Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Warning18+.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Nic nie znaczy dla mnie więcej niż ten gang. Zabiłbym za niego. Z radością bym za niego umarł. Chciałbym, żeby było inaczej... Ale to nie my się zmieniliśmy.

—Arthur w ostatnim zwiastunie.

Jesteśmy złodziejami w świecie, który już nas nie chce.

—Pogląd Arthura na świat.

Może kiedy twoja matka skończy opłakiwać twojego ojca... Utrzymam ją w czerni w twoim imieniu!

—Arthur Morgan grożący Archiemu Downesowi.


Arthur Morgan jest jednym z dwóch głównych bohaterów (obok Johna Marstona) w serii Red Dead Redemption, służąc jako pośmiertny główny bohater gry Red Dead Redemption z 2010 roku i główny bohater prequela, Red Dead Redemption II z 2018 roku. Wspominy jest również w internetowym spin-offie Red Dead Online.

Jest znanym banitą, który służy jako główny egzekutor gangu Van der Linde i pomaga swojemu mentorowi Dutchowi van der Linde w realizacji marzenia życia poza prawem, który zaczyna mieć wątpliwości co do swojej lojalności wobec lidera gangu. W trakcie gry próbuje albo osiągnąć swoje odkupienie, albo stać się jeszcze bardziej bezwzględnym i zimnokrwistym w swoim życiu.

Głosu użyczył mu Roger Clark.

Biografia[]

Arthur urodził się w 1863 roku w Lyle'a i Beatrice Morgan, ale jego matka zmarła, gdy był bardzo młody. Lyle był przestępcą i banitą i został aresztowany za kradzież w 1874 roku, a Arthur opisał go jako „drania bez dobra”. Artur był świadkiem jego śmierci, gdy był również młody i pomimo tego, że nie lubił swojego ojca ani nie znał swojej matki, zachował dla nich zdjęcia dla wygody lub zamiłowania do nich.

Około 1878 roku Arthur został odebrany i adoptowany przez Dutcha van der Linde i Hosea Matthewsa, i uważał ich za ojców zastępczych. Z biegiem czasu Arthur zaczął dzielić wizję Dutcha, czyli życia wolnego od cywilizacji i prawa, stając się jednym z najbardziej zaufanych członków gangu. W młodości Arthur poznał i zakochał się w Mary Gillis, ale jego przestępcze życie i dezaprobata dla rodziny Mary spowodowały rozpad ich związku.

Później Arthur wchodzi w interakcje seksualne z młodą kelnerką o imieniu Eliza, oraz urodziła mu syna, Isaaca. Pomimo współpracy z gangiem van der Linde, Arthur zaoferował swoje wsparcie i spędził z nimi dobry czas, często odwiedzając ich kilka miesięcy i dni. Pewnego dnia Arthur przybył do domu, ale ten był spalony, a później dowiedział się, że zostali zabici przez rabusiów za dziesięć dolarów. Ten incydent głęboko zahartował Arthura i nigdy tak naprawdę nie poradził sobie z bólem utraty dziecka ale z czasem polubił syna Johna i Abigail Marston - Jacka.

Osobowość[]

Arthur jest przedstawiany jako zimny i ponury banita, który jest w pełni gotowy do użycia przemocy, jeśli ktoś go sprowokuje. Chociaż na początku wydaje się być nikczemną osobą, jako iż nie okazuje żadnych wyrzutów sumienia wobec ludzi, których zabił. W całej historii okazuje się jednak, że Arthur jest w rzeczywistości dobrą osobą, która ma wiele żalu z powodu wybranego przez siebie życia. Obejmuje to niemożność pozostania i poślubienia swojej byłej kochanki, Mary Linton, ponieważ jej rodzina odrzuciła go z powodu jego życia jako osobnika wyjętego spod prawa.

