To organizm doskonały. Jego anatomiczna perfekcja dorównuje tylko jego wrogości.

—Ash o obcym


Ash – drugorzędny antagonista w filmie Obcy - ósmy pasażer Nostromo z roku 1979.

Był to android firmy Hyperdyne model 120-A / 2, wyprodukowanym dla korporacji Weyland-Yutani w pierwszej połowie 22 wieku. Podstawiony został załodze USCSS Nostromo jako oficer naukowy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ash został zaprogramowany jako jednostka naukowa, pełniąc funkcję oficera naukowego na statkach korporacyjnych. Jego tożsamość syntetyka została zatajona przez zarząd, by w razie nieprzewidzianych okoliczności mieć posłusznego i oddanego pracownika, mogącego działać nawet nie licząc się z losem innych astronautów. Podobnie jak większość „syntetyków”, Ash był niemal niemożliwy do odróżnienia od zwykłego człowieka.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Instrukcje od zarządu[edytuj | edytuj kod]

W 2122 zarząd korporacji Weyland-Yutani zdobył informacje o istnieniu wraku statku pozaziemskiej cywilizacji rozbitego na powierzchni księżyca LV-426. Nie chcąc stracić takiej okazji, musiał podjąć wyjątkowo szybkie kroki. Najbliższym statkiem korporacji był frachtowiec Nostromo, który ładował rudy metali w kolonii-kopalni na Thedusie. Na dwa dni przed wylotem odwołano poprzedniego oficera naukowego, zastępując go Ashem. Miał on wykonywać instrukcje firmy, biorąc za priorytet zdobycie i przetransportowanie na Ziemię obcej formy życia. Nawet kosztem życia reszty załogi.

W filmie[edytuj | edytuj kod]

Od momentu odebrania przez frachtowiec sygnału z LV-426 Ash wypełniał zaleconą mu misję. Po wylądowaniu i powrocie ekipy ratunkowej z zainfekowanym Kanem, wbrew woli Ripley wpuścił ich na pokład. W ambulatorium opiekował się nieprzytomnym pierwszym oficerem i badał martwego „twarzołapa”.

Od początku obdarzał ksenomorfa podziwem i fascynacją, twierdząc, że jest on ‘’organizmem doskonałym’’. Po narodzinach dorosłego osobnika i śmierci następnych członków załogi kontynuował swoje zadanie. Gdy Ellen Ripley odczytała w pokładowym komputerze zalecone mu instrukcje, z wyraźnie zaznaczoną drugorzędnością życia astronautów, usiłował ją zabić. Udałoby by mu się, gdyby nie interwencja pozostałych członków. W trakcie walki z Parkerem został pozbawiony głowy, a więc wyszła wtedy na jaw jego tożsamość robota; Ash jeszcze raz wyraził swój podziw dla ksenomorfa i powiedział, że jeżeli chodzi o ich szanse przeżycia, to należy im się współczucie. Następnie Ripley wyłączyła go, a Parker spalił jego pozostałości miotaczem ognia.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.