Beyonder – postać z serialu Spider-Man: The Animated Series.

Jest to tajemniczy kosmiczny byt, posiadający nieograniczoną potęgę. Pełni funkcję zwierzchnika Madame Web, mentorki Spider-Mana.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Spider-Man: The Animated Series[edytuj | edytuj kod]

Tajne Wojny[edytuj | edytuj kod]

Beyonder zdecydował się wystawić Spider-Mana na próbę, przyczyniając się do wydarzeń zwanych Tajnymi Wojnami. Zesłał pięciu superzłoczyńców - Red Skulla, Doktora Dooma, Doktora Octopusa, Alistaira Smythe'go i Jaszczura, pochodzących z Ziemii na pokojową i spokojną planetę, później nazwaną Battleworld.

Spider-Man miał możliwość wybrania swoich towarzyszy do walki ze złem. Powołał Kapitana Amerykę, Czarnego Kota, Iron Mana, Fantastyczną Czwórkę, Storm, a także ściągnął Jaszczura na dobrą stronę, kiedy Mr. Fantastic "pobudził" jego człowieczy umysł w ciele Jaszczura.

Pod koniec zmagań na Battleworld, Doktor Doom opracował urządzenie, dzięki któremu chciał przejąć moce Beyondera. Kiedy bohaterowie odnieśli zwycięstwo, Beyonder zakończył Tajne Wojny, ujawniając Spider-Manowi, że jedynie ukartował stratę mocy. Potem odesłał "uczestników" z powrotem do domu, a także usunął z ich pamięci te wydarzenia.

Spider-Wars[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu Tajnych Wojen, Beyonder zabrał Spider-Mana do odległej rzeczywistości, którą zamieszkiwał tajemniczy Spider-Carnage. Pająk zszokował się na widok kompletnie zniszczonego Nowego Jorku, więc żądał wyjaśnień. Zanim je dostał, stoczył konfrontację z Zielonym Goblinem, Hobgoblinem i samym Spider-Carnagem.

Zabrał Spider-Mana do wymiaru Madame Web, gdzie zgromadził grupę Spider-Manów z różnorakich uniwersów. Powiedział, że ich zły klon użył potężnej bomby i portalu między-wymiarowego, aby zniszczyć wszystkie rzeczywistości. Zniszczenie dosięgło nawet macierzystego świata Beyondera, więc istota była zmuszona cofnąć czas. W tym momencie Spider-Man zrozumiał, że Tajne Wojny miały na celu sprawdzić, czy jest godnym liderem, aby wkrótce poprowadzić Spider-Manów.

Cofnięcie czasu wyczerpało moc Beyondera do tego stopnia, że wystarczało jej tylko na jeszcze kilka użyć. Ostatnią rzeczą, którą zrobił, było ocalenie Scarlet Spidera i Spider-Mana z rąk innego klona, który doznał mutacji i przeobraził się w Man-Spidera.

Przed zniknięciem poprosił Madame Web, aby w razie powodzenia Spider-Mana i uratowania wszechświata, przekazała mu wiadomość "Dziękuję".

Wystąpienia[edytuj | edytuj kod]

Spider-Man: The Animated Series[edytuj | edytuj kod]

  • Tajne Wojny, część 1 (sezon 5)
  • Tajne Wojny, część 2 (sezon 5)
  • Tajne Wojny, część 3 (sezon 5)
  • Nienawidzę klonów (sezon 5)
  • Żegnaj, Spider-Manie (sezon 5)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.