Stub.svg Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!


Żaden z was nie wyjdzie z tego żywy!

—Ch'rell grozi Żółwiom Ninja


Ch'rell (czyt. czrel) (znany również jako Torrinon, Kako Naso, Książę Akuredów, Oroku Saki, Utrom Shredder, a przede wszystkim jako Shredder) – główny antagonista w serialu animowanym Wojownicze Żółwie Ninja z 2003 roku (szczególnie w trzech pierwszych seriach oraz w filmie Turtles Forever). Jest on Utromem-renegatem i niesławnym międzygalaktycznym zbrodniarzem wojennym, który za życia przyjął bardzo wiele nazw.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Sam Ch'rell jest niewielkich rozmiarów, podobnie jak każdy z Utromsów, jednak od innych różni go kolor. Znaczna większość Utromsów jest różowa, a Ch'rell ma krwistoczerwony kolor. Na czubku głowy są trzy „rogi”, a lewe oko przyozdabia fioletowa blizna. Poza tym ma czerwone tęczówki, a jego zęby są ostre niczym u drapieżnika. Do poruszania się wykorzystuje jeden z humanoidalnych egzo-kombinezonów Utromsów.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Ch'rell jest uosobieniem skrajnego megalomana: okrutny, bezwzględny, mściwy i bezduszny. Posiada o sobie niezwykle wysokie mniemanie, jest egoistyczny i nie zna pojęcia litości. Nienawidzi każdego, kto wchodzi mu w drogę lub w inny sposób działa na jego niekorzyść. Potrafi żywić urazy bardzo długo po fakcie. Gdy Ch'rell przybrał tożsamość Shreddera, jego megalomania nasiliła się do tego stopnia, że zaczął nazywać siebie „jedynym prawdziwym Shredderem”. Mimo wszystko jest również niezwykle podstępny i wyjątkowo przebiegły, gdyż był w stanie kilkakrotnie sfingować swoją śmierć.

W ostatnim odcinku czwartego sezonu, Ninja Tribunal, okazuje się, że każdy, kto przyjmuje tożsamość Shreddera dla siebie, nieświadomie rozwija mistyczne połączenie z oryginalnym Shredderem. W konsekwencji znacznie wzrosło szaleństwo, okrucieństwo i żądza władzy Ch'rella, co można przypisać przynajmniej w części wpływom Tengu Shreddera. Teoria przybiera na sile z powodu faktu, iż jego ludzkie przebranie ma identyczny wygląd jak ludzki wygląd Tengu Shreddera.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Ch'rell, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest wyjątkowo groźny i bardzo niebezpieczny. Wykazał się wielką przebiegłością, szybkością i siłą, gdyż w filmie Turtles Forever bez trudu pokonuje swojego odpowiednika i Kranga. Gdy Ch'rell używa swojego egzo-kombinezonu jako Shredder, udowadnia, że posiada duże umiejętności w sztukach walki, walcząc ze wszystkimi żółwiami, a jego podstawową bronią są pazury na zewnętrznej stronie opancerzenia (przypominające Tekkō-kagi). Poza tym Ch'rell posiada ogromną wiedzę technologiczną oraz naukową z powodu bycia Utromem i ma wiele form zaawansowanej technologii w swoim arsenale do dyspozycji. Poza swoim zwykłym egzo-kombinezonem Ch'rell wykorzystuje kilka innych wersji, które są bardziej wydajne i dużo skuteczniejsze.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W oryginalnej wersji serialu głosu użyczał mu Scott Rayow, a w polskiej wersji zrobił to Tomasz Marzecki.
  • W polskiej wersji ostatniego odcinka trzeciej serii jest on niepoprawnie nazywany Chorell (czyt. czorel).
  • Ch'rell jest często uważany za jedną z najbardziej złych kreskówkowych postaci wszech czasów ze względu na fakt, że jest on całkowitym szaleńcem, któremu zależy jedynie na sianiu chaosu i spustoszenia. Poza tym wiadomo, że ma on na swoim koncie miliony, o ile nie miliardy, ofiar.
  • Nigdy nie zostaje wyjaśnione, jak i dlaczego stał się zły.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.