Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Batman

Warning18+.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.

Co jest z tobą, jesteś tępy? Czyś ty upośledzony czy jak? Za kogo mnie do jasnej cholery uważasz? Jestem jebanym Batmanem!

—Batman do Dicka Graysona kwestionującego jego rozkazy i jego najbardziej znany cytat.


We wcześniejszych komiksach, takich jak Batman: Powrót Mrocznego Rycerza, Batman: Rok pierwszy, Spawn/Batman i późniejszych, takich jak The Dark Knight III: The Master Race i Dark Knight Returns: The Last Crusade, wcielenie Batmana w Uniwersum Mrocznego Rycerza Franka Millera zdołał dobrze zachować swoje klasyczne cechy heroiczne, nawet przy mroczniejszej naturze narracji. Jednak w późniejszych opowiadaniach Batman - Mroczny Rycerz kontratakuje i All-Star Batman and Robin, the Boy Wonder, te wcielenie Batmana przez Millera jest socjopatycznym „bohaterem”, którego nienawidzą zarówno krytycy, jak i czytelnicy.

Biografia[]

All-Star Batman and Robin, the Boy Wonder[]

W tym, co mówi się, że jest kanonicznym początkiem wszystkich prac Franka Millera Batmana następujących po Batman: Rok jeden, Bruce Wayne po raz pierwszy ogląda występ Dicka Graysona, który ma 12 lat, i jego rodziny, ze szczególnie przerażającym skupieniem na Dicku. Kiedy rodzice Graysona zostają zamordowani, Batman porywa Dicka wbrew jego woli, mówiąc, że został „wcielony do wojny” i zabiera go do Batmobilu. Kiedy policja rusza w pościg, Batman gwałtownie taranuje Batmobilem ich samochody, rozdzielając je na pół. Racjonalizuje swoje działania, mówiąc, że policja w Gotham jest skorumpowana. Uderza również Dicka, gdy dziecko, co zrozumiałe, płacze ze strachu. Chociaż Batman krótko kwestionuje swoje własne działania, niemniej jednak trzyma Dicka jako więźnia. W Batjaskini Batman okazuje dziecięcą irytację w braku zdziwienia Dicka na widok Jaskini Batmana i zostawia go tam. Na pytanie, co powinien zrobić, Batman po prostu mówi Dickowi, aby sam przeżył i zjadł pojawiające się w jaskini szczury. Lokaj Batmana Alfred Pennyworth zaczyna martwić się o dziecko i daje mu jedzenie i ciepłe ubrania; Batman upomina Alfreda za „wtrącanie się”.

W końcu chwytają zabójcę rodziców Dicka i odkrywają, że został zatrudniony przez Jokera, a następnie wrzucają zabójcę do rzeki. Podczas jednej z misji Batman zwabia Zieloną Latarnię i bije go bez prowokacji w pokoju pełnym żółci, przeciwko któremu nie może użyć mocy swojego pierścienia. Zielona Latarnia sprzeciwia się okrutnym i niesmacznym metodom Batmana, ale zostaje jedynie wyszydzony przez niego i wezwany do walki, gdy Robin kradnie jego pierścień. Jednak Batman pokazuje nietypową ludzkość, kiedy powstrzymuje Dicka przed zabiciem superbohatera, a później dzieli chwilę żalu po swoich rodzicach na cmentarzu. Niemniej jednak nadal zachowuje Graysona jako Robina.

Batman - Mroczny Rycerz kontratakuje[]

W latach następujących po wydarzeniach z filmu Batman. Powrót Mrocznego Rycerza, powraca do walki, by stawić czoła tyranii Lexa Luthora. Jednak jego działania są bardziej zbieżne z działaniami terrorysty niż superbohatera. W swoim przypadku ataku i pokonania Luthora, nie powstrzymuje złoczyńcy od razu, zamiast tego woli polegać na aktach terrorystycznych (w szczególności okaleczając twarz Luthora ogromnym „Z”). Następnie zakłada rękawice z kryptonitem i brutalnie pobija Supermana. Podczas gdy Superman jest zmuszany przez Luthora i Brainiaca do pracy dla nich w obronie miasta Kandor, Batman okazuje swojemu dawnemu sojusznikowi niewiele litości, zamiast tego korzysta z okazji, by po prostu pokonać Supermana, jednocześnie obłudnie deklarując wyższość bohaterów bez supermocy.

Zachęca również grupę młodych kobiet przebranych za superbohaterki zwaną The Superchix do buntu, co kończy się ich śmiercią za całkowicie bezcelowy czyn, tym przekracza horyzont moralny. Wykonuje także kolejną akcję godną przekroczenia horyzontu moralnego, polegającą na powstrzymywaniu bohaterów, gdy wielu cywilów zostaje zamordowanych i zranionych przez potwora stworzonego przez Brainiaca. Chociaż uznaje to za pułapkę, nadal woli pozwolić milionom umrzeć tylko po to, aby jego plan zadziałał, co jest działaniem bardzo nietypowym dla zwykłego Batmana. Kiedy w końcu dociera do Luthora, Batman pozwala się schwytać i torturować, tylko po to, by Luthor został złapany przez Hawkmana i syna Hawkgirl. W kolejnym bardzo nietypowym dla Batmana akcie zachęca syna Hawkmana do zemsty na Luthorze, co prowadzi do straszliwej śmierci złoczyńcy. Kiedy Flash kwestionuje tę akcję, Batman go ucisza.

