Bolg zwany również Bolgiem z Północy – syn Azoga, przywódca Goblinów z Gór Mglistych. To on doprowadził do Bitwy Pięciu Armii, podczas której to zginął. Jest głównym antagonistą w powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien, a także w trylogii Petera Jacksona. Jest jednym z głównych antagonistów w filmie Hobbit: Pustkowie Smauga, a w filmie Hobbit: Bitwa Pięciu Armii pełni rolę drugorzędnego antagonisty.

W Hobbit: Niezwykła Podróż gra go Conan Stevens, który wcielił się także w rolę Gregora Clegane'a w serialu Gra o tron. W drugim filmie wcielił się w niego Lawrence Makoare, który zagrał też innych złoczyńców ze Śródziemia takich jak Czarnoksiężnik z Angmaru, Lurtz oraz Gothmog. W ostatnim filmie z trylogii zagrał go John Tui.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Hobbit, czyli tam i z powrotem[edytuj | edytuj kod]

Bolg był synem Azoga, który został zabity przez Daina Żelazną Stopę w 2799 roku Trzeciej. Od tej pory zaczął pałać nienawiścią do Krasnoludów. Po tym jak Wielki Goblin zginął podczas spotkania z Kompanią Thorina, jego nienawiść wzrosła jeszcze bardziej. Zaczął więc gromadzić armię w Górze Gundabad w skąd której wchodzili Orkowie oraz Wargowie. Bolg przemaszerował wraz ze swoją armią przez Góry Szare i zaatakował Elfów, Ludzi oraz Krasnolud. Orkowie z początku wygrywali, ale zmieniło się to po przybyciu Orłów oraz Beorna. Bolg zginął zabity przez Beorna.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Hobbit: Niezwykła Podróż[edytuj | edytuj kod]

Podczas Bitwy o Azanulbizar można zobaczyć Orka, który przypomina Bolga. Nigdy nie zostało jednak potwierdzone to, że to właśnie Bolg.

Hobbit: Pustkowie Smauga[edytuj | edytuj kod]

Bolg przybywa na swoim Wargu w okolice domu Beorna, gdzie stacjonuje Azog ze swoimi myśliwymi. Mówi mu, że Sauron wzywa go do Dol Guldur. W Dol Guldur Azog wzywa go do siebie i karze ruszyć w pościg za Kompanią Thorina. Jakiś czas później dociera do siedziby Leśnych Elfów i razem z innymi obserwuje wejście do miasta. Podczas, gdy Krasnoludowie uciekają w beczkach, Bolg i jego podkomendni atakują Leśne Elfy i wyruszają w pościg za Krasnoludami. Tracą ich tropy, ale później ponownie odnajdują je nad Jeziorem niedaleko Esgaroth. Bolg z innymi Orkami udaje się do Miasta na Jeziorze, gdzie atakuje Krasnoludy. Tam jego żołnierze zostają pokonani przez Legolasa i Tauriel. Bolg następnie walczy z Legolasem, ale zostaje przez niego zmuszony do ucieczki.

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii[edytuj | edytuj kod]

Bolg przybywa na spotkanie z Azogiem i jego armią. Mówi Blademu Orkowi o ostatnich wydarzeniach. Usłyszawszy to, Azog karze mu wyruszyć do Gundabadu i zabrać stamtąd resztę oddziałów. Po zebraniu żołnierzy wyrusza na Samotną Górę. Po jakimś czasie dociera na Krucze Wzgórze, a następnie walczy z Tauriel. Na pomoc Tauriel przychodzi Kili, który zostaje zabity przez Bolga. Tauriel w przypływie gniewu zrzuca się na Bolga i razem spadają ze skały. Bolg następnie chce zabić Tauriel, ale uniemożliwia mu to Legolas. Ork walczy z Elfem, ale ginie w tym pojedynku.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.