Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu i wytracał świętych Najwyższego, będzie zamierzał zmienić czasy i Prawo, a (święci) będą wydani w jego ręce aż do czasu, czasów i połowy czasu.

—Daniel 7:25 o Antychryście.


Antychryst, błędnie pisany jako Anty-chryst i znany również jako Bestia z Morza, jest drugorzędnym antagonistą religii judaistycznych, w tym chrześcijańskich, judaizmu i islamu. Jest fałszywym mesjaszem czasów ostatecznych, który, jak sama nazwa wskazuje, jest całkowitym przeciwieństwem i ostatecznym wrogiem Jezusa Chrystusa.

Jest częścią Przeklętej Trójcy, którą stanowi on, Szatan i Fałszywy Prorok. Jego najważniejsza rola w Biblii ukazana jest w Księdze Objawienia.

Jest uważany za drugą najbardziej złą postać w Biblii po Szatanie. Biorąc jednak pod uwagę, że był w stanie rozpętać spustoszenie i straszliwe prześladowania ludzkości o wiele swobodniej niż Szatan, to może być z nim na równi pod względem nikczemności.

Wygląd[]

Według Księgi Objawienia, Bestia z Morza jest opisana jako bardzo podobna do lamparta z łapami niedźwiedzia i paszczą lwa. Miał siedem głów, każda z imieniem bluźnierstwa i dziesięć rogów otoczonych koroną.

Rządy Antychrysta[]

Poniżej znajduje się dyspensacjonalistyczny pogląd na Antychrysta.

Nie wiadomo, czy Antychryst da się poznać wszystkim przed lub po Pochwyceniu, wydarzeniu, w którym miliony chrześcijan na całym świecie nagle wznoszą się w powietrze, aby ponownie zjednoczyć się z Bogiem. Pismo biblijne wskazuje jednak, że Antychryst dojdzie do władzy jako globalny dyktator, inicjując Ucisk, wydarzenie, które jest gorsze niż jakiekolwiek najmakabryczniejsze wydarzenie w zapisanej historii i będzie trwało 7 lat.

Po objęciu władzy Antychryst skutecznie przekonuje ludzkość, że przyniesie światu pokój, zwłaszcza w czasie naznaczonym wojną i cierpieniem; pomimo tego Bóg ześle wiele boskich sądów, aby ukarać niewierzący świat. Antychryst ustanawia potężne jednoświatowe imperium, powszechnie nazywane Tajemniczym Babilonem; uważa się, że to imperium jest odrodzeniem Cesarstwa Rzymskiego. Podpisuje także siedmioletnie przymierze z Izraelem, obiecując obronę narodu za wszelką cenę. Następnie kościół nierządnic, znany jako Nierządnica Babilonu, zostaje założony i prowadzony przez Fałszywego Proroka, który jest prawą ręką Antychrysta. Niemniej jednak 144 000 Żydów będzie głosić Ewangelię światu i wielu się nawróci. Nierządnica babilońska jest ogólnoświatowym, międzywyznaniowym systemem religijnym, który będzie obłudnie prześladował i ścinał głowy tych, którzy okazali skruchę.

W międzyczasie na Wzgórzu Świątynnym w Izraelu zostanie zbudowana przepowiadana od dawna Trzecia Świątynia, gdzie Żydzi będą składać ofiary Bogu. W połowie ucisku Antychryst ujawnia swoje prawdziwe oblicze, zdradzając Izrael, skutecznie łamiąc siedmioletnie przymierze i najeżdżając go. Ogłosi również, że ofiary świątynne są nielegalne. Mimo to wielu Żydów pokutuje w wyniku tej druzgocącej zdrady. Antychryst zostaje nagle zamordowany, ale w jakiś sposób, prawdopodobnie dzięki mocy szatana, zostaje wskrzeszony, szydząc z tego, jak Jezus umarł i powstał z martwych. Niezadowolony ze swojego obecnego imperium Antychryst niszczy Nierządnicę Babilońską i żąda od wszystkich czcić go jako boga. Oprócz chrześcijańskiego Boga okazuje nawet pogardę dla innych bogów, których Biblia potępia jako „fałszywych”, pokazując, jak całkowicie szalony jest Antychryst. Tymczasem dwóch świadków będzie prorokować na ulicach Jerozolimy, wzywając ludzkość do pokuty, ale po 1260 dniach Antychryst ich zabije i zostawi ich zakrwawione ciała na ulicy. Ich morderstwo będzie transmitowane na cały świat, a Antychryst zachęci ludzkość do radości z ich śmierci. Jednak zostają wskrzeszeni trzy i pół dnia później i zabrani do Nieba, ku wielkiemu szokowi. Godzinę później wielkie trzęsienie ziemi uderzy i zabije siedem tysięcy ludzi. W niebie archanioł Michał i jego aniołowie toczą wojnę z Szatanem i jego demonami, a Szatan przegrywa. Szatan i jego demony są na stałe odcięci od Nieba (mogli wcześniej oskarżać lud Boży na niebiańskiej sali sądowej). Szatan zdaje sobie sprawę, że jego czas jest krótki i postanawia posiąść Antychrysta, aby osiągnąć swój ostateczny plan: być czczonym jak Bóg. Opętany Antychryst ustawia swój obraz w Trzeciej Świątyni i z dumą oczernia Boga na oczach wszystkich w wydarzeniu znanym jako Obrzydliwość Spustoszenia. Fałszywy Prorok dokona również wielu demonicznych cudów, takich jak sprowadzenie ognia z Nieba, aby „udowodnić”, że Antychryst jest Mesjaszem. Następnie Antychryst zmusi wszystkich do oddania mu czci i wzięcia na ręce/czoła Znaku Bestii (666), pod warunkiem, że nie będą mogli kupować i sprzedawać towarów, jeśli tego nie zrobili. On ukarze tych, którzy odmówią udziału, prześladowaniem ich, więzieniem i egzekucją w ogólnoświatowym ludobójstwie. Żydzi będą również celem tego ludobójstwa, które będzie gorsze niż Holokaust, co skłoni ich do wezwania Jezusa, aby powrócił.