Na koniec wyrusza na ratunek swojej nowej Robin, która zmieniła się w Catgirl Carrie przed zabijającym superbohaterów zmiennokształtnym Jokerze, którym okazuje się być nikt inny jak Dick Grayson. Grayson ujawnia swoje dawne uczucia do Batmana, do których Batman drwi z niepokojąco homofobicznymi obelgami, jednocześnie zauważając, że był bezużyteczny i żałosny (co zdecydowanie ma ciemniejszy wydźwięk, gdy weźmie się pod uwagę All-Star Batman & Robin, Boy Wonder). Batman ostatecznie zabija Graysona, wrzucając go do centrum wulkanicznego poniżej Jaskini Nietoperza po tym, jak został uratowany przez Supermana, ale wyraża pewien żal, że musiał to zrobić. Biorąc pod uwagę poprzednią narrację, jest to tragiczny i niepokojący rezultat znęcania się Batmana nad Graysonem, które mogło być nawet seksualne, a także fizyczne i emocjonalne. Niemniej jednak Batman po raz kolejny pokazuje nieco ludzką stronę dzięki swojej pozornej trosce o Carrie, chociaż niektórzy zinterpretowali to jako sugerujące przerażającą hodowlę pomocników - chociaż Carrie nie wykazuje urazy do Batmana, jak robi to tutaj Grayson.

Batman przedstawia również inną niepokojącą stronę swojej postaci w historii z udziałem Supermana i jego córki, gdzie zastanawia się, dlaczego oni, jako Kryptończycy, po prostu nie użyją swojej mocy do rządzenia ludźmi na Ziemi. Superman twierdzi, że byłoby to złe, lecz Batman kpi z Supermana za to, że ten nie wykorzystał swoich mocy do osiągnięcia takiego celu, być może pokazując, że nie dba o dobro ludzkości (ale może to być po części z powodowane tym, że on wraz z większością członków Ligi Sprawiedliwości został zakazany przez rząd kontynuowania ich bohaterskiej działalności).

Osobowość[]

Ta wersja Batmana jest prawie całkowitym przeciwieństwem jakiejkolwiek cechy związanej z klasycznym Batmanem; podczas gdy oryginalny Batman przestrzegał surowego kodeksu moralnego, ten Batman jest agresywnym socjopatą. Z historii jasno wynika, że ​​ten Batman jest chory psychicznie, ponieważ ma tendencję do przesadnej reakcji na prawie wszystko z ekstremalną przemocą, nawet najmniejszą oznaką prowokacji. Wykazuje dziecinną osobowość, wścieka się na Dicka Graysona, ponieważ ten nie uważa, że bat​​jaskinia jest „fajna” i jest całkowicie obraźliwy wobec każdego, kto stanie mu na drodze, nawet wobec swojego lokaja, Alfreda i Czarnego Kanarka, z którą Batman stworzył obelżywy związek (jak na ironię, Czarny Kanarek jest tu przedstawiana jako nienawidząca mężczyzn, ponieważ byli dla niej wyjątkowo lekceważący za to, że jest atrakcyjną kobietą). Przedstawia także zaburzoną obsesję na punkcie Dicka, o czym świadczy fakt, że szpiegował go przez miesiące, zanim jego rodzice zostali zamordowani i natychmiast porwał chłopca, aby zmusić go do walki z przestępczością bez dbania o opinię chłopca. Brakuje mu empatii i kodeksu, ponieważ brutalnie zabijał wielu napotkanych przestępców (w tym policjantów), a także nie miał problemu z zmuszeniem 12-letniego Dicka do zjadania szczurów i nietoperzy, aby przetrwać samotnie w jaskini, a także oszukiwać i brutalnie bić Zieloną Latarnię tylko dlatego, że bohater nie zgadzał się z jego metodami; groził nawet Alfredowi za danie Dickowi odpowiedniego pożywienia. Był gotów zostawić miliony niewinnych ludzi na śmierć tylko po to, by zrealizować swoje plany i nie brać odpowiedzialności za swoje czyny, ponieważ wielokrotnie ganił Dicka za wejście w jego życie i utrudnianie mu pracy, ignorując jednocześnie, że to on uprowadził chłopiec wbrew jego woli walki z przestępczością.

Jednak ten Batman nie jest całkowicie pozbawiony moralności, ponieważ powstrzymał rozwścieczonego Dicka Graysona przed zabiciem pobitej i bezbronnej Zielonej Latarni, a także okazał pewne oznaki żalu za złe traktowanie Dicka; okazuje się, że troszczy się o Carrie i nie jest postrzegany jako obraźliwy wobec niej, jak wobec Dicka. Ponieważ Batman jest już dojrzałym mężczyzną po pięćdziesiątce, zanim Carie przejmie płaszcz Robina, może być możliwe, że z biegiem lat zmiękł i stał się lepszym mścicielem w walce z przestępczością niż wtedy, gdy zaczynał karierę herosa. Incydent Lexa Luthora/Dicka Graysona powoduje, że tymczasowo wraca do swojego młodszego ja. Jednak mimo to wyraził wyrzuty sumienia, zmuszając się do zabicia Graysona, prawdopodobnie sugerując, że żałował swojego poprzedniego traktowania wobec niego i że czuł wobec niego ojcowską więź, jak w przypadku Carrie (co zostało potwierdzone przez Franka Millera, że ​​tak jak Carrie go widzi jako postać ojca, której nigdy nie miała, Batman najprawdopodobniej postrzega ją jako córkę, której nigdy nie miał).

Linki zewnętrzne[]

Advertisement