Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Ja być Superman!

—Bizarro


Bizarro - superzłoczyńca z DC Comics. Jest głupim i niedoskonałym klonem Supermana, który pragnie zostać bohaterem takim jak jego odpowiednik, chociaż ze względu na to, że postrzega wszystko jako przeciwieństwo tego, czym jest naprawdę, jego „heroiczne” działania zwykle kończą się wyrządzeniem większej szkody niż dobra. Podobnie Bizarro był przedstawiany jako tragiczny złoczyńca, antybohater, a nawet bohater w wielu różnych adaptacjach i iteracjach na przestrzeni lat.

Biografia[]

Lex Luthor wpadł na pomysł stworzenia własnego Supermana poprzez klonowanie. Zatrudnił doktora Tenga, eksperta od klonowania, ale ponieważ Superman był obcym, a proces został zaprojektowany do klonowania ludzi, klon przekształcił się w potworną bestię. Ochroniarz Luthora, Mercy Graves, żartobliwie nazwała go Bizarro, a nieinteligentne stworzenie szybko wpadło w szał w całym Metropolis i porwało Lois Lane. Supermanowi udało się go pokonać stosunkowo szybko, gdy rozpadł się ze słabej struktury komórkowej. Luthor ponownie próbował stworzyć klona supermana, ale po raz kolejny przekształcił się w Bizarro. Zachowując część wspomnień Supermana, Bizarro skonstruował własne "Metropolis” ze śmieci i porwał Lois Lane.

Oryginalny Bizarro powstał, gdy Superman został wystawiony na działanie „duplikatu promienia”. Zgodnie z koncepcjami science fiction opowieści o Supermanie z tamtej epoki, Bizarro przeniósł się do „świata Bizarro”, sześciennej planety zwanej Htrae, która działała w ramach „logiki Bizarro” (robienie czegokolwiek dobrego było przestępstwem), a Bizarro stworzył swoje wersje przyjaciół Supermana.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach z 1986 roku przepisał ciągłość DC, eliminując Htrae. Od tego czasu pojawiły się dwie postacie Bizarro, jedna z nich to błędny klon stworzony przez Lexa Luthora. Drugi, trwalszy Bizarro, był pomysłem złoczyńcy Batmana Jokera, powołanego do życia przez kosmicznego oszusta Pana Mxyzptlka.

Bizarro był konsekwentnym wrogiem Supermana od czasu jego pierwszego pojawienia się. Wierne adaptacje Bizarro pojawiły się w animowanym serialu Super Friends oraz w kolejnym uniwersum DC. W adaptacjach na żywo pojawiły się także sobowtóry Supermana z pewnymi atrybutami Bizarro.

Inne wystąpienia[]

DC Animated Universe[]

Główny artykuł: Bizarro (DC Animated Universe)

Smallville[]

Główny artykuł: Bizarro (Smallville)

LEGO DC Super Heroes[]

Główny artykuł: Bizarro (LEGO DC Super Heroes)

Arrowwersum[]

Główny artykuł: Bizarro (Arrowwersum)

Advertisement