FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


W swym domu na R'lyeh, wielki Cthulhu czeka śniąc.

—H. P. Lovecraft, najsłynniejszy cytat o Cthulhu


Cthulhu to tytułowa postać horroru pod tytułem Mitologia Cthulhu autorstwa nieżyjącego już H. P. Lovecrafta, zadebiutował się jako główny i tytułowy antagonista powieści Zew Cthulhu z 1928 roku.
Jest on także jednym z Wielkich Przedwiecznych, starej rasy bóstw porównywalnych do kosmicznych bytów i arcydemonów z innych dzieł fantasy. Cthulhu jest znany przede wszystkich ze swojego groteskowego wyglądu i ogromnych rozmiarów, a także zdolności doprowadzania każdego człowieka, który spojrzy na niego, do szaleństwa.
Chociaż nie jest najpotężniejszym bytem wykreowanym przez Lovecrafta (jest znacznie słabszy od Zewnętrznych Bogów, takich jak Yog-Sothoth czy Azathoth), to z pewnością najsłynniejszym, a jego imię jest kojarzone ze złem i horrorem, odkąd stworzenie zadebiutowało się w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Cthulhu urodził się na Vhoorl, planecie znajdującej się w 23 mgławicy. Przyleciał na gwiazdę o nazwie Zoth, gdzie urodził swoje potomstwo. Razem z nim oraz Gwiezdną Ikrą, Cthulhu przyleciał na Saturn, a następnie na Ziemię. Wylądowali na kontynencie znajdującym się na Oceanie Spokojnym i tam zbudowali miasto R'lyeh. Cthulhu napotkał opór ze strony Starszych Stworzeń, również żyjących na Ziemi, co zaskutkowało wojną. Wojna ta ostatecznie zakończyła się rozejmem. Wtedy właśnie Cthulhu poszedł spać w R'lyeh. Na Ziemi wyewoluowała ludzkość i Cthulhu zaczął komunikować się z niektórymi jej przedstawicielami, co zaowocowało powstaniem jego kultu. Potem R'lyeh nawiedziła klęska, przez co miasto zostało wciągnięte do oceanu. R'lyeh kilkakrotnie wynurzało się na powierzchnię na jakiś czas. Jednakże, pewnego dnia R'lyeh wynurzy się z oceanu permanentnie i wtedy Cthulhu odbierze ludzkości swój świat.

Czeka uśpiony... Edytuj

W większości powieści, Cthulhu śpi w swoim mieście na dnie oceanu. Nie oznacza to jednak, że nie może się komunikować ze śmiertelnikami, takimi jak członkowie jego kultu, za pomocą swoich psychicznych zdolności. Mówi się, że gdy Cthulhu w pełni się obudzi, to powstanie z głębin i zakończy istnienie ludzkiej cywilizacji. Niemal do tego doszło w latach dwudziestych dwudziestego wieku, kiedy grupa żeglarzy za bardzo zbliżyła się do miasta R'lyeh, które wynurzyło się na powierzchnię z powodu ułożenia gwiazd. Owi żeglarze otworzyli drzwi do jednej z dziwnych budowli, budząc w ten sposób Cthulhu. Kreatura zaniechała ataku po zostaniu przepołowionym na pół. Ku zdziwieniu żeglarzy, Cthulhu zregenerował się, a świat byłby zgubiony, gdyby R'lyeh nie zatonęło w tym momencie z powodu zmiany ułożenia gwiazd. Wielki Przedwieczny wtedy powrócił do budowli z której wyszedł i zamknął drzwi, a następnie ponownie zapadł w sen.

Wygląd Edytuj

Wygląd Cthulhu może zmieniać się w zależności od powieści, jednak jest często przedstawiany jako nieco humanoidalny potwór z głową podobną do ośmiornicy i skrzydłami. Często jest rozmiaru góry, a w niektórych dziełach nawet większy. Jego statuetki mierzą zazwyczaj około stopy wysokości i przedstawiają go w pozycji kucającej.

Powiązania Edytuj

Cthulhu posiada światowy kult zagłady, mający swoją siedzibę w Arabii, a jego członkowie są rozsiani po całym świecie. "Nieśmiertelni" przywódcy tego kultu mieszkają w chińskich górach. Kult ten jest z natury nihilistyczny i stara się przebudzić Wielkich Przedwiecznych w celu sprowadzenia apokaliptycznej ery ciemności, w której ludzie będą krzyczeć i zabijać się nawzajem w szaleństwie. Cthulhu jest również czczony przez przerażającą rasę Głębokich oraz Mi-Go, inne kosmiczne byty pochodzące z uniwersum Lovecrafta.
Ma także do dyspozycji "Gwiezdną Ikrę" (Ksodianów). Stworzenia te dzielą mniej więcej ten sam wygląd, ale są znacznie mniejsze i słabsze, a ich powiązanie z Cthulhu jest nieznane.

Moce i zdolności Edytuj

Podczas gdy nie jest aż tak potężny jak większość innych Wielkich Przedwiecznych i będąc sługą Zewnętrznych Bogów, Cthulhu wciąż jest bardzo potężny. Będąc niemal bogiem w porównaniu do ludzi, Cthulhu jest nieśmiertelny i dysponuje ogromną siłą oraz może znieść ogromne obrażenia. Zabić go może jedynie niemal boska moc. Używając swych skrzydeł, Cthulhu może latać. Jest również niezwykle inteligentny i samoświadomy, ponieważ wie jednocześnie o wszystkim, co dzieje się we Wszechświecie. Posiada także wiele zdolności psychicznych, może komunikować się za pomocą telepatii.
Jednak najsłynniejszą cechą Cthulhu jest fakt, że podobnie jak reszta Wielkich Przedwiecznych, nie może zostać zrozumianym przez śmiertelników; jeżeli jakikolwiek człowiek ujrzy formę Cthulhu, to niemal natychmiast oszaleje. Jest także zdolny do wypaczania rzeczywistości, gdyż stworzył miasto znikąd.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.