FANDOM


Disambig Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Bane


Długo czekałem na tę chwilę. Odnajdę spokój po twojej śmierci.

—Bane


Bane – najemnik, kryminalista oraz niebezpieczny wróg Batmana, charakteryzujący się ogromną siłą i uzależnieniem od Jadu.

Jest to drugorzędny antagonista w Batman: Arkham Origins, oraz poboczny antagonista w Batman: Arkham Asylum i Batman: Arkham City.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Niewiele wiadomo o wczesnym życiu Bane'a, poza tym, że urodził się w piekielnym więzieniu Peña Duro, położonym w Santa Prisca. Nie znamy nawet jego imienia.

Uzależnił się od narkotyku nazywanego Jadem, który zwiększał jego siłę, kondycję, oraz agresję.

Rozpoczął życie zabójcy na zlecenie, mając pod rozkazami wielu najemników, którzy tak jak on pochodzili z Santa Prisca. Jego prawą ręką był człowiek zwany Birdem. Najprawdopodobniej Bane miał również styczność z Ligą Zabójców, co można wywnioskować z jego rozmowy z Shivą.

Batman: Arkham Origins Edytuj

W wigilijną noc Bane był jednym z ośmiu zabójców, wynajętych przez szefa mafii Romana Sionisa, a.k.a Czarną Maskę do zabicia Batmana. Pierwszy raz widzimy go w Hotelu Royal, gdzie był na spotkaniu zabójców zorganizowanym przez Sionisa. Tam gangster wyraził swoje niezadowolenie z ich postawy, po czym ujawnił się jako Joker i brutalnie zabił innego zabójcę, Electrocutionera ze względu na jego niekompetencję.

Po zakończeniu spotkania, Bane pozostał w apartamencie z Jokerem, ponieważ wiedział, że Batman idzie po klauna. W końcu nadarzyła się okazja i zaatakował nietoperza, po czym walka przeniosła się na balkon hotelu. Bane uciekł stamtąd helikopterem jego najemników, i wtedy został zdradzony przez Jokera. Jak się okazało, Batman umieścił nadajnik na jego ciele.

Zanim Batman dopadł Bane'a, wyeliminował Birda w klubie My Alibi. Tymczasem Bane dowiedział się o tożsamości Batmana i od razu udał się do Wayne Manor, gdzie spalił Batjaskinię i zamordował Alfreda.

Jakiś czas później, Bane był obecny podczas buntu Jokera w Blackgate. Kiedy Batman spotkał jego wraz z Jokerem w panoptykonie, mężczyzna nosił na swoim ciele urządzenie, które za pomocą bicia serca ładowało krzesło elektryczne, na którym siedział klaun. Takim sposobem Joker chciał zmusić bohatera do przełamania swojej zasady - zabicia.

Batman został zmuszony zabić Bane'a, czym zawiódł obecnego w więzieniu Gordona. Po odejściu Jokera, Batman starał się reanimować najemnika, używając do tego elektrycznych rękawic, które pozyskał z martwego ciała Electrocutionera. Udało się, jednak chwilę później Bane wstrzyknął sobie dużą dawkę tajemniczego środku TN-1, które zmieniło go w ogromnego mutanta. Razem z nim walczył w podziemiach Blackgate, gdzie Batman ukrywał się przed nim w wentylacji, a później wpychał do generatorów, co go osłabiało.

Walka zakończyła się porażką istoty, która została związana przez Batmana. Później został on znaleziony przez policję i aresztowany. TN-1 spowodowało u niego zanik pamięci, przez co zapomniał o wszystkim, m.in. o tożsamości Batmana. Również od tamtej pory z inteligentnego taktyka stał się głupią i prymitywną kreaturą, znacznie mniej przypominającą człowieka.

Batman: Arkham Asylum Edytuj

Przed wydarzeniami z gry, Joker zaplanował tajemne dostarczenie Bane'a do Azylu Arkham, gdzie zmusił dr. Young do podania mu TYTAN-u.

