Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Wierzę, że mamy duszę. Więc chcę spełnić życzenie mojego zmarłego przyjaciela... siać spustoszenie.

—Chrollo Lucilfer


Chrollo Lucilfer jest jednym z głównych antagonistów w mandze i anime Hunter × Hunter. Jest liderem Trupy Fantomu i głównym antagonistą w arcu Yorknew City. Po próbie napadu na aukcję, padł ofiarą Łańcucha Sądu Kurapiki, który zabrania mu używania Nenu lub rozmawiania z innymi członkami Trupy. To zmusza go do poszukiwania Egzorcysty, który może usunąć z niego łańcuch. Jest arcywrogiem zarówno Kurapiki, jak i Hisoki.

W anime z 1999 roku, w japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Yoshikazu Nagano, a w wersji angielskiej Richard Meen. Natomiast w anime z 2011 roku w japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Mamoru Miyano, a w wersji angielskiej Robbie Daymond.

Charakterystyka

Wygląd

Chrollo to młody mężczyzna o czarnych włosach i szarych oczach. Dwie z jego wyróżniających cech to tatuaż w kształcie krzyża na czole i para kolczyków w kształcie kuli. Zwykle jest on ubrany w ciemnofioletową skórę z futrzanym kołnierzem i futrzany trencz, który jest rozpięty, odsłaniając jego muskularne ciało, podczas gdy płaszcz ma nadrukowany złoty Krzyż Świętego Piotra na plecach.

Przed założeniem Trupy Fantomu Chrollo nie nosił swojego firmowego płaszczu ani nie czesał włosów do tyłu. Zbliżając się do Neon Nostrade, aby ukraść jej zdolność Nenu, nosi niebieską marynarkę, ma naturalnie opadnięte włosy, a krzyżowy tatuaż jest ukryty za bandażem owiniętym wokół jego czoła. Jego tatuaż pająka znajduje się na prawym ramieniu w anime z 1999 roku.

Osobowość

Chrollo Lucilfer jest spokojny, opanowany, inteligentny i charyzmatyczny, ponieważ wydaje się być urodzonym liderem i jest w stanie utrzymać Trupę Fantomu w kupie pomimo niestabilnych osobowości jej członków. Chociaż jest bardzo zdolnym strategiem, Chrollo jest również bardzo pewny swoich umiejętności w walce, a także innych członków Pająka. Zawsze ma ze sobą co najmniej dwie osoby, dlatego Hisoka nie był w stanie z nim walczyć. Po podziwianiu obiektów, które wycelował i nabył, Chrollo sprzedaje wszystko. Mówi się też, że Chrollo lubi starodruki.

Będąc niezachwianym i niewzruszonym jest także obserwatorem ludzkiej natury. Wrogość Gona wobec Trupy skłoniła Chrollo do refleksji nad naturą siebie i swoich działań. Dodatkowo, walcząc z Hisoką, który nie chciał się wycofać nawet po obejrzeniu zakresu swoich możliwości, wyraził fascynację wewnętrznymi działaniami istot ludzkich. Jednak, jak sam twierdzi, nie widzi różnicy między marionetką a człowiekiem.

