Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Wolałbym raczej zdradzić świat, niż czekać i patrzeć jak świat zdradza mnie.

—Najsłynniejsze słowa Cao Cao


Cao Cao - główny antagonista XIV-wiecznej chińskiej powieści Opowieści o Trzech Królestwach autorstwa Luo Guanzhonga i jej licznych adaptacji. Jest on przywódcą imperium Wei, który stara się zostać cesarzem Chin. Jest także ojcem Cao Pi, teściem Lady Zhen i wujkiem Cao Xiu, a także największym wrogiem Liu Beia.

Głos użyczył Yukimasa Kishino w wersji japońskiej oraz Robert Belgrade, Douglas Rye, David Lodge i Spencer Howard w wersji angielskiej.

Biografia[]

Cao Cao urodził się w Qiao (dzisiejsze Bozhou, Anhui). Jego kariera polityczna rozpoczęła się, gdy powstrzymał Powstanie Żółtych Turbanów, które zagroziło potędze dynastii Han pod koniec jej istnienia. Po pomyślnym zakończeniu powstania otrzymał stanowisko, a następnie skorzystał z okazji, by przejąć kontrolę nad prefekturą Qingzhou. Następnie wzmocnił swoją pozycję, przekonując byłego członka Żółtych Turbanów, by dołączył do jego osobistej armii. Zapewnił również ochronę cesarzowi Xian, który w tym czasie był zagrożony. Ale zamiast tego zastąpił cesarza Xian i wykorzystał tę okazję, by pokonać kilku watażków w regionie Xuchang, które było centrum jego władzy.

Po śmierci brata Cao Cao wziął pod swoje skrzydła bratanka Cao Xiu i wychował go jak własnego syna. Później, po zakończeniu Powstania Żółtych Turbanów po zabójstwie Dziesięciu Eunuchów, Cao Cao zinfiltrował Luoyang, próbując zabić zdradzieckiego Dong Zhuo. Odniósł jednak porażkę i został schwytany przez żołnierzy Dong Zhuo, lecz udało mu się uciec z pomocą Xiahou Duna i Xiahou Yuana, a także Liu Beia, Sun Jiana i ich żołnierzy dzięki pomocy Wang Yuna i Diao Chan. Cao Cao wraz z całą swoją armią przyłączył się do koalicji wymierzonej przeciwko Dong Zhuo. Udało im się pokonać Dong Zhuo, który wycofał się do Chang'an. Cao Cao i jego armia ścigają Dong Zhuo ale zostają zmuszeni po porażce z ręki Lu Bu (który zdradził i zabił Dong Zhuo).

Osobowość[]

Cao Cao był postrzegany jako przebiegły, ale przerażający człowiek. Nieustępliwy w swoim pragnieniu zakończenia chaosu w kraju, był gotów użyć wszelkich środków, aby zrealizować swoje plany, nawet jeśli uczyniło by go to wrogiem innych królestw lub dynastii Han. Mimo to Cao Cao również traktował swoich ludzi jak rodzinę, chociaż miał też zaciekły temperament i często beształ podwładnych za niekompetencję.

W nowszych odsłonach Dynasty Warriors Cao Cao jest w stanie wykazać większą powściągliwość w zakresie swoich emocji, będąc w stanie zachowywać się normalnie i racjonalnie, nawet gdy umierają bliscy pomocnicy, tacy jak Dian Wei czy Xiahou Yuan. W jego oczach, jako władca ludzi, musi działać, aby spełnić swoje marzenia, aby jego ludzie po prostu nie ginęli bez powodu. Wspomniane nowsze odsłony pokazują również, że Cao Cao jest znacznie bardziej sprawiedliwy w swoich działaniach i poważniej podchodzi do rządzenia krajem w imię stabilności, sprawiedliwości i porządku.

W Dynasty Warriors 9, Cao Cao pokazał swoją miękką stronę, gdyż nie zabijał tych, którzy nie stanowili dla niego zagrożenia, co pokazano gdy schwytał Lu Lingqi i zabrał ją do Xuchang w celu spokojnej izolacji, mimo że była córką Lu Bu.

Ciekawostki[]

  • Cao Cao jest początkowo traktowany jako postać nikczemna, ale późniejsze gry zaczęły odwzorowywać według historycznych zapisów, które przedstawiały go jako zdolnego i mądrego władcę. Chociaż powoli zyskuje lepszą charakterystykę w miarę rozwoju serii (szczególnie po 6 częścu), poza kampanią Wei, nadal jest przedstawiany jako bezwzględny i okrutny. Historycznie był doskonałym przywódcą zarówno jako administrator, jak i dowódca, a swoich ludzi traktował jak rodzinę (chociaż ten szczególny aspekt jego osobowości jest w dużej mierze częścią jego charakteru w grach).
  • W serii High School DXD pojawia się postać o tym samym imieniu, która jest przedstawiana jako jego potomek.
Advertisement