Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Cruella De Mon


Cruella De Mon jest główną antagonistką w filmie Disneya 101 dalmatyńczyków.

Cruella jest jednym z najbardziej kultowych i znanych złoczyńców Disneya i jest główną członkinią całej franczyzy, jest pamiętana ze swojego wyjątkowego imienia, ekstrawagancji i obsesji - praktycznie kultu - na punkcie futra.

W filmie, w angielskiej wersji językowej głosu użyczyła jej Betty Lou Gerson, a w wersji polskiej Ewa Szykulska.

Osobowość[]

Cruella jest jednym z najbardziej ikonicznych i znanych złoczyńców Disneya i jest główną postacią tej serii, pamiętając o jej wyjątkowej nazwie, ekstrawagancji i uwielbieniu - praktycznie obsesji - futra. Jak wspomniano wcześniej, Cruella jest bardzo modna i elegancka oraz zawsze ubiera się tylko w różnego rodzaju futra. Jednak, jak może sugerować jej imię, jest też wyjątkowo okrutna, bezwzględna, manipulująca, wyuzdana i nikczemna. Za jej blaskiem kryje się mordercza i wściekła psychopatka, która jest gotowa zabić i oskórować 99 szczeniąt po to, by stworzyć własne futro z sierści dalmatyńczyków, a kiedy Radcliffe nie chce sprzedać szczeniąt, postanawia je porwać.

Jednak w przeciwieństwie do innych złoczyńców, takich jak Skaza, Hades czy sędzia Klaudiusz Frollo, Cruella nie jest zbytnio intrygantką, która starannie planuje swoje akcje, gdyż okazała się dość lekkomyślna, która działa pod wpływem impulsu. Cruella wykazuje całkowity brak manier w stosunku do innych osób, gdyż jest nieuprzejma, a może nawet arogancka i według Anity ta cecha została przekazana, gdy była dzieckiem w szkole, gdyż Cruella okazała się wyjątkowo nieprzyjemna, do punktu bycia wredną i "chamską" gdy domaga się 99 szczeniąt-dalmatyńczyków bez mówienia "proszę".

Jej pomocnicy, Jasper i Horacy, wydają się być przyczyną większości jej frustracji. Cruella używa obelg i zniesławień oraz kłóci się ze swymi sługami, Jasperem i Horacym. Cruella ma zimne serce i jest niesympatyczna, przez co gardzi psami, opisując je jako zwierzęta i wykazuje niewiele troski o ich życie. Sama Cruella nie przepada też za kotami.

Cruella także wydaje się być nieprzyjemnym i zdradzieckim sadystą, czerpiąc wielką radość z myśli o zabijaniu szczeniąt w najbardziej brutalny sposób. Dopiero w końcu Cruella ujawnia swoją prawdziwą osobowość, agresywnej, niedbałej, morderczej, niszczycielskiej i wręcz złej psychopatki, po ucieczce dalmatyńczyków, staje się nieobliczalna dostając szału próbując odzyskać psy, przypadkowo rozbija samochód, którym jechała.

Inne występowania[]

Filmy[]

Główny artykuł: Cruella De Mon (Filmy)

Dawno, dawno temu[]

Główny artykuł: Cruella De Mon (Dawno, dawno temu)

Cruella[]

Główny artykuł: Cruella De Mon (2021)

Ciekawostki[]

  • Zajmuje 6. miejsce na liście 30 najlepszych złoczyńców Disneya.
  • Cruella jest nie tylko jednym z najbardziej kultowych i popularnych złoczyńców w serii Disneya, ale także jednym z najbardziej kultowych złoczyńców wszechczasów i stała się jedną z głównych członkiń serii złoczyńców Disneya.
  • Walt Disney pierwotnie kazał Lisie Davis przeczytać rolę Cruelli. Nie sądziła jednak, że nadaje się do tej roli i chciała spróbować odczytać rolę Anity. Disney zgodził się z nią po tym, jak oboje przeczytali scenariusz po raz drugi.
  • Samochód Cruelli jest przedstawiany jako odlewana zabawka wyprodukowana przez Hot Wheels.
Advertisement