Nie boi się własnej śmierci, nawet ją uprzedzając. Melody stwierdziła, że bicie jego serca brzmiało tak, jakby był szczęśliwy, żyjąc obok śmierci. Dla Chrollo Trupa Fantomu jest ważniejsza niż jego własne życie. Kiedyś na spotkaniu grupowym podkreślił, że przetrwanie grupy ma pierwszeństwo przed dobrem przywódcy. Parafrazując go, głowa Pająka to tylko kolejna kończyna, którą można poświęcić dla przetrwania całości. Na przykład podczas misji najczęściej wydawanym rozkazem Chrollo jest pozostanie blisko członków Trupy i wzajemna pomoc. Wydaje się, że jedynymi osobami, na których zależy Chrollo, są jego koledzy z Trupy Fantomu. Kiedy Chrollo czyta przepowiednię Neon, która zawiera śmierć Uvogina, płacze za nim. Później organizuje masakrę członków mafii jako requiem dla swojego poległego towarzysza. Po śmierci Shalnarka i Kortopiego z rąk Hisoki, Chrollo wydaje się mocno opłakiwać ich śmierć i osobiście ślubował dopaść Hisokę jak tylko go znów zobaczy. W rzeczywistości, ilekroć inni członkowie zgłaszali się na ochotnika, by najpierw zabić Hisokę, szybko ich zbywa, kierując się ideą zabicia go na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Mimo to jest zimnokrwisty i nie jest ponad nieludzkim masowym mordem, ponieważ on i wszyscy członkowie jego Trupy od niechcenia i bez skrupułów popełniają te zbrodnie, czego najlepszym przykładem jest masakra klanu Kurta, gdzie on i Trupa zabijali ludzi bez względu na wiek czy płeć, ale zrobili to tylko po to, by zdobyć ich Szkarłatne Oczy, a jego użycie umiejętności Indoor Fish na bezbronnym zabójcy odzwierciedla jego apatyczny charakter wobec osób spoza Trupy Fantomu. Istnieje również domniemana wrogość między Chrollo i Silvą Zoldyckiem, najprawdopodobniej zakorzeniona w ich poprzednim spotkaniu po zabiciu członka Trupy przez Silvę.

Chrollo jest utalentowanym aktorem i dość manipulacyjną postacią, co widać, gdy spotyka Neon Nostrade i „zaprzyjaźnia się” z nią w pogoni za jej zdolnością przepowiadania przyszłości. W tym czasie prezentuje się jako człowiek miły i pomocny, zawsze pełen entuzjazmu i uśmiechnięty, a także przejawiający ciekawość; podczas gdy w rzeczywistości Chrollo zamierza tylko dowiedzieć się o zdolności Neon jako jednym z wymagań, aby ją ukraść.

Umiejętności

Zdolności

Ponieważ Chrollo urodził się w Meteor City, jego istnienie nie jest odnotowane w żadnej bazie danych, co sprawia, że ​​uzyskanie informacji o nim jest prawie niemożliwe. Jako przywódca Trupy Fantomu, jego rozkazy są traktowane przez podwładnych jako absolutnie priorytetowe; jednak, jak stwierdził sam Chrollo, nie jest dla nich najważniejszy: nie powinni podejmować działań, które mogłyby zagrozić całemu Pająkowi, nawet jeśli oznaczałoby to pozwolenie mu umrzeć. Chrollo to wyjątkowy wojownik, będący liderem Trupy Fantomu i przez większość uznawany za najsilniejszego członka. Był w stanie walczyć z Silvą i Zeno Zoldyckiem, dwójką niezwykle sprawnych zabójców, jednocześnie, nie pozostawiając żadnych luk dla pierwszego do wykorzystania, chociaż nie był w stanie wyrządzić znaczących szkód żadnemu z nich. W przeszłości przeżył konfrontację z pierwszym zabójcą, podczas gdy obecnie jego umiejętności rywalizują z Zenonem. Jego styl walki to prawdopodobnie freestyle i łączy szybkość z zabójczą precyzją. Dodatkowo jest bardzo inteligentny, dzięki czemu jest w stanie wykorzystać słabe punkty wroga. Jest w stanie zabić wykwalifikowanych wojowników za pomocą jednego pióra, czasami nawet pozostając w ukryciu przez Zetsu, co uniemożliwia mu użycie Nenu. W ciasnym miejscu walczy zatrutym ostrzem, którego 0,1 mg toksyny może sparaliżować wieloryba. Jednak ma tendencję do powstrzymywania się, jeśli jego przeciwnik posiada zdolność, która go interesuje, aby mógł ją ukraść. Zeno stwierdził, że Chrollo przegra z nim, ale wynik mógłby być inny, gdyby Chrollo był poważny w swojej próbie zabicia go. Chrollo jest również wyposażony w zdumiewającą siłę umysłu i siłę woli, nawet jak na standardy Trupy. Ze względu na Łańcuch Osądu Kurapiki nie może obecnie używać Nenu.

