Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


W swym domu na R'lyeh, wielki Cthulhu czeka śniąc.

—H. P. Lovecraft, najsłynniejszy cytat o Cthulhu


Cthulhu to tytułowa postać horroru pod tytułem Mitologia Cthulhu autorstwa nieżyjącego już H. P. Lovecrafta, zadebiutował się jako główny i tytułowy antagonista powieści Zew Cthulhu z 1928 roku.
Jest on także jednym z Wielkich Przedwiecznych, starej rasy bóstw porównywalnych do kosmicznych bytów i arcydemonów z innych dzieł fantasy. Cthulhu jest znany przede wszystkich ze swojego groteskowego wyglądu i ogromnych rozmiarów, a także zdolności doprowadzania każdego człowieka, który spojrzy na niego, do szaleństwa.
Chociaż nie jest najpotężniejszym bytem wykreowanym przez Lovecrafta (jest znacznie słabszy od Zewnętrznych Bogów, takich jak Yog-Sothoth czy Azathoth), to z pewnością najsłynniejszym, a jego imię jest kojarzone ze złem i horrorem, odkąd stworzenie zadebiutowało się w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Wygląd Cthulhu może zmieniać się w zależności od powieści, jednak jest często przedstawiany jako nieco humanoidalny potwór z głową podobną do ośmiornicy i skrzydłami. Często jest rozmiaru góry, a w niektórych dziełach nawet większy. Jego statuetki mierzą zazwyczaj około stopy wysokości i przedstawiają go w pozycji kucającej.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Chociaż jest najsłabszym z Wielkich Przedwiecznych i jest niczym w porównaniu do Bogów Zewnętrznych, Cthulhu jest wciąż niezwykle potężną istotą. Jego umiejętności obejmują:

 • Nieśmiertelność: Cthulhu jest nieśmiertelny, co oznacza że nie może umrzeć ze starości oraz obrażeń. Według książki W górach szaleństwa, Cthulhu istniał przed rozpadnięciem się kontynentów.
 • Nieziemska Fizjologia: Ciało Cthulhu jest zbudowane z niekonwencjonalnego materiału podobnego do plazmy. Zapewnia on Cthulhu ogromną odporność na ciepło oraz zmiennokształtność. Zasugerowano, że ciało Cthulhu to tylko jego fizyczna manifestacja i że wszelkie zadane mu obrażenia nie mają znaczenia.
 • Regeneracja: Będąc nieśmiertelnym, wszelkie obrażenia zadane Cthulhu natychmiast znikną. Przykładowo w Zew Cthulhu, kiedy jego głowa została rozcięta na pół przez łódź, Cthulhu natychmiastowo ją zreformował, nie pozostawiając żadnej widocznej rany.
 • Telepatia: Nawet we śnie, Cthulhu może komunikować się i rozmawiać telepatycznie z dużymi grupami śmiertelników. W ten sposób powstały właśnie kulty wokół Przedwiecznego. Nie oznacza to jednak, że Cthulhu nie może komunikować się z nieśmiertelnymi istotami, takimi jak inni Wielcy Przedwieczni.
 • Wywoływanie Szaleństwa: Najsłynniejsza umiejętność Cthulhu. Samo patrzenie śmiertelników na fizyczną manifestacje Cthulhu powoduje u nich natychmiastowe popadnięcie w szaleństwo. Same jego przebudzenie spowodowało tymczasowe wywołanie szaleństwa u ludzi na skalę światową.
 • Niemal Wszechwiedza: Podobnie jak inni Wielcy Przedwieczni, Cthulhu posiada nadludzką inteligencje i jednocześnie wie o wszystkim, co dzieje na Ziemi.
 • Wypaczanie Rzeczywistości: Cthulhu jest zdolny do wypaczania rzeczywistości, choć nie na taką skalę jak Bogowie Zewnętrzni czy inni Wielcy Przedwieczni. Przykładem tej umiejętności było stworzenie miasta znikąd o dziwnej i nielogicznej rzeczywistości.
 • Lot: Dzięki parze ogromnych skrzydeł, Cthulhu posiada zdolność do lotu.
 • Zmiana Rozmiaru: Będąc odpornym na prawa fizyki, Cthulhu może dowoli zmieniać swój rozmiar. W Zew Cthulhu, autor stwierdził, że Przedwieczny był wysoki na kilka mil. Może jednak skurczyć się do rozmiarów człowieka lub urosnąć do rozmiaru kontynentu.
 • Magia: Cthulhu potrafi rzucać klątwy.
 • Manipulacja Snami: Cthulhu jest zdolny do nawiedzania i edytowania snów śmiertelników.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Cthulhu urodził się na Vhoorl, planecie znajdującej się w 23 mgławicy. Przyleciał na gwiazdę o nazwie Zoth, gdzie urodził swoje potomstwo. Razem z nim oraz Gwiezdną Ikrą, Cthulhu przyleciał na Saturn, a następnie na Ziemię. Wylądowali na kontynencie znajdującym się na Oceanie Spokojnym i tam zbudowali miasto R'lyeh. Cthulhu napotkał opór ze strony Starszych Stworzeń, również żyjących na Ziemi, co zaskutkowało wojną. Wojna ta ostatecznie zakończyła się rozejmem. Wtedy właśnie Cthulhu poszedł spać w R'lyeh. Na Ziemi wyewoluowała ludzkość i Cthulhu zaczął komunikować się z niektórymi jej przedstawicielami, co zaowocowało powstaniem jego kultu. Potem R'lyeh nawiedziła klęska, przez co miasto zostało wciągnięte do oceanu. R'lyeh kilkakrotnie wynurzało się na powierzchnię na jakiś czas. Jednakże, pewnego dnia R'lyeh wynurzy się z oceanu permanentnie i wtedy Cthulhu odbierze ludzkości swój świat.

