Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Użyją twojego umysłu przeciwko tobie. Wypełnią go tymi kłamstwami, tymi złudzeniami. Ale musisz pamiętać, bez względu na to, gdzie myślisz, że jesteś, bez względu na to, co widzisz, taka jest prawda. Ty i ja tutaj. To, co widziałeś na Manhattanie... są te stałe, których musisz się trzymać... musisz walczyć o swoją drogę powrotną. Rozumiesz, mój synu?

—Chonsu do Marca Spectora.

Nadal tego nie rozumiesz… Im bardziej mnie popychasz, tym więcej się rozwijam. Dałem ci wszystko, a teraz myślisz, że możesz mnie ignorować? Nie zapominaj... wiem kim naprawdę jesteś.

—Chonsu do Moon Knighta.


Chonsu - główny antagonista serii komiksów Marvela o superbohaterze Moon Knight i tytułowym głównym antagonistą w fabule Avengers Era Chonsu. Egipski bóg księżyca i podróżników, jest bóstwem patronem Marca Spectora po jego pierwotnej śmierci i jest odpowiedzialny za przekazanie mu swoich zdolności, aby stać się mścicielem znanym jako Moon Knight.

Mimo to jednak nie boi się manipulować nim lub narażać go na krzywdę, wykonując jednocześnie inne działania, które wielu wydaje się moralnie wątpliwe, jeśli nie wręcz nikczemne.

Biografia[]

Jest egipskim bogiem księżyca i tym, który dał Marcowi Spectorowi swoje moce i jego przemianę w Moon Knighta. Był jednym z bogów Egiptu i mówiono, że urodził się jako syn Amona Ra i Mut, podczas gdy inne historie mówiły, że był adoptowanym synem Ra, boga słońca. Był bratem Montu i prawdopodobnie Betsa i Sekhmeta. Jednak według Knulla, boga symbiontów, Chonsu był jednym ze Starszych Bogów, którzy istnieli przed Ziemią i został jedynie włączony do mitologii śmiertelników i osadzony w ich milionie lat od przeszłości.

Był obrażony od epoki kamienia łupanego, że nie miał śmiertelnego awatara, aż pewnego dnia spotkał Marca Spectora, który został pozostawiony na śmierć przez swojego partnera Raula Bushmana. Chonsu oferuje mu życie w zamian za bycie jego awatarem. Marc akceptuje ofertę, a później zostaje jego czempionem i awatarem Moon Knighta. Od tego czasu czasami stał się jego sojusznikiem i często pojawia się, pomagając mu w czasie kryzysu, ale czasami staje się złoczyńcą i staje się bardziej kontrolujący Marca. Poza tym później spotkał Iron Fista, a później walczył z Thorem o jego młot. Okazał się godny dzierżenia Mjolnira. W szczególności stał się głównym antagonistą serii Moon Knight 2016 i został zabity, ale później został wskrzeszony. Poszedł nawet zmierzyć się z Avengersami i wygrał z nimi. Odbyła się debata na temat tego, czy Chonsu był prawdziwy, czy tylko był kolejną rozdwojoną osobowością Marca, aż do niedawna, które potwierdziły, że jest on rzeczywiście prawdziwy. Ma również rywalizację ze swoim ojcem Amonem Ra, który również miał swojego własnego awatara, Króla Słońca, który przez chwilę rywalizował z Moon Knightem.

Marvel Cinematic Universe[]

Główny artykuł: Chonsu (Marvel Cinematic Universe)

Chonsu pojawia się w serialu telewizyjnym MCU Moon Knight, a głosu użyczył mu F. Murray Abraham (który grał także Omara Suareza, Bernardo Guia, Antonio Salieriego, Cyrusa Kriticosa, Ahdara Ru'afo, a także użyczył głosu Grimmelowi Gnębicielowi) i grany przez Karima El-Hakima.

Advertisement