W ostatnich latach ucisku Antychryst wraz z fałszywym prorokiem i kilkoma narodami spotykają się w bitwie Armagedonu, która tradycyjnie zbiega się z powtórnym przyjściem Jezusa Chrystusa. Kiedy Chrystus przyjdzie, połączy siły z Mahdim, aby tymczasowo powstrzymać Antychrysta przed bitwą Armagedonu. W rezultacie na świat spadnie ciemność i bardziej intensywne klęski żywiołowe; ci, którzy przyjęli Znak Bestii, również zostaną poważnie okaleczeni przez te osądy. Jezus Chrystus i Jego armie, składające się z aniołów, dawnych świętych i tych, którzy zostali porwani wcześniej, pojawią się w niebiosach, skłaniając Antychrysta i jego armie do ataku w intensywnym momencie apokaliptycznej wojny. Jezus w porę wykrzykuje ogień ze swoich ust, który niszczy większość armii Antychrysta. Antychryst, wraz z Fałszywym Prorokiem i ich zwolennikami, spełniają zasłużone cele, gdy Bóg wrzuca ich do Jeziora Ognia, gdzie płoną przez wieczność. Szatan jest prawdopodobnie egzorcyzmowany od Antychrysta, gdy anioł oddzielnie więzi go w bezdennej czeluści na 1000 lat. Po odejściu Antychrysta i Fałszywego Proroka oraz uwięzieniu Szatana, Jezus ustanawia uniwersalne królestwo na Ziemi, gdzie wielu ludzi przybywa, aby czcić Go w pokoju i dobrobycie przez 1000 lat.

W popkulturze[]

Zagadka i czyste zło Antychrysta uczyniły go bardzo popularną postacią w kulturze popularnej. Chociaż Biblia milczy na temat jego pochodzenia, często w filmach, powieściach, grach wideo itp. próbuje się wyjaśnić jego pochodzenie, zanim został Antychrystem. Większość z tych spekulacji często dotyczy przerażającego dziecka, które jest wcieleniem zła i poczęło się w demonicznych okolicznościach (często dotyczy to Szatana lub demonicznej istoty gwałcącej lub uprawiającej seks z zazwyczaj niewinną kobietą).

