Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Nie możesz mi tego zrobić! Jestem niepokonany! JESTEM BANE!!!

— Bane, Batman: Serial Animowany


Bane to powracający antagonista DC Animated Universe, a także zbieg z kubańskiego więzienia oraz najemnik, mający obsesję na punkcie Batmana. Pełni rolę głównego antagonisty w odcinku Bane z Batman: Serial Animowany, jak również poboczny antagonista w innych serialach i filmach należących do DC Animated Universe.

W Batman: Serial Animowany, Nowe Przygody Batmana i Superman: Serial Animowany, głosu użyczył mu Henry Silva, natomiast w Tajemnica Batwoman zrobił to Héctor Elizondo.

Biografia

Batman: Serial Animowany

Bane był niegdyś więźniem Pena Duro, piekielnego meksykańskiego więzienia. Więźniowie darzyli go strachem oraz respektem. Był ekstremalnie silnym i bardzo inteligentnym człowiekiem. Pewnego dnia, został wybrany jako obiekt do testów związanych z nowym narkotykiem zwanym: Jad. Test okazał się sukcesem i Bane został obdarzony niesamowitym poziomem siły fizycznej.

Niedługo potem, Bane zdołał uciec z więzienia oraz zaczął pracować jako brutalny najemnik o pseudonimie Bane. Został wynajęty przez Ruperta Thorne do pozbycia się Mrocznego Rycerza, na punkcie którego Bane miał obsesję od wielu lat. Bez wiedzy Thorne, Bane spiskował razem z Candace, aby zabić go i przejąć jego imperium kryminalne. Później także zbija Zabójczego Kroka i wysyła go do szpitala.

Następnie udaje mu się pokonać Batmana. Kiedy ma zamiar złamać kręgosłup Batmana na kolanie, ten uszkadza urządzenie kontrolujące dopływ Jadu do krwi Bane batarangiem. To powoduje nadmierny dopływ narkotyku do krwiobiegu najemnika, sprawiając mu okropny ból. Litując się nad nim, Batman odłącza rurę z dopływem Jadu, kończąc cierpienie Bane i pozostawiając go bezbronnym. Zamaskowany Krzyżowiec potem dostarcza Bane do Thorne, po czym wyjawia mu spisek jego oraz Candace.

Superman: Serial Animowany

Wiele lat później, Bane zawiera sojusz z innymi geniuszami zbrodni, planując zniszczyć Batmana raz na zawsze. Razem z Robinem, Superman (przebrany za Batmana) odkrywa ich kryjówkę. Wyposażony w nowy, potężniejszy wariant Jadu, Bane walczy z Supermanem, jednak zostaje szybko znokautowany.

Nowe Przygody Batmana

Bane pojawia się w koszmarze Batgirl, wywołanym przez Toksynę Strachu Stracha na Wróble. Tam jest najemnikiem wynajętym przez Komisarza Gordona do zabicia Batmana, którego Gordon obwinia za śmierć jego córki.

Batman: Tajemnica Batwoman

Bane zostaje zatrudniony przez Pingwina do pokonania tajemniczego, nowego mściciela znanego jako Batwoman. Najemnikowi udaje się ustalić położenie Batwoman oraz Batmana, których pokonanie niemal mu się udaje, jednak zostaje zepchnięty w pożar. Chociaż Bane zdołał przeżyć, to odniósł ciężkie obrażenia.

Batman Przyszłości

Wiele lat po wydarzeniach z Tajemnicy Batwoman, skutki nadużywania Jadu przez Bane'a dały o sobie znać. Stał się staruszem, przykutym do wózka inwalidzkiego oraz do urządzenia podtrzymującego życie. Zaufał swojemu opiekunowi, Jacksonowi Chappellowi, z jego recepturą na Jad. Ten jednak wykorzystał ją do opracowania nowego, łatwiejszego w użyciu narkotyku. Chappell został później pokonany przez nowego Batmana, Terrego McGinnisa, ponieważ narkotyk ten okazuje się jeszcze groźniejszy od Jadu. Losy Bane'a nie zostają wyjawione po pokonaniu Chappella, ale można założyć, iż odszedł jakiś czas później z powodu nadużywania narkotyków.

