FANDOMBorusa – postać występująca w serialu Doktor Who, Władca Czasu, dawny mentor Doktora, początkowo członek Wysokiej Rady, następnie prezydent Gallifrey. Początkowo postać neutralna, z czasem stał się pierwszorzędnym antagonistą.

Historia Edytuj

Borusa pojawia się po raz pierwszy w historii, gdzie Mistrz pragnie skorzystać z mocy Oka Harmonii, i aby to osiągnąć, wrabia Doktora w morderstwo. Tu jednak jest postacią całkowicie neutralną, nie angażuje się w żaden konflikt.

Później awansuje on na stanowisko kanclerza Wysokiej Rady, i pełni on obowiązki prezydenta do czasu pojawienia się odpowiedniej osoby na to stanowisko. Kiedy Doktor przybywa na Gallifrey aby objąć urząd, planeta zostaje zaatakowana przez Sontarian. Także i w tym przypadku Borusa nie popełnia żadnego czynu kwalifikującego go jako złoczyńcę.

Borusa zostaje wybrany nowym prezydentem Gallifrey. Jedną z jego decyzji było "prewencyjne" wydanie wyroku śmierci na Doktora, który został zaatakowany przez nieznaną istotę. Później uczestniczy on w egzekucji.

W trakcie sprawowania urzędu dowiaduje się on, że jego poprzednik, Rassilon, osiągnął nieśmiertelność. Zapragnąwszy tej umiejętności, wykorzystał zakazany manipulator czasowy do porwania pięciu wcieleń Doktora, a następnie umieszczenia ich w Strefie Śmierci, dawnej arenie znajdującej się na Gallifrey, aby mogli dostać się do Mrocznej Wieży, gdzie spoczywał Rassilon, a następnie wyłączyć pole siłowe otaczające wieżę. Aby odwrócić od siebie uwagę, wysyła Mistrza do Strefy Śmierci, a potem wrabia jednego z członków Wysokiej Rady w posiadanie zakazanych manuskryptów. Zdemaskowany przez Doktora, Borusa zniewala jego umysł, a następnie udaje się do Mrocznej Wieży, by zdobyć sygnet, którego moc miała mu zapewnić nieśmiertelność. Zamiast zyskania nieśmiertelnego ciała, zostaje wchłonięty, by stać się jedną z rzeźb w grobowcu znajdującym się wewnątrz wieży.

Ważniejsze historie Edytuj

  • Śmiertelny zabójca (ang. The Deadly Assasin) (1976)
  • Inwazja Czasu (ang. Invasion of Time) (1978)
  • Łuk Nieskończoności (ang. Arc of Infinity) (1983)
  • Pięciu Doktorów (ang. The Five Doctors) (1983)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.