu sprawdzał swoje buty (co miał w zwyczaju po morderstwie). W książce kobieta błędnie obstawiła wynik rzutu, przez co została zabita.
  • Co ciekawe, w filmie nie spotyka się twarzą w twarz z szeryfem Ed Tom Bellem (protagonistą).
  • Aktor Javier Bardem sądzi, że Anton Chigurh to najbardziej zła postać, jaką kiedykolwiek grał w filmie.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.