Charakterystyka

Wygląd

W swoim debiucie, Bane to bardzo wysoki (2.03 m) i dobrze zbudowany mężczyzna rasy południowoamerykańskiej. Nosi wysokie czarne buty z białymi sznurówkami, długie jasnoniebieskie spodnie, czarny bezrękawnik, biały pas, czarną rękawiczkę bez palców na lewym ramieniu, a także jego charakterystyczną czarno-białą maskę typu luchador z zaokrąglonymi szkiełkami w kolorze czerwonym. Z tyłu głowy ma przypiętą białą rurkę, podłączoną do urządzenia na lewym ramieniu.

W swoich pozostałych wystąpieniach, Bane ubiera się w czarne buty zakończone białymi obrączkami, długie czarne spodnie, czarny bezrękawnik, biały pas z czerwoną klamrą, kolczastą obrożę na szyi oraz czarną maskę z białym wzorem wokół czerwonych oczu. Nosi teraz rękawiczki bez palców na obu rękach, z metalowym urządzeniem do stymulowania dopływu Jadu na lewym ramieniu oraz kolczastą obrączką na prawym. Rurka łącząca otwór z tyłu jego głowy z urządzeniem na lewym ramieniu jest także czerwona.

Osobowość

Pomimo swojego wyglądu typowego brutala, Bane jest niezwykle przebiegły, strategiczny oraz bezwzględny. Nierzadko używa brutalnych metod do osiągnięcia swoich celów. Ma dużą obsesję na punkcie Batmana od wielu lat, starając się go pokonać, choć nigdy nie za darmo. Jednocześnie, Bane jest bardzo praktyczny, eliminując potencjalną konkurencję, taką jak Zabójczy Kroko, oraz sojuszników Batmana, takich jak Robin. Często zdradza swoich zleceniodawców, próbując zgładzić Ruberta Thorne oraz zdradzając Komisarza Gordona w koszmarze Batgirl. Jednak pomimo swojego intelektu, Bane często nie docenia swoich przeciwników, co wielokrotnie doprowadziło do jego porażki.

Moce i Umiejętności

Moce

  • Jad: Dzięki unikalnemu rodzajowi płynnego narkotyku o nazwie Jad, Bane zyskuje szereg nadludzkich mocy, takich jak:
    • Nadludzka siła: Pod wpływem Jadu, organizm Bane produkuje nienaturalną ilość adrenaliny, pozwalając mu podnosić i rzucać bardzo ciężkimi obiektami, takimi jak ogromny menhir, a także rzucać dorosłymi ludźmi jak szmacianymi lalkami. Dla przykładu, był zdolny pokonać Zabójczego Kroko i wysłać go do szpitala, łamiąc mu jego ręce.
    • Nadludzka wytrzymałość: Ogromna ilość adrenaliny produkowana podczas używania Jadu pozwala Bane'owi wytrzymać nadludzkie ilości obrażeń i kontynuować walkę. W tym stanie Bane jest całkowicie odporny na normalne ciosy Batmana, a nawet potrafi przeżyć ciosy od Supermana, choć nie bez utraty przytomności.

Umiejętności

  • Szczytowa kondycja ludzka: Nawet bez Jadu, Bane utrzymuje kondycję na szczycie ludzkich możliwości. Potrafi walczyć na równi z Batmanem, podnosić ciężkie sztangi oraz dorosłych ludzi jedną ręką.
  • Wielojęzyczność: Nie inaczej niż swój komiksowy odpowiednik, Bane zna wiele języków dzięki czytaniu każdej książki, którą zdobył.
  • Wysoka inteligencja: Bane jest nadzwyczajnie inteligentną osobą; w bardzo krótkim czasie udało mu się poznać sekretną tożsamość Batmana, jak również przechytrzyć i schwytać Robina.
Advertisement