Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym jakichkolwiek pozytywnych cech i bez żadnych szans na nawrócenie się. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze pozytywne cechy to najczęściej są one całkowicie fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił, albo jeśli posiada jakieś humorystyczne lub komediowe momenty, to nijak one nie umniejszają dokonanych przez niego nikczemnych czynów. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Czujesz to? Zapach strachu? Pamiętam, że twój ojciec tak pachniał. Thorin, syn Thraina.

—Azog do Thorina Dębowej Tarczy.

Krasnoludy. Elfy. Ludzie. Góra będzie ich grobem! Na wojnę!

—Azog dowodzący swoją armią.

Ten umrze pierwszy. Potem brat. Potem ty, Dębowa Tarczo. Umrzesz ostatni. Tutaj kończy się twój zawszony rodowód!

—Azog podczas zabijania Filiego na oczach Thorina, Dwalina, Kili i Bilbo.


AzogOrk wspomniany w książce Hobbit, czyli tam i z powrotem. W filmach Hobbit: Niezwykła Podróż oraz Hobbit: Bitwa Pięciu Armii pełni rolę głównego antagonisty, natomiast w filmie Hobbit: Pustkowie Smauga jest pomniejszym antagonistą. Jest jednym z trzech głównych antagonistów w filmowej trylogii obok Saurona oraz Smauga. Jest on również ojcem Bolga.

W filmowej adaptacji zagrał go Manu Bennett.

Biografia[]

Losy w książce[]

Azog był przywódcą orków z Morii, dawnego krasnoludzkiego królestwa. Po tym jak Smaug zajął Samotną Górę, król Thror postanowił wejść do kopalni. Natknął się tam na orków pod wodzą Azoga, a Blady Ork zabił go. Azog wypalił następnie na czole zamordowanego króla słowo Azog. Następnie wyszedł razem ze swoją bandą przed bramę Morii i spotkał tam Nara. Azog oznajmił mu, że to teraz on jest władcą Morii i kazał przekazać tą wiadomość innym krasnoludom. Następnie kazał poćwiartować ciało Throra i rzucić na pożarcie krukom. Wkrótce wybuchła Wojna krasnoludów z Orkami. Krasnoludy ścigały Azoga w całych Górach Mglistych. Siedem lat po rozpoczęciu wojny doszło do decydującej bitwy w dolinie Azanulbizar. Orkowie zaczęli przegrywać, więc Azog próbował uciec do Morii. W samym progu wejścia dogonił go Dáin II Żelazna Stopa i uciął Azogowi głowę.

Filmowa adaptacja[]

W filmowej ekranizacji Peter Jackson bardzo zmienił losy Azoga. Według filmu Azog zabija króla Thróra podczas bitwy w dolinie Azanulbizar. Tam to też traci rękę, którą ucina mu Thorin II Dębowa Tarcza. Został również przedstawiony jako największy ork chodzący kiedykolwiek po Śródziemiu, o ten tytuł może jedynie ze swoim synem Bolgiem konkurować.

Hobbit: Niezwykła Podróż[]

Azog pojawia się w opowieści Balina, który opowiada dla Bilba o bitwie w dolinie Azanulbizar, oraz o walce Thorina z Bladym Orkiem. To wszystko obserwuje Yazneg, który postanawia poinformować o tym swojego pana. Po tym jak Yazneg przybywa na Wichrowy Czub i mówi Azogowi o jego porażce w ściganiu Krasnoludów, Azog jest wściekły. Potężnie zbudowany Ork łatwo podnosi do góry Yaznega i rzuca go Wargom na pożarcie. Następnie karze reszcie swoich podwładnych rozgłosić, że wyznaczył cenę za głowę Thorina Dębowej Tarczy. Sam natomiast rusza w pościg za Krasnoludami i natyka się na ich trop w dolinie w Górach Mglistych. Następnego dnia o świcie dogania Krasnoludy, po czym nakazuje Wargom ich zaatakować. Niebawem dochodzi do starcia między Azogiem i Thorinem, które Blady Ork wygrywa. Karze jednemu ze swoich Orków przynieść mu głowę Thorina, ale zostaje on zabity przez Bilba. Chwilę później nadlatują Orły, które ratują Kompanię Thorina. Azog jest tym wściekły.

Galeria[]

Advertisement