FANDOMBalrogowie – potężna demoniczna rasa upadłych Majarów. Morgoth przeciągnął ich na swoją stronę we wczesnym okresie istnienia Ardy.

Biografia

Era Drzew

Po przybyciu Morgotha i Ungolianty do Śródziemia, między tą dwójką doszło do konfliktu. Ungolianta zaatakowała Czarnego Pana, przez co on wydobył z siebie krzyk, który dotarł do najgłębszych lochów Angbadu. Usłyszeli to Balrogowie, którzy natychmiast wyruszyli na pomoc swemu panu. Zdołali odpędzić pajęczycę, po czym wrócili z Morgothem do Angbadu.

Pierwsza Era

Kiedy Noldorowie zdołali wygrać bitwę Dagor-nuin-Giliath, a Fëanor w wielkim gniewie zapędził się aż do Angbadu, Balrogowie zostali wysłani by go pokonać. Zabili jego towarzyszy, a przywódca Balrogów Gothmog zabił Feanora wgniatając go w ziemie.

Maedhros, syn Fëanora, przekonał siły Morgotha ​​do podpisanego traktatu pokojowego, jednak Morgoth złamał umowę i wysyłał Balrogów i zabili wszystkich oprócz Maedhrosa, który został pojmany i przyczepiony za rękę do szczytu Thangorodrimu.

Kilka lat później, podczas Dagor Bragollach, Balrogowie, razem z Glaurungiem i Orkami wyszli z Angbadu, zaatakowali fortyfikacje ludzi i elfów i ich pokonali.

Balrogowie walczyli podczas Nírnaeth Arnoediad, gdzie Gothmog im przewodził. Podczas tej bitwy, Gothmog zabił Fingona swoim czarnym toporem. Balrogowie przyczynili się również do pojmania Hurina i uwięzienia go przez Morgotha.

W 510 roku uczestniczyli w zniszczeniu Gondolinu. Gothmog zginął wtedy z ręki Ectheliona. Podczas ucieczki Tuora, Idril i ich syna, jeden z Balrogów zablokował im drogę. Do walki z nim stanął Glorofindel, który spadł razem z nim w przepaść.

Jakiś czas później Balrogowie walczyli w Wojnie Gniewu i zostali podczas tej batalii zniszczeni. Niektórym udało się jednak uciec i ukryć w najgłębszych czeluściach ziemi.

Trzecia Era

W 1980 roku, Krasnoludy z Morii w poszukiwaniu Mithrilu dokopały się do uśpionego we wnętrzu ziemi Balroga. Wypędził on krasnoludy z ich królestwa oraz zabił ich króla, Durina VI. Został wtedy nazwany Zgubą Durina.

Podczas Wojny o Pierścień, Drużyna Pierścienia przechodziła przez Morię i napotkała tam Zgubę Durina. Balrog ścigał drużynę, a następnie walczył z Gandalfem na moście Khazad-dûm. Obaj przeciwnicy wpadli do podziemnego jeziora, którego wody osłabiły znacznie potwora, gasząc jego płomienie. Następnie doszło do decydującego starcia na szczycie Zirak-zigil. Obaj wojownicy zginęli w tym starciu, jednak później Gandalf odrodził się jako "Gandalf Biały".

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.