 • American Horror StoryMichael Langdon jest domniemanym Antychrystem serii. Początkowo pojawia się w pierwszym sezonie zatytułowanym „Murder House”, w którym Billie Dean Howard wierzył, że dziecko urodzone przez gwałt dokonany przez Gumowego Człowieka będzie Antychrystem. To prawda, a jedną z jego pierwszych zbrodni wskazujących, że jest Antychrystem, jest brutalne samobójstwo. Constance Langdon zauważa również, jak Michael zapewniał jej „wielkość” przed przeciwnościami losu i tragedią, odzwierciedlając sposób, w jaki Antychryst zwodniczo ustanawia swoje imperium satanistyczne pod przykrywką pokoju na świecie.
 • BerserkGriffith jest bardziej Mrocznym Mesjaszem, ponieważ gra rolę zbawiciela do perfekcji, ale nadal liczy się jako arcydemoniczna manifestacja woli boga, który powrócił w fizycznej formie, aby móc zostać materialnym królem na świecie, a według proroctw nastąpi Wiek Ciemności, który, po arcu Millennium Falcon, niedawno się wypełnił.
 • BIONICLEMakuta Teridax był cybernetyczną wersją samego Lucyfera. Jest również uważany za przeciwnika Boga, ponieważ stara się pogrążyć cały wszechświat w mroku i chaosie.
 • Date A LiveIsaac Ray Peram Westcott jest przedstawiany jako prawdziwy wróg ludzkości i autentyczny wróg Boga. Jego pragnieniem jest użycie mocy Duchów („Niebiańskich Stworzeń Boga”) w ich Odwróconej Formie Drzewa Qliphoth, aby pogrążyć cały świat w niekończącym się chaosie, rozpaczy, panice, zniszczeniu i strachu.
 • Elfen Lied - Lucy jest niemal dosłownym przykładem, ponieważ nie tylko ma supermoce, ale ma rogi, a jej imię to żeńska wersja Lucyfera, demona, chce wymazać ludzką rasę i zastąpić ją swoim gatunkiem.
 • Harry PotterLord Voldemort służy jako Antychryst w całej serii. Przejmuje Ministerstwo Magii, stając się kluczową postacią polityczną w czarodziejskim świecie, i korumpuje wielu polityków, którzy podążają za jego rządami.
 • JoJo's Bizarre AdventureDio Brando zaczyna jako postać tego typu w Phantom Blood, szczególnie patrząc na jego okrucieństwo w wieku czternastu lat i demoniczne Legiony Piekieł. Chociaż w oczach swoich wyznawców jest bardziej Mrocznym Mesjaszem, oczywistym jest, że nadal jest tak naprawdę Antychrystem.
 • Śródziemie - Sauron jest po prostu dosłownym Antychrystem. Morgoth to Szatan. Sauron dokonuje wielu aktów typowych dla Antychrysta, sprzeciwiając się i mordując wiele elfów, Eru Iluvatara/wybrany lud Boga, co prowokuje Eru do wysłania czarodziejów Istari na Ziemię, aby go pokonali. Sauron jest bardzo zwodniczy, podobnie jak Antychryst, a także jest postacią polityczną, ponieważ był w rządzie Morgotha, gdy on sprawował władzę.
 • Mitologia SCPWielki Karcysta Ion służy jako mesjasz i deifikowany przywódca sarkicyzmu w uniwersum Fundacji SCP. Jego planem jest przejęcie Ziemi/Wszechświata i wprowadzenie nowej ery ciała, często poprzez podbój i wojnę.
 • Gwiezdne Wojny - Imperator Sheev Palpatine/Darth Sidious jest Antychrystem tej serii. Urodzony po Ciemnej Stronie, zdobył polityczną kontrolę nad Republiką Galaktyczną, którą później przekształcił w tyrańskie Imperium Galaktyczne i wystawił jeden z jej najbardziej śmiercionośnych konfliktów, aby utrzymać się przy władzy.

Ciekawostki[]

 • Większość tekstów religijnych w rzeczywistości odnosi się do Antychrystów jako ludzi, którzy zaprzeczają Jezusowi jako Mesjaszowi i/lub aktywnie prześladują tych, którzy za nim podążają.
 • Nierządnica Babilonu, którą początkowo ustanowił Antychryst, jest tradycyjnie przedstawiana jako złowroga prostytutka, której pełny tytuł to „Babilon Wielki, Matka Prostytutek i Obrzydliwości Ziemi”, jadąca na siedmiogłowej bestii podczas picia krwi świętych męczenników w złotym kielichu. Nazwa sugeruje duchowe cudzołóstwo popełniane przez narody w zmowie z Antychrystem lub być może ogólne wypaczenie, a także moralną i seksualną degenerację w imperium Antychrysta.
 • Wiele postaci historycznych zostało oskarżonych o bycie Antychrystem, takich jak Nero, Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler, Józef Stalin, a ostatnio Barack Obama, Anton LaVey, Kim Jong Un i jego ojciec i dziadek oraz Donald Trump.
 • Niektóre teorie spiskowe przewidują, że Antychryst będzie członkiem Iluminatów zgodnie z koncepcją Nowego Porządku Świata, jak mówi Biblia, że Antychryst ma jedno światowe imperium.
 • Znak Bestii jest często uważany za chip RFID lub „specjalny” kod kreskowy wytatuowany na ciele danej osoby, co pozwala na wygodne kupowanie i sprzedawanie towarów.
 • Pomimo jego całkowitego zła, uważa się, że Bóg zaplanował pojawienie się rządów Antychrysta, aby uprawomocnić Pismo Święte wobec niewierzących i w ten sposób doprowadzić ich do pokuty. Możliwe jest również, że rządy Antychrysta są częścią sądu Bożego nad zatwardziałymi grzesznikami, pozwalając, aby ich własne wykroczenia i zaciekłe poparcie Antychrysta „pochłonęły” ich w tym procesie.
 • Gdyby Antychryst miał dziś rządzić światem, prowadziłby wojnę, która pochłonie około 1,5 miliarda istnień ludzkich, co stanowi około 1/4 obecnej populacji. Jest to jednak tylko część wyroku Czwartej Pieczęci, jednej z niewielu części Biblii, które bezpośrednio wspominają o jego liczbie ciał, ale biorąc pod uwagę jego liczne wojny, ludobójstwa, a nawet morderstwa, które popełnił dla własnej korzyści (jak pokazano morderstwo dwóch świadków) później, jest bardzo prawdopodobne, że liczba trupów byłaby znacznie wyższa niż podano.
Advertisement