Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Chcesz zagrać w chowanego?

—Babcia


Babcia to tytułowa główna antagonistka w grze z 2017 roku Babcia i jej kontynuacji, Babcia: Rozdział II, z 2019 roku. Gościnnie występuje także jako poboczny antagonista w Bliźniaki z 2020 roku.

Babcia jest enigmatycznym, seryjnym mordercą, który porywa ludzi i zabija ich po pięciu dniach, chyba że wcześniej uciekną z jej ogromnego, pełnego pułapek i łamigłówek domu.

Biografia:

Życiorys oraz pochodzenie Babci nigdy nie zostało oficjalnie podane. Wiadomo, że przed wydarzeniami z gry zabiła co najmniej jedną osobę i porwała drugą, jaką jest protagonista pierwszej gry. Wiadomo, że Babcia zawsze daje swoim ofiarom pięć dni na ucieczkę z jej domu. Jeżeli dana ofiara poniesie porażkę i nie ucieknie na czas z jej domu, Babcia zamorduje ją.

Babcia rozpoczyna niemal każdy dzień wychodząc z piwnicy i patrolując swój dom w poszukiwaniu swoich ofiar. Jeżeli gracz da się złapać, Babcia znokautuje go na jeden dzień kijem bejsbolowym i odsadzi do łóżka. Gracze mogą wykorzystywać łóżka oraz szafy jako kryjówki przed Babcią, chociaż jeżeli wejdą do niej na jej oczach, Babcia wyciągnie ich z kryjówki i znokautuje. Nie może także się czołgać w ciasnych miejscach, w odróżnieniu od ofiar, ale potrafi niszczyć drewniane ściany. Usłyszy każdy hałas w domu i natychmiast pobiegnie go zbadać. Jeżeli zauważy swoją ofiarę, zacznie ją gonić, dopóki nie straci jej z oczu. Podnosząc pluszowego misia, ofiara wprowadza Babcię w stan szału. Wtedy Babcia będzie zawsze znać dokładną lokalizacje ofiary, dopóki ten nie upuści misia.

W rozdziale drugim, Babcia podejmuje współpracę ze swoim mężem, Dziadkiem. Zachowanie Babci jest właściwie takie samo jak w rozdziale pierwszym. Aby wprowadzić Babcię w stan szału, gracz musi zastrzelić Dziecko Slendriny. Oprócz tego, Babcia wykonuje inne czynności poza szukaniem ofiary, takie jak zmywanie naczyń czy granie na pianinie.

Osobowość:

Babcia jest z natury psychopatą i sadystą. Uwielbia porywać i brutalnie zabijać jej ofiary, które wejdą do lasu. Ich egzekucje poprzedza jednak pięciodniową grą na śmierć i życie, polegającą na ucieczce z jej domu. Aby tego dokonać, ofiara musi zdobyć starannie ukryte w trudno dostępnych miejscach przedmioty oraz rozwiązać liczne zagadki. Sama Babcia będzie w tym czasie patrolować dom z kijem bejsbolowym w ręku i jeżeli natknie się na ofiarę, zacznie ją gonić i znokautuje, jeśli da się złapać. Babcia daje także odczuć swój sadyzm i psychopatyczną naturę poszczególnym członkom swojej rodziny, takim jak Angelene, którą torturuje w swoim domu.

Oprócz tego, Babcia opiekuje się i troszczy o dwojga zwierząt, kruka i ogromnego pająka. Są one specjalnie przez nią wytresowane, aby ścigać i znokautować jej ofiary, jeśli się na nie natkną. Jeżeli któreś ze zwierząt zostanie przez gracza zabite, Babcia wpadnie w tryb szału, w którym to jej oczy świecą na czerwono w ciemności i zawsze wie, gdzie kryje się ofiara. Wyjść z tego trybu może tylko w przypadku znokautowania gracza albo stracenia przytomności.

Babcia przywiązuje również ogromną wartość do pluszowego misia, ponieważ należał do jej wnuczki. Tak jak w przypadku zabicia zwierząt, Babcia wpadnie w szał, jeżeli ofiara weźmie go do ręki. Upuszczenie misia sprawi, że Babcia wyjdzie z tego stanu, nawet po zabiciu swoich zwierząt.