W trakcie buntu Jokera w Azylu Batman natknął się na wychudzonego Bane'a, który wyjawił zamiary dr. Young. Po chwili klaun zainfekował go TYTAN-em i napuścił na Batmana. Ostatecznie Batman odciął jego dopływ substancji i uciekł, ponownie spotykając Gordona.

Bane rzucił się na niego, wyjawiając, że zamierza zamordować Young w akcie zemsty. Batman zdalnie sterował Batmobilem i pojazd staranował Bane'a.

Po Arkham Asylum Edytuj

Po zostaniu mocno zranionym przez uderzenie Batmobilu i wyrzuconym do wód otaczających Wyspę Arkham, Bane wydostał się na brzeg, ale szybko został ponownie schwytany i umieszczony w Azylu.

Osłabiony przez eksperymenty, które przeprowadzała na nim doktor Young, czekał, szykując swoją zemstę.

Niedługo później ogłoszono budowę Arkham City i Bane, bez niespodzianki, nie uniknął przeniesienia do super-więzienia. Szukając kryjówki, znalazł budynek Krank co. Toys, firmy, która wyprodukowała między innymi jego pluszowego misia.

Nie darząc sympatią więźniów Arkham City, Bane zorganizował klub walki, w którym wyzywał do walki przestępców na tyle odważnych, aby stawić mu czoło.

Słuchy o małym klubie Bane'a doszły do Jokera, który postanowił wysłać człowieka zainfekowanego TYTAN-em do walki z nim. Bane przeżył walkę, ze względu na przedwczesny atak serca przeciwnika. W jakiś sposób TYTAN znalazł drogę do Arkham City, i Bane postanowił zapobiec, aby wpadł w nieodpowiednie ręce.

Batman: Arkham City Edytuj

Batman, w czasie eksploracji Arkham City, zauważył flarę alarmową w pobliżu budynku Krank co. Toys, i w środku opuszczonej fabryki spotkał Bane'a, który poprosił go o pomoc w niszczeniu pojemników z TYTAN-em.

Po zniszczeniu wyznaczonych pojemników, Batman wrócił do fabryki, aby sprawdzić postęp Bane'a. Po chwili jednak zostali oni zaatakowani przez strażników TYGER, ale nie mieli z nimi problemów. Jak się okazało, Bane wcale nie niszczył TYTAN-u, a zatrzymywał pojemniki dla siebie, a Batman był tylko jego marionetką w niszczeniu okazów nieosiągalnych dla niego.

Zamierzał zabić Batmana, lecz ten skontrował jego atak i uwięził go za kratą. Po chwili, spodziewając się zdrady ze strony Bane'a, zniszczył cały jego zapas.

Batman: Arkham Knight Edytuj

Odkąd zamknięto Arkham City, nikt nie widział Bane'a. Porzucił swoją maskę oraz zbiornik z Jadem, a także pożegnał Osito. Przedmioty te znaleziono w kontenerze w dokach.

Po opuszczeniu Gotham, Bane zaczął walczyć z uzależnieniem od narkotyków. Udał się do Santa Prisca, gdzie zastał miasto zalane korupcją przez wojny tamtejszych gangów. Widząc tragedie, jakie powodują walki pomiędzy kryminalistami, brutalnie zabił wszystkich gangsterów. Jego ostatnim celem było zniszczenie więzienia, w którym dorastał, prawdopodobnie, aby odciąć się od swej przeszłości.

Nie wiadomo, co stało się z nim później.

Ciekawostki Edytuj

  • Posiada pluszowego misia imieniem Osito. Jest do niego bardzo przywiązany.
    • Osito w Batman: Arkham Knight jest w kontenerze w dokach, odblokowuje on zagadkę.
  • W serii jest bardzo dużo nawiązań do słynnej walki Batmana z Banem, która zakończyła się złamaniem kręgosłupa Mrocznego Rycerza. Wydarzenie to pochodzi z klasycznego komiksu Knightfall.
  • W misji pobocznej w Batman: Arkham City, Bane'a i Batmana atakuje TYGER. Jednak w zależności, czy fabuła główna została zakończona, może to być gang Jokera, lub właśnie ludzie Strange'a.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.