 • Nadludzka siła: Chrollo zajął 7. miejsce w zawodach siłowania się na rękę, jakie miała Trupa. Jednak jego ranga jest doskonała, ponieważ Specjaliści są najsłabsi w używaniu umiejętności Wzmacniacza. Mimo to jest w stanie odciąć głowę normalnego człowieka gołą ręką i przebić czaszki zwykłym długopisem.
 • Nadludzka szybkość i refleks: Chrollo był w stanie walczyć z Zeno i Silvą w tym samym czasie, całkiem dobrze unikając ich potężnych ataków lub chroniąc się przed nimi. W anime z 2011 roku zniknął i zabił jednego z zabójców wynajętych przez mafię, nie zauważając tego drugiego. Uderzył ręką w szyję Neon Nostrade, która była tak szybka, że ani ludzie w holu, ani ludzie obserwujący przez kamery nie mogli wykryć jego ruchu. Jak pokazano w anime z 2011 roku, Chrollo może z łatwością złapać rzucane noże w locie.
 • Nadludzka zwinność: Chrollo może biegać po bokach budynków i łatwo przeskakiwać poziomo od jednego do drugiego. Zręcznie unikał też wielu dalekodystansowych ataków Zenona, nie tracąc Silvy z oczu. Szybko też odzyskiwał równowagę, gdy został trafiony.
 • Intelekt na poziomie geniusza: Pomimo młodego wieku, Chrollo jest liderem Trupy Fantomu klasy A. Jego plany zwykle przebiegają gładko, wykazując się zarówno wiedzą, jak i intuicją. Był w stanie oszukać całą mafię Yorknew City, by pomyślała, że on, wraz z wieloma jego towarzyszami, zginął. Udało mu się przewidzieć część strategii zemsty "łańcuchowca", chociaż został przechytrzony zarówno przez Kurapikę, jak i Hisokę. Ma całkowitą władzę nad swoimi emocjami, co pokazał gdy został schwytany przez Kurapikę. W walce z Zoldyckami skupił się na kradzieży umiejętności Zenona i nie zostawił żadnych luk dla Silvy, udowadniając, że jest skutecznym wielozadaniowcem i bystrym myślicielem.
 • Mistrz w walce wręcz: Obrona Chrollo jest najwyższej klasy: udało mu się dobrze walczyć z dwoma Zoldyckami, używając swoich umiejętności w walce wręcz prawie wyłącznie do blokowania i unikania ataków. Udało mu się skonfrontować z Zenonem i uniknąć jego ataków w ostatniej sekundzie, aby uniemożliwić Silvie wykorzystanie jego otworów, cały czas obserwując go. Chociaż był wtedy głównie zmuszony do defensywy, pokazał również niesamowite zdolności ofensywne, kiedy znokautował Neon. W rzeczywistości jego cios był tak szybki, że zostałby ścięty, gdyby nie jego doskonała kontrola nad ruchem.
 • Biegła specjalizacja w broni: Chrollo pokonał i zabił kilku utalentowanych użytkowników Nenu, posługujących się tylko zwykłym piórem. Udało mu się zranić ramię Silvy nożem Bena (jedyna rana, jaką mógł zadać w potrójnej konfrontacji), demonstrując swoje umiejętności z tego typu bronią.

