Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Pozbędę się słabych i gorszych, aby przetrwali tylko silni!

—Apocalypse


Apocalypse jest złoczyńcą z uniwersum Marvela, najczęściej służącym jako wróg X-Men. Jest jednym z najstarszych mutantów, który stał się jednym z największych wrogów X-Men od jego pierwszego przybycia - popiera ekstremalną filozofię supremacji mutantów i przetrwania najsilniejszych; dla Apocalypse'a tylko silni zasługują na przetrwanie, a każdy, kto wykazuje słabość, powinien bezlitośnie zginąć.

Jego głównym celem przez większość jego kariery było zanurzenie świata w straszną wojnę genetyczną, w której mutanci ostatecznie będą rządzić światem - na którym będzie patrzeć, jak mutanci walczą ze sobą, dopóki nie przeżyją tylko najsilniejsze, najbardziej agresywne jednostki. Jest jednym z głównych antagonistów serii X-Men, obok Magneto. Jest arcywrogiem Cable'a, Angeal i drugim arcynemezis X-men jako całości.

Osobowość

Apocalypse jest bardzo złożoną istotą, zwykle postrzeganą jako bluźnierczą i złowrogą, w rzeczywistości jest nieco amoralny i stara się zapewnić, aby „silni” przetrwali i zaludnili się, aby stworzyć społeczeństwo, w którym super-mutanci, tacy jak on, prowadziliby wieczną wojnę, a tym samym zapewnić sobie przewagę nad światem (ponieważ widzi siebie jako najsilniejszego ze wszystkich mutantów). Uważa ludzi za niegodnych istnienia, ale zaoferował im "dar" mutacji (często ze śmiertelnymi skutkami ubocznymi) i jest całkowicie oddany wojnie między ludźmi a mutantami: było to widoczne po tym, jak wielu mutantów zostało pozbawionych mocy przez Scarlet Witch i Apocalypse zamanifestował się, grożąc zniszczeniem połowy ludzkości, aby zapewnić obu stronom „odpowiednią szansę” w jego wielkim celu, jakim jest zgromadzenie zwolenników „najsilniejszych”.

Umiejętności

Apocalypse to jeden z najpotężniejszych mutantów we wszechświecie Marvela, posiadający szeroki wachlarz umiejętności, w tym między innymi zmiany kształtu, teleportację, nadludzką siłę, która może rywalizować z Hulkiem, pochłanianie i projekcję energii, odporność na ataki telepatyczne jak również ograniczone użycie samej telekinezy i telepatii.

Jest prawie niewrażliwy na obrażenia fizyczne, ale ma również świetne zdolności regeneracyjne - ma pełną kontrolę nad swoim ciałem, w skali atomowej, co pozwala mu zmieniać jego rozmiar i gęstość według własnego uznania, a także dostosowywać się do chorób lub środowiska. Jest również odporny na starzenie się i nie potrzebuje ani jedzenia, ani wody, aby przeżyć - nie męczy się i ma ogromną wiedzę, która pasuje do istoty, która istniała prawie tak długo, jak cywilizacja - jego wiedza naukowa przewyższa nawet Bestię z X-Men.

Oprócz tego ma dostęp do zaawansowanej technologii obcych i jest mistrzem manipulacji, zastraszania i strategii.

Ciekawostki

  • Według pisarzy z Marvela, „En Sabah Nur” po arabsku oznacza „Pierwszy”. Jednak wyrażenie to faktycznie przekłada się na coś bardziej zbliżonego do „Dzień dobry”. Powodem jest to, że termin jest niepoprawny gramatycznie, ponieważ powinien brzmieć „Sabah an-Nur”, zakładając, że do tego właśnie dążyli scenarzyści Marvela. Może również oznaczać „Siedem świateł”; „Sabah” dosłownie oznacza „siedem”, a „Nur” oznacza „światło” w języku arabskim. Jest to interesujące, ponieważ islam przedstawia życie pozagrobowe jako mające 7 niebios i może być bezpośrednim odniesieniem do jego boskich mocy. Ponieważ Apocalypse narodził się tysiące lat przed powstaniem współczesnego dialektu arabskiego, musi to być albo tłumaczenie jego prawdziwego imienia, albo jest to imię w języku protosemickim, które po prostu przypadkowo przypomina arabskie słowa. „En Sabah Nur” może również oznaczać „narodziny światła”, „przebudzone światło” i (w dosłownym sensie) „świt”.
  • Mało znanym faktem jest to, że Apocalypse został stworzona w ostatniej chwili jako następca Owla, przeciwnika Daredevila, którego pierwotny pisarz X-Factor Bob Layton chciał wykorzystać jako głównego złoczyńcę tej serii. Kiedy Layton został usunięty z książki i zastąpiony przez Louise'a Simonsona, zażądał, aby ostatnia strona X-Factor #5 została zmieniona na zacienioną postać o nazwie Apocalypse, ponieważ Simonson chciał, aby nowa postać była głównym złoczyńcą w książce.
  • En-Sabah-Nur był ósmą postacią, która przyjęła płaszcz Apokalipsy na Ziemi-616.
Advertisement