Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Bane


Jestem Bane...i mógłbym cię zabić...ale śmierć zakończyłaby twój ból - i uciszyłaby twój wstyd. Zamiast tego po prostu...ZŁAMIĘ CIĘ!

—Najsławniejszy cytat Bane'a przed złamaniem pleców Batmana.


Pewnego dnia poznasz moje imię. W tym dniu będziesz błagać o litość. Będziesz krzyczeć moje imię! KRZYCZEĆ JE!

—Bane


CZY TY WIESZ KIM JA JESTEM?! Nie jestem dowcipem! Nie jestem łamigłówką! Nie jestem ptaszkiem ani kicią lub pingwinkiem! Nie jestem strachem na wróble lub chwastem albo kukiełką! Nie jestem twoim złamanym przyjacielem! Nie jestem twoim skruszonym nauczycielem! Nie jestem bajką dla dzieci! Nie jestem cyrkowym klaunem próbującym cię rozbawić lub przestraszyć! Nie jestem kolejnym świrusem wyjącym w księżyc! A już na pewno nie jestem jakimś bogatym bachorem bawiącym się w przebieranki! JESTEM BANE!!!

—Bane do Batmana


Bane to fikcyjna postać oraz superzłoczyńca w komiksach wydawnictwa DC, odgrywającym rolę jednego z głównych przeciwników Batmana.

Powracający nemezis superbohatera Batmana, znany z zażywania sterydu o nazwie Jad. Słynie z bycia "Człowiekiem, Który Złamał Nietoperza", co odnosi się do faktu, iż Bane zdołał złamać kręgosłup Batmana. Nadal jest jednym z godnych przeciwników Batmana, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, do tego stopnia, że z biegiem czasu stał się arcywrogiem Zamaskowanego Krzyżowca i głównym antagonistą linii komiksowej DC Rebirth.

Biografia

Przeszłość

Bane od urodzenia przesiadywał w więzieniu, przesiadując wyrok swojego ojca, o niesławnej nazwie Peña Duro w Santa Prisca, gdzie spędził całe swoje dzieciństwo oraz wczesną dorosłość. Nawet za murami więzienia, Bane zdołał rozwinął nadzwyczajne zdolności fizyczne i umysłowe.

Czytał każdą książkę, jaką udało mu się zdobyć, trenował na siłowni więziennej i nauczył walczyć w niemiłosiernej szkole życia więziennego. Wbrew wszystkiemu, Bane znalazł w więzieniu przeróżnych nauczycieli, od zatwardziałych skazańców po jezuickiego księdza. Dokonał swojego pierwszego morderstwa w wieku ośmiu lat, kiedy dźgnął nożem kryminalistę próbującego wyciągnąć od niego informację o więzieniu.

W trakcie swojego wyroku więziennego, Bane nosił ze sobą misia o imieniu Osito (hiszp. "Niedźwiadek"). Uważał go za swojego jedynego przyjaciela. Później wyjawiono, że Osito posiada w sobie dziurę, w której to Bane przechowuje nóż do obrony przed kimkolwiek, kto ośmieli się mu zagrozić.

Bane wyrósł na "Króla" więzienia Peña Duro. Nie ubiegło to uwadze strażników więziennych, którzy siłą uczynili Bane'a szczurem doświadczalnym w eksperymencie związanym z użyciem narkotyku nazywanego "Jadem", ówcześnie śmiertelnego dla każdego poprzedniego pacjenta.

Początkowo, narkotyk niemal odniósł sukces w zabiciu Bane'a, jednak przeżył i odkrył swoją zwiększoną siłę fizyczną, ale kosztem zmuszenia Bane'a do zażywania go co każde 12 godzin albo spotkają go efekty uboczne osłabienia. Dlatego wynalazł metodę pompowania narkotyku bezpośrednio do mózgu, za pomocą specjalnej maski z rurką. Mimo to, Bane nie potrzebuje Jadu by być potężnym ludźkim olbrzymem.

Advertisement