Nen

Chrollo jest specjalistą; jego typ Nenu jest kombinacją pozostałych pięciu, ale w sposób, którego żaden normalny użytkownik Nenu nie może wykorzystać. Pomimo tego, że jego kategoria Nenu jest najmniej zgodna z umiejętnościami Wzmacniacza, Chrollo zajmuje siódme miejsce w siłowaniu się na rękę w Trupie Fantomu, nawet powyżej Wzmacniacza, takiego jak Nobunaga. Co więcej, jego defensywne użycie aury jest tak mocne, że pomimo walki z Silvą i Zenonem w tym samym czasie i przyjmowania potężnych ciosów bez możliwości zablokowania ich żadną częścią ciała, odniósł tylko stosunkowo niewielkie obrażenia, które nie zaszkodziły jego zdolnościom bojowym. Jego talent do Nenu jest oceniany jako niesamowity nie tylko ze względu na jego wiek, ale nawet według standardów mistrzów w tej dyscyplinie. Chrollo jest również bardzo analityczny, łatwo zrozumie, że nie byłby w stanie ustrzec się przed przełożonym Zeno, Ryu. Jego Zetsu graniczy z perfekcją i ogólnie jest bardzo biegły w każdej z podstaw Nenu. Ze względu na Łańcuch Osądu Kurapiki nie może użyć Nenu, aby nie zginąć na miejscu. Jednak Trupa zatrudniła egzoecystę, a Chrollo odzyskał Nen. Nauczył się także nowych umiejętności, aby przygotować się do walki z Hisoką. Wziął zdolność Kortopiego do kopiowania przedmiotów i zdolność Shalnarka do opętywania ludzi. Po śmierci Shalnarka i Kortopi sugeruje się, że każdy, którego umiejętność posiada Chrollo, w końcu umrze.

Ciekawostki

 • Chrollo zajął 4. miejsce w drugiej ankiecie popularności postaci, a następnie 8. w trzeciej przeprowadzonej przez Weekly Shōnen Jump.
 • Przewidywania, które Chrollo sformułował za pomocą „Lovely Ghostwriter”, mogły również wskazywać na dezercję Hisoki: w rzeczywistości, gdy było dwanaście miesięcy, żyło dwunastu członków Trupy plus Uvogin, którego liczono jako miesiąc, w czasie, gdy proroctwa były napisane.
 • Użyczający mu głosu w anime z 2011 Mamoru Miyano zagrał także Lighta Yagamiego z Death Note'a.
 • Chrollo dzieli pewne podobieństwa z Shinobu Sensuiem, złoczyńcą z poprzedniej serii Togashiego, YuYu Hakusho.
  • Obaj są przywódcami swojego gangu;
  • obaj są najmądrzejsi i najbardziej uprzejmi ze swojego gangu;
  • oba mają odniesienia religijne. Sensui jest znany jako Mroczny Anioł, a Chrollo ma krzyż na czole i odwrócony krzyż na płaszczu, a także to, że nazwisko Chrollo „Lucilfer” jest tylko jedną literą więcej od „Lucifer”;
  • w 102 rozdziale mangi młody Chrollo bawi się taśmą wideo, prawdopodobnie nawiązując do czarnej taśmy Chapter skradzionej przez Sensuia.
 • Zdolności kradzieży Chrollo sprawiają, że jest podobny do Rando z YuYu Hakusho, chociaż warunki, które muszą spełnić, są przeciwne: Rando musi zabić swoje cele, aby ukraść ich moce, podczas gdy Chrollo musi utrzymać swoje ofiary przy życiu, aby użyć ich skradzionych mocy.
  • Podobnie jak Rando, Chrollo ukradł umiejętność, która pozwala mu zmniejszać ludzi (i przedmioty).
  • Oba mogą przyzywać do walki mięsożerne ryby.
 • Suzaku, postać z YuYu Hakusho, pojawiła się epizodycznie jako jedna z ofiar wymienionych w książce Chrollo w adaptacji anime z 2011 roku.
 • Płaszcz, fryzura i kolczyki Chrollo bardzo przypominają te noszone przez Sir Crocodile'a z serii One Piece.
 • Ponieważ Chrollo zdołał uzyskać dostęp do strony internetowej dla Łowców, możliwe, że sam jest Łowcą.
 • "The Sun and Moon", czyli jedna z umiejętności Chrollo jest podobna w wyglądzie i efektach do alchemii używanej przez Solfa J. Kimbleya z mangi i anime Fullmetal Alchemist.
Advertisement