Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym pozytywnych cech i bez żadnych szans na odkupienie. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze, pozytywne cechy to najczęściej są one fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


- Oczekujesz, że będę mówił?

- Nie, panie Bond, oczekuję, że umrzesz! Nic nie możesz mi powiedzieć o tym, czego jeszcze nie wiem.

—Auric Goldfinger do Jamesa Bonda


Auric Goldfinger – tytułowy główny antagonista w filmie Goldfinger z 1964 roku. Jest potężnym szmuglerem i jubilerem oraz szefem firmy "Auric Enterprises".

Został zagrany przez zmarłego Gerta Fröbe'a.

Biografia

Goldfinger był zamożnym jubilerem, który pracował głównie ze złotem (jak sugeruje jego imię), znany jako największy kolekcjoner złota na świecie. Miał własne zasoby złota, ale był badany za przemyt nielegalnego złota. James Bond został wysłany, aby go zbadać, odkrywając, że Goldfinger szmuglował złoto w częściach własnego samochodu, który był w całości wykonany ze złota.

Kiedy Goldfinger dowiedział się o śledztwie, zaprosił Bonda do przyjaznej gry w golfa, w którym groził 007, by trzymał się z dala od jego firmy, nakazując swojemu ochroniarzowi Oddjobowi dać pokaz demonstracyjny, więc Oddjob wyjął kapelusz i rzucił go na posąg, przecinając go. Mimo zagrożenia Bond kontynuował dochodzenie, które doprowadziło do jego schwytania. Goldfinger oszczędził go tylko dzięki blefowi Bonda, zamiast tego uwięził agenta na swoim ranczu. Usłyszawszy spotkanie Goldfingera i jego współpracowników, Bond w końcu dowiedział się, że Goldfinger planuje zaatakować Fort Knox, amerykański ufortyfikowany fort ze rezerwami złota.

Początkowo Bond myśli, że Goldfinger planował ukraść złoto, ale po wypiciu drinka z Goldfingerem (który powiedział, że nie miał zamiaru ukraść złota), Bond wkrótce dowiaduje się, że Goldfinger rzeczywiście zamierza zniszczyć Fort Knox bombą atomową wykonaną w Chinach (w imieniu pana Linga, specjalisty nuklearnego Goldfingera z Chin), który uczyniłby złoto bezużytecznym i potwierdziłby wartość złota Goldfingera, czyniąc go najbogatszym człowiekiem na świecie. Aby upewnić się, że jego plan zakończy się sukcesem, Goldfinger planuje, by jego koleżanka z bandą kobiet pilotowała gaz nerwowy w okolicy, która zabiłaby tysiące obywateli, co pozwoli mu i jego siłom na wejście do Fortu Knox bez oporu. Postanawia również zabrać ze sobą Bonda.

Zanim jednak jego plan wszedł w życie, Bond przekonał osobistego pilota Goldfingera, Pussy Galore, by pomogła mu udaremnić plany Goldfingera. W tym celu potajemnie zadzwoniła do Waszyngtonu i przerzuciła gaz nerwowy na bardziej nieszkodliwy, który doprowadziłby obywateli do chwilowego snu. W Fort Knox Goldfinger przywiązuje Bonda do bomby i żegna go, zanim się z przerażeniem dowie się, że na miejsce przybyło kilku żołnierzy amerykańskich. W przebraniu jako oficer armii amerykańskiej, Goldfinger zdradza pana Linga, strzelając do niego, Oddjoba i Kischa, zamykając ich w krypcie z bombą. Goldingerowi udaje się uciec po zestrzeleniu kilku amerykańskich żołnierzy, podczas gdy Oddjob zostaje z tyłu, aby upewnić się, że plan Goldfingera musi się udać, nawet kosztem życia i zabicia Kischa, aby upewnić się, że nikt nie rozbroi bomby.

Choć Bondowi udaje się wykończyć Oddjoba przez porażenie go prądem elektrycznym, ma problem z rozbrojeniem bomby. Po tym, jak żołnierze amerykańscy udadzą się do wykończenia pozostałych ludzi Goldfingera, dostają eksperta od bomb, by z powodzeniem rozbroić bombę na dobre, tym samym udaremniając plan Goldfingera. Po wygranej bitwie Bond zostaje wysłany do Waszyngtonu prywatnym odrzutowcem, aby spotkać się z prezydentem, ale tylko po to, by dowiedzieć się, że Goldfinger wsiadł wcześniej do samolotu, zostawił pilotów w hangarze i kazał pannie Galore pilotować odrzutowiec. Goldfinger planuje wykończyć zarówno Bonda, jak i Galore za zrujnowanie jego planów, ale w chwili beztroski Goldfinger zostaje zaatakowany przez Bonda i dochodzi do walki w samolocie. Podczas walki, Goldfinger przypadkowo strzela w okno kabiny i zostaje wyssany z samolotu i spada na śmierć.

Advertisement