Choć jego honor jest na dość niskim poziomie, Arthur może być przedstawiany jako agresywna, zimna, bezduszna, samolubna, a nawet sadystyczna osoba, która nie ma absolutnie żadnych skrupułów w robieniu najgorszych rzeczy, do jakich jest zdolny: zabijania niewinnych mieszkańców miasta, znęcaniu się nad zwierzętami i znieważaniu werbalnym jego kolegów z gangu. Podczas misji pożyczkowych, których twórcą jest Leopold Strauss, Arthur może bezwzględnie wymuszać i krzywdzić dłużników, którzy są winni gangowi pieniądze (tak jak zrobił to z Thomasem Downesem). Gracz może ostatecznie określić moralność Arthura poprzez swoje wybory, które bezpośrednio wpływają na ocenę honoru Arthura.

Jedną z godnych uwagi cech charakteru Arthura jest to, że nigdy nie był zainteresowany ani motywowany koncepcją zemsty. Podobnie jak w trakcie gry, twierdzi, że jest to gra idioty i nie ma interesu w odpłacie za Angelo Bronte'a lub Leviticusa Cornwalla. Jednak Arthur może również wrócić do tego, wracając po pieniądze, z zamiarem stawienia czoła Micahowi i Dutchowi. Arthur nadal może być przedstawiany jako samolubny i krzywdzący, zainteresowany odzyskaniem pieniędzy gangu, a nie pomaganiem Johnowi w ucieczce do rodziny.

Pomimo tego, że jego postać o niskim honorze jest znacznie bardziej nikczemna, Arthur nadal zachowuje niektóre ze swoich standardów i odkupieńczych cech, takich jak chęć pomocy Johnowi Marstonowi i jego rodzinie w ucieczce podczas upadku gangu Van der Linde. Nadal gardził też pożyczkami, mimo że był bardzo zastraszający i szkodliwy dla dłużników. Niezależnie od wysokiego czy niskiego poziomu honoru, Arthur i tak wyrzuci z gangu Leopolda Straussa po przejściu swojego osobistego kryzysu. Arthur też zaczyna godzić się ze swoim losem i zbliżającą się śmiercią, chociaż jego diagnoza gruźlicy wciąż może dać mu szansę na próbę zmiany na lepsze.

Arthur jest niereligijny, chociaż wydaje się, że wierzy w jakąś formę życia pozagrobowego.

Odbiór[]

Po kilku pierwszych zwiastunach Red Dead Redemption II wielu fanów było rozczarowanych, że nie zagrają jako John Marston. Jednak po przejściu gry wielu graczy bardzo polubiło postać Arthura i złożoność jego charakteru. Wraz z piękną oprawą graficzną i wciągającym otwartym światem, wielu wierzyło, że Arthur ożywił świat gry i niektóre inne postacie. Jego rozwój i potencjalna droga do odkupienia są często obiektem bardzo wysokich pochwał zarówno ze strony fanów, jak i krytyków. Roger Clark stwierdził, że chciał przedstawić Arthura jako wystarczająco złożonego, aby gracz sam mógł wybrać swoją ścieżkę, która nadal miałaby sens. Za swoją pracę nad grą Clark otrzymał wiele nominacji, w tym za najlepszy występ na The Game Awards.

Ponieważ wielu graczy nawiązało bardzo silną więź gracza/bohatera z Arthurem, wielu z nich było zasmuconych śmiercią tego bohatera i wcześniejszym zachorowaniem na gruźlicę. Gruźlica Arthura podniosła również świadomość obecności śmiertelnej choroby.

Wielu fanów z łatwością stwierdziło, że Arthur Morgan jest jednym z najlepszych protagonistów w historii gier Rockstar.

Ciekawostki[]

  • Arthur jest prawdopodobnie pochodzenia angielskiego i walijskiego.
  • Jeśli Arthur ma niski poziom honoru, będzie symbolizowany przez pokręconego kojota o czarnym futrze, których często postrzega się jako złowrogich oszustów.
  • Jeśli Arthur rozmawiał z Mary-Beth, Karen lub Tilly, mając niski honor, może przyznać, że czuje, iż stracił rozum i nie panuje nad sobą (możliwe przełamanie czwartej ściany). Może nawet stwierdzić, że nie jest lepszy od Micah lub wierzyć, że Micah rzucił na niego urok.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement