Jestem mądrzejszy niż wyglądam.

—Butch Gilzean


Solomon Grundy, urodzony w poniedziałek.

—Butch Gilzean przybiera nową tożsamość jako Solomon Grundy.


Butch Gilzean, urodzony jako Cyrus Gold, a później znany jako Solomon Grundy - główny antagonista serialu DC Gotham, który pojawia się w pierwszych czterech sezonach.

Początkowo Butch była zastępcą szefa Fish Mooney w rodzinie przestępczej Falcone, zanim została poddana praniu mózgu, by służyć swojemu byłemu człowiekowi do noszenia parasoli Oswaldowi Cobblepotowi/Pingwinowi. Jednak Theo i Tabitha Galavan zostają ponownie wyleczeni, by zdradzić Pingwina, a później zostaje szefem przestępczości i po śmierci brata nawiązuje partnerstwo z Tabithą.

W końcu ponownie tworzy sojusz z Pingwinem po tym, jak zabili wskrzeszonego Theo Galavana oraz dźgnięcie Tabithy i zapadnięcie w śpiączkę. Butch ostatecznie dołącza do Edwarda Nygmy, Barbary Kean i Tabithy i staje się jednym z głównych antagonistów zarówno w Mad City, jak i Powstaniu bohaterów. Finał trzeciego sezonu daje objawienie, że Butch Gilzean to tak naprawdę Cyrus Gold, alter-ego superzłoczyńcy i zombie Solomona Grundy'ego z DC Comics Universe, a po wrzuceniu do Bagien Rzeźni przez bandytów Pingwina udających porządkowych, ponownie pojawia się jako potworny Grundy - współpracuje z Edwardem Nygmą. Później Tabitha sabotuje Butcha i uderza go w głowę, tym samym przywracając go do normalnego stanu. Jego obecnym celem jest zabicie Edwarda Nygmy i dlatego służy jako jeden z głównych antagonistów czwartego sezonu.

W jego rolę wcielił Drew Powell.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.