W kontynuacji Babcia zachowuje swój wrogi stosunek do ofiar, jednak teraz wykazuje się zdolnością współpracy ze swoim mężem. Oprócz poszukiwania ofiar, Babcia rutynowo zmywa naczynia w zlewie oraz gra na pianinie. Sprawuje także opiekę nad córką Slendriny i jeżeli zostanie ono zabite, Babcia i jej mąż wpadną w szał.

Wygląd:

Babcia jest przedstawiana jako wysoka i nieumarła starsza kobieta. Jej skóra jest beżowa, oczy są białe i pozbawione wyrazu, a włosy siwe oraz wypadające. Nie ma warg, przez co odsłania żółte i popsute zęby. Nosi szarą, zapinaną na guziki suknie, czarne buty, a także różowe pończochy. Oprócz tego stale trzyma w prawej dłoni brązowy, zakrwawiony kij bejsbolowy.

W grze istnieje również tryb koszmaru. W tym trybie, skóra Babci jest niemal czarna i znacznie bardziej rozłożona. Jej suknia jest potargana i brudna.

Zdolności:

Babcia jest niezwykle przebiegła i strategiczna. Potrafi układać skomplikowane zagadki oraz pułapki, a także ukrywać niezbędne do rozwiązywania ich przedmioty w trudno dostępnych miejscach.

Babcia posiada retroaktywną nieśmiertelność, która sprawia, że nie można jej zabić permanentnie. Zawsze, kiedy zostanie zabita przez gracza, odrodzi się w krótkim czasie w określonych lokalizacjach.

Babcia dysponuje ulepszoną siłą, przewyższającą przeciętnego człowieka. Potrafi niszczyć drewniane ściany oraz nokautować dorosłych ludzi jednym uderzeniem. Dodatkowo, Babcia zawsze trzyma w ręce solidny kij bejsbolowy, który jeszcze bardziej niweczy szanse ofiar na utrzymanie przytomności po uderzeniu.

Na wyższych poziomach trudności, Babcia ma również ulepszoną szybkość, przewyższającą tą protagonisty. Ucieczka przed Babcią staje się na niemal niemożliwa, szczególnie na krótkich dystansach.

Zmysły Babci, w szczególności słuch, są wyostrzone do tego stopnia, iż może usłyszeć nawet najdrobniejsze odgłosy w jej ogromnym domu, jak również dokładnie zlokalizować ich wydanie.

Słabości:

Mimo swojej przebiegłości, Babcia często zapomina o najprostszych kryjówkach, takich jak szafa, łóżko czy skrzynia. Jeżeli jednak dostrzeże ofiarę wchodzącą do kryjówki, ta słabość zostanie zniweczona.

Pomimo swojej retroaktywnej nieśmiertelności, Babcia wciąż może zostać tymczasowo zabita przez normalne metody, takie jak strzelba lub paralizator.

Jeśli protagonista wezwie odkryje pokój z uwięzioną Angelene lub przywoła Slendrinę za pomocą wrzucenia pluszowego misia do łóżeczka na górnym piętrze, Babcia zostanie tymczasowo zabita.

Dodatkowo, Babcia nie może wchodzić do ciasnych pomieszczeń, takich jak wentylacja lub pokój z misiem.

Ciekawostki:

  • Babcia została wykreowana przez Dennisa Vukanovica, znanego jako DVloper.
  • W wersji 1.6 pierwszej gry, Babcia nosiła czapkę świąteczną.
  • Babcia przetrzymuje swoją córkę uwięzioną w ukrytym pokoju.
  • Jeżeli Babcia zauważy jak ofiara chowa się pod łóżko lub w szafie, istnieje 1/3 szansy, że zaatakuje.
  • Babcia była zainspirowana postacią Sąsiada z gry Hello Neighbor.
  • Babcia gościnnie wystąpiła w grze Bliźnięta z 2020 roku.
Advertisement