FANDOMBartholomew Roberts - pirat, działający na Morzu Karaibskim, a także Mędrzec.

Jest to jeden z głównych antagonistów gry Assassin's Creed IV: Black Flag.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Bartholomew Roberts pochodził z Walii i urodził się 16 maja 1682 roku. Nikt nie wiedział, że był on Mędrcem, czyli reinkarnacją prekursora Aity. Jednym ze wspomnień z jego dawnego życia było Obserwatorium, którego miał strzec.

W wieku około 13 lat wyruszył w morze, jednak oprócz tego mało wiadomo o jego przeszłości.

Assassin's Creed IV: Black Flag Edytuj

W 1715 templariusze chcący odszukać Obserwatorium schwytali Robertsa, w celu dowiedzenia się lokalizacji tego miejsca.

Mędrzec był przetrzymywany w Hawanie przez gubernatora Kuby i templariusza, Laureano Torresa. Pewnego razu Roberts po raz kolejny odmówił, aby wyjawić miejsce Obserwatorium, więc Torres wysłał go do swojej rezydencji. Podczas eskorty zaatakowali ich asasyni, którzy chcieli uwolnić Robertsa. W czasie walki Mędrzec uciekł, ale został złapany przez Edwarda Kenway'a, który w tamtym okresie był templariuszem.

W nocy zdołał zamordować strażników pilnujących jego celi i uciekł z Hawany. Wyruszył do Kingston, gdzie spotkał plantatora Laurensa Prinsa, u którego znalazł pracę.

W 1717 posiadłość handlarza niewolników zaatakował Kenway i James Kidd, którzy chcieli pozyskać Mędrca. Roberts wziął Kidda jako zakładnika, po czym strzelił w dzwon alarmujący straż i uciekł.

Statek na którym służył Roberts zatrzymał się na wyspie niedaleko Afryki. Ich obóz został zaatakowany przez templariuszy Johna Cockrama i Josiaha Burgessa, którzy wymordowali wszystkich załogantów, oprócz Mędrca. Do obozu przyszedł Kenway, z którym Roberts zaczął współpracę.

W czasie, gdy Burgess i Cockram ginęli, Roberts skompletował swoją załogę. Chwilę później dołączył do niego Edward, który chciał wiedzieć coś na temat Obserwatorium.

Dwa miesiące później piraci ponownie spotkali się. Mędrzec powiedział mu, że ma plan dostania się do Obserwatorium. Wedle planu, piraci zdobyli portugalski liniowiec, gdzie znaleźli kryształową czaszkę i krew Torresa, Prinsa, czy Rogersa. Roberts zajął statek i nazwał go Królewską Łaską.

Tymczasem Kenway'a ścigał łowca piratów imieniem Benjamin Hornigold, który niegdyś był przyjacielem Edwarda. Bartholomew polecił mu go zlikwidować, zanim wyruszą na Long Bay, gdzie znajdowało się Obserwatorium.

Na wyspie Kenway wymordował miejscowych tubylców, oczyszczając drogę dla Robertsa. Przed wejściem do Obserwatorium, Czarny Bart zastrzelił dwóch członków swojej załogi, którzy poszli za nim. Jak sam wyjaśnił, piraci postradaliby zmysły na widok tego, co jest w środku.

Na miejscu Roberts wyłączył zabezpieczenie i włożył do Złotego Oka fiolki z krwią Jacka Rackhama i gubernatora Woodesa Rogersa, aby zademonstrować działanie Obserwatorium. Kenway stwierdził, że to narzędzie mogłoby im dać tytuł władców mórz. Na te słowa Mędrzec walnął go w twarz Kryształową Czaszką, mówiąc, że w jego kodeksie nie ma ani słowa o moralności. Kenway poprzysiągł zemstę za zdradę pirata.

Po wydostaniu się na brzeg załoga Robertsa brutalnie poturbowała Edwarda, jednak mimo wszystko pirat zdołał ich pokonać, choć był ciężko ranny i niezdolny do walki. Bartholomew postanowił wydać go w ręce Brytyjczyków, ponieważ król Jerzy I wydał nagrodę za jego głowę.

Podczas, gdy Kenway został skazany i trafił do więzienia Kingston, Roberts był na szczycie, rabując ponad 200 statków na Morzu Karaibskim.

W 1722 Roberts przebywał w pobliżu Principe. Odnalazł go ogarnięty rządzą zemsty Edward, którego statek, Kawka unieruchomił statek Robertsa. Przeprowadzono abordaż, podczas którego Bartholomew Roberts poniósł śmierć.

W ostatnich słowach poprosił Edwarda o znisczenie jego ciała i wręczył mu klucz do Obserwatorium.

Galeria Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Podczas misji w obozie, martwy kapitan Robertsa, Howell, miał ten sam ubiór co on, jako kapitan piratów. Możliwe, że najzwyczajniej się przebrał w jego ciuchy.
  • Był uprzedzony do Francuzów. Podczas konfliktu z francuskim statkiem był wobec nich brutalny i nie brał jeńców.
  • John Standish, mędrzec z roku 2012, nosił ten sam naszyjnik, co on. Prawdopodobnie przedstawia on Junonę.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.