Czeka uśpiony...[edytuj | edytuj kod]

W większości powieści, Cthulhu śpi w swoim mieście na dnie oceanu. Nie oznacza to jednak, że nie może się komunikować ze śmiertelnikami, takimi jak członkowie jego kultu, za pomocą swoich psychicznych zdolności. Mówi się, że gdy Cthulhu w pełni się obudzi, to powstanie z głębin i zakończy istnienie ludzkiej cywilizacji. Niemal do tego doszło w latach dwudziestych dwudziestego wieku, kiedy grupa żeglarzy za bardzo zbliżyła się do miasta R'lyeh, które wynurzyło się na powierzchnię z powodu ułożenia gwiazd. Owi żeglarze otworzyli drzwi do jednej z dziwnych budowli, budząc w ten sposób Cthulhu. Kreatura zaniechała ataku po zostaniu przepołowionym na pół. Ku zdziwieniu żeglarzy, Cthulhu zregenerował się, a świat byłby zgubiony, gdyby R'lyeh nie zatonęło w tym momencie z powodu zmiany ułożenia gwiazd. Wielki Przedwieczny wtedy powrócił do budowli z której wyszedł i zamknął drzwi, a następnie ponownie zapadł w sen.

Powiązania[edytuj | edytuj kod]

Cthulhu posiada światowy kult zagłady, mający swoją siedzibę w Arabii, a jego członkowie są rozsiani po całym świecie. "Nieśmiertelni" przywódcy tego kultu mieszkają w chińskich górach. Kult ten jest z natury nihilistyczny i stara się przebudzić Wielkich Przedwiecznych w celu sprowadzenia apokaliptycznej ery ciemności, w której ludzie będą krzyczeć i zabijać się nawzajem w szaleństwie. Cthulhu jest również czczony przez przerażającą rasę Głębokich oraz Mi-Go, inne kosmiczne byty pochodzące z uniwersum Lovecrafta.
Ma także do dyspozycji "Gwiezdną Ikrę" (Ksodianów). Stworzenia te dzielą mniej więcej ten sam wygląd, ale są znacznie mniejsze i słabsze, a ich powiązanie z Cthulhu jest nieznane.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Cthulhu był zainspirowany lękiem autora przed wodą.
 • Choć Cthulhu nie należy do najpotężniejszych potworów Lovecrafta, to jest zdecydowanie najsłynniejszym z nich.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.