Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Siła Cerberusa jest siłą każdej istoty ludzkiej! Cerberus to ludzkość!

—Człowiek Iluzja usprawiedliwiający Cerberusa i jego cele.


Cerberus jest organizacją paramilitarną o supremacji ludzi w grach z serii Mass Effect, na czele której stoi Człowiek Iluzja. Choć deklarują się jako oddani obronie i rozwijaniu ludzkich interesów na scenie galaktycznej, ich prawdziwym celem jest ustanowienie ludzkiej supremacji nad innymi rasami w Drodze Mlecznej. Ceberus został uznany przez Radę Cytadeli i Przymierze Systemów za organizację terrorystyczną z powodu licznych aktów przemocy i ksenofobii, chociaż nie wszyscy w organizacji są w ten sposób wrogo nastawieni.

Organizacja służyła jako pomniejszy antagoniści w Mass Effect, antybohaterscy wtórni antagoniści w Mass Effect 2 i główni antagoniści w Mass Effect 3. Ogólnie rzecz biorąc, cała grupa służy jako drugorzędni antagoniści serii.

Historia[]

Według admirała Kahoku, dzięki informacjom, które kupił od Handlarza Cieni, Cerberus zaczął jako grupa Systemów Przymierza, mając pełny dostęp do działań tej organizacji. Jednak grupa zbuntowała się i odeszła od Przymierza, przeprowadzając nieetyczne eksperymenty w celu stworzenia superżołnierzy. W rzeczywistości początki Cerberusa sięgają Wojny Pierwszego Kontaktu. Organizacja została założona przez Jacka Harpera, najemnika, który walczył w Wojnie Pierwszego Kontaktu. W tym czasie on i jego partnerzy, Ben Hislop i Eva Coré, odkryli spisek prowadzony przez turiańskiego generała Desolasa Arteriusa, aby przekształcić turian w superżołnierzy przy użyciu starożytnego artefaktu obcych. Podczas gdy z pomocą jego brata Sarena udało im się pokrzyżować plan generała, Hislop i Coré stracili przy tym życie. To sprawiło, że Harper zdał sobie sprawę, że pomimo posiadania wiedzy i bogactwa, galaktyka była niebezpiecznym miejscem, a ludzkość wkrótce wkroczy w mroczne czasy. W związku z tym wydał manifest wzywający armię „Cerberusa”, aby chronić ludzkość przed wszelkim zagrożeniem poza Przekaźnikiem Charona, oświadczając, że próba ludobójstwa przez kosmitów jest nieunikniona. Manifest został wyszydzony jako „retoryka przetrwania napisana przez Człowieka Iluzję” i szybko zniknął z radaru mediów.

Jednak w 2165 r. terroryści najechali SSV Genewa i ukradli antymaterię; jedyna postać aresztowana podczas incydentu nazwała swojego sponsora „Cerberus”. Od tego czasu organizacja nadal się rozwijała, zdobywając fundusze za pośrednictwem szeregu firm-przykrywek i prywatnych sponsorów, jednocześnie doświadczając wzrostu rekrutacji i przeprowadzania okrutnych eksperymentów na ludziach i obcych, wśród innych aktów terroryzmu.

W pierwszym Mass Effect Shepard może powstrzymać operacje Cerberusa i może odkryć, że organizacja jest pośrednio (a w niektórych przypadkach bezpośrednio) zaangażowana w niektóre misje poboczne. Poza tym w głównym wątku organizacja ta nie pełni żadnej roli.

W Mass Effect 2 Cerberus wykorzystuje swoje zasoby, aby sfinansować Projekt Łazarz mający przywrócić komandora Sheparda do życia po tym, jak został zabity przez Zbieraczy. Projektem kierowała Miranda Lawson, jedna z najlepszych agentek Cerberusa. Gdy Shepard został wskrzeszony, Człowiek Iluzja wyjaśnia, że ​​Cerberus przywrócił go do życia, ponieważ znikają ludzkie kolonie. Rada Cytadeli odmawia przeprowadzenia dochodzenia, ale Cerberus jest jedyną organizacją, która chce podjąć jakiekolwiek działania. Podczas gry Shepard może odkryć bardziej nieetyczne eksperymenty przeprowadzone przez Cerberusa, takie jak badania na Pragii (chociaż twierdzą, że była to komórka, która „oszalała”) i Projekt Nadzorca. Jednak to tutaj Shepard jest również przedstawiany członkom Cerberusa (takim jak wspomniana Miranda Lawson, a także Jacob Taylor, Kelly Chambers i inni), którzy mają dobre intencje i są bardziej pro-ludzcy niż anty-obcy i którzy dołączyli by wspierać ludzkie interesy i pomóc ludzkości odnieść sukces na galaktycznej scenie (a nie dlatego, że są sadystycznymi mordercami, żądni władzy ekstremistami lub wściekłymi ksenofobami, jak większość innych członków Cerberusa).

W Mass Effect 3 Cerberus szuka sposobu na przejęcie kontroli nad Żniwiarzami w celu ustanowienia i zabezpieczenia ludzkiej dominacji w galaktyce. Organizacja przechodzi dramatyczny zwrot, podążając mroczniejszą ścieżką, nawet gorszą niż bycie paramilitarną organizacją terrorystyczną. Umiarkowana liczba pracowników Cerberusa wcześnie to dostrzega, w tym Miranda, Jacob, Kelly i niektórzy naukowcy Cerberusa, i udaje im sie porzucić tą organizację. Cerberus posuwa się tak daleko, że wykorzystuje technologię Żniwiarzy do indoktrynacji uchodźców wojennych i tworzenia żołnierzy lojalnych wobec Człowieka Iluzji, szybko tworząc znaczącą armię przed rozpoczęciem gry. Dzięki temu prawie każdy żołnierz i personel Cerberusa jest zindoktrynowany.

Shepard po raz pierwszy spotyka Cerberusa na Marsie, szukając danych na temat superbroni protean. Komandor Shepard jest w stanie ich powstrzymać i zdobyć dane na temat broni, którą Przymierze zaczyna budować w celu powstrzymania Żniwiarzy. W trakcie gry Cerberus próbuje przeszkodzić w planach Przymierza i misji komandora Sheparda, by zjednoczyć Galaktykę przeciwko Żniwiarzom. W końcu Przymierze przeprowadza atak na Kwaterę Główną Cerberusa, skutecznie kładąc kres całej organizacji. Później Człowiek Iluzja umiera na pokładzie Cytadeli, wbijając ostatecznie gwóźdź do trumny Cerberusowi.

Ciekawostki[]

  • Jako środek bezpieczeństwa, Człowiek Iluzja nie pozwala różnym komórkom Cerberusa na dzielenie się ze sobą informacjami. To wyjaśnia, dlaczego wielu członków Cerberusa nie ma pojęcia o okrucieństwach popełnionych przez całą organizację.
  • Jako żądna władzy organizacja terrorystyczna z dużymi zasobami i zaawansowanym sprzętem, która jest niezwykle rozpowszechniona, a także nazwana na cześć potwora z greckiej mitologii, Cerberus jest podobny do organizacji HYDRA z uniwersum Marvela.
    • Podobnie, ich dominująca czarno-biała kolorystyka, przebywanie w przestrzeni kosmicznej, wyraźna nienawiść do nieludzi, żądza władzy, bezwzględność i wielu sympatycznych członków nie mających pojęcia co do wrogości organizacji i ignorujacych ich okrucieństw, czynią Cerberusa uderzająco podobnym do Imperium Galaktycznego z Gwiezdnych wojen. I podobnie jak Imperium, mają wielu dezerterów.
Advertisement