FANDOMClayface – pomniejszy antagonista w Batman: Arkham Asylum, oraz finałowy antagonista Batman: Arkham City.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Basil Karlo był aktorem znanym z ról w horrorach, zwłaszcza w filmie Terror. Kiedy jednak postanowiono zrobić remake filmu bez niego w głównej roli, Basil wściekł się i zabijał aktorów i producentów filmu. Do morderstw użył swojego starego kostiumu Clayface'a, bohatera Terroru.

Został niedługo później powstrzymany przez Batmana i Robina, a następnie umieszczony w więzieniu.

Nie wiadomo, jak doszło do jego transformacji w tym uniwersum, jednak najprawdopodobniej został wystawiony na działanie pewnego związku chemicznego, który zmienił go w istotę przypominającą błoto i glinę, a także umożliwiało mu przybranie dowolnej postaci.

Batman: Arkham Asylum Edytuj

Podczas buntu Jokera, Clayface przebywał w Azylu Arkham.

W trakcie poszukiwania porwanego przez Harley Quinn naczelnika szpitala, Quincy Sharpa, Batman spotkał Clayface'a w swojej celi, próbującego go oszukać, wcielając się w Jamesa Gordona, Aarona Casha, a także Sharpa. Batman nie dał się oszukać przestępcy, zwłaszcza, że przed jego celą było ostrzeżenie.

Zrezygnowany Clayface zaczął się głośno śmiać.

Przed Batman: Arkham City Edytuj

Przed umieszczeniem w Arkham City, Joker był ciężko chory z powodu zażycia TYTAN-u. Nie będąc zdolnym do prowadzenia swoich interesów, wynajął Clayface'a, aby go udawał przez jakiś czas, aż ten znajdzie lekarstwo.

Karlo przedostał się do więzienia zupełnie niepostrzeżenie.

Batman: Arkham City Edytuj

W czasie Arkham City, Clayface był przygotowany do wejścia w rolę Jokera, aby upozorować jego wyzdrowienie i pozwolić prawdziwemu Jokerowi odnaleźć lek na chorobę.

Rzeczywiście, w końcu Harley Quinn ukradła lekarstwo Mr. Freeze'a, ale zaszły komplikacje i serum wzięła Talia al Ghul. Próbując ukryć niepowodzenie, Clayface wszedł w buty Jokera, udając zdrowego i gotowego do wojny z Batmanem.

Kiedy Batman po raz drugi zinfiltrował Hutę Jokera, niedługo przed wejściem w życie Procedury 10, zmierzył się z "Jokerem". Wydawało się, że Batman pokonał swego wroga, lecz w tym momencie w budynek uderzyły pociski TYGER, zgodnie z rozkazem Hugo Strange'a.

Niedługo potem zjawiła się Talia, która obiecała Jokerowi miejsce w Lidze Zabójców, oraz nieśmiertelność. Zainteresowany klaun poszedł za nią.

Batman wiedział, że Joker będzie próbował zabić Talię, dlatego musiał wybrać pomiędzy powstrzymaniem masakry Strange'a, czy uratować kobietę i nie pozwolić Jokerowi stać się nieśmiertelnym. Ostatecznie musiał najpierw zająć się Strange'm, który zginął po wyłączeniu Protokołu 10.

Nietoperz dowiedział się, że Joker trzyma Talię jako zakładnika, więc jak najszybciej udał się do Teatru Monarch, gdzie miał odbyć pojedynek między nim a klaunem. Tam Joker niespodziewanie zażądał od niego lekarstwa, ale Batman sądził, że już je dostał i zażył, dlatego był zdrowy. Wtedy Talia przebiła Jokera mieczem, zabijając go. Po tym dała Batmanowi lekarstwo, które ukradła Harley.

Batman był zagubiony, ale domyślił się o Clayfacie i planie Jokera. Zanim zdołał cokolwiek zrobić, prawdziwy Joker, wciąż w bardzo złym stanie zastrzelił Talię. Martwy klaun nagle zaczął się przeobrażać w Clayface'a, który wyjaśnił, że w taki sposób chciał odegrać rolę życia.

W czasie walki Batman użył mroźnych granatów od Mr. Freeze'a, a także miecza Talii, którym ciął zamrożonego Karlo. Nagle Joker zdetonował podłogę, co spowodowało zawalenie się sceny. Jak się okazało, teatr był położony dokładnie nad Jamą Łazarza, gdzie zazwyczaj uzdrawiał się Ra's al Ghul.

Ostatecznie Clayface został pokonany i prawdopodobnie zginął z powodu ran. W tym czasie Joker, który nie wypił lekarstwa zmarł z powodu choroby.

Ciekawostki Edytuj

  • Jest kilka wskazówek dotyczących tożsamości zdrowego Jokera:
    • Podczas walki z Jokerem w Hucie, we wzroku detektywistycznym klaun nie ma szkieletu,
    • Podczas przemowy Jokera w Hucie słychać kaszlącego kamerzystę,
    • Podczas jednej z pierwszych misji w Hucie słychać Harley mówiącą "Panie J, wygląda pan znakomicie! A nie, to nie ty...", po czym Joker odpowiada "Cicho, Harley."
  • Nie wiadomo dokładnie co stało się z nim po finałowej misji, bardzo prawdopodobnie jest, że zginął. Możliwe jednak, że przeżył, ze względu na działanie Jamy Łazarza.
  • Podobnie jak Joker w Arkham City, szkieletu nie ma również Szalony Kapelusznik w Batman: Arkham Origins. Niektórzy spekulują, że mógł to być Clayface, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne.
  • W Arkham Origins oraz Arkham Knight znajduje się kilka easter eggów, odnoszących się do Clayface'a lub Basila Karlo.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.