FANDOM


Cthulhu to najbardziej popularne stworzenie z mitologii H.P. Lovecrafta.

Opis

Cthulhu udało się kiedyś rządzić światem, jednak teraz leży uśpiony na dnie oceanu w mieście cyklopów. Gdy gwiazdy ułożą się w odpowiedniej kolejności, wybudzi się i ponownie przejmie władzę nad światem. Śpiący Cthulhu wpływa jednak na umysły ludzi, np gdy śpią.

Biografia

Zew Cthulhu (1928)

Opowiadanie Zew Cthulhu składa się z trzech części: Horror w glinieOpowieść inspektora LegrasseSzaleństwo na morzu. Narratorem jest uczony, który studiuje dokumenty pozostawione przez „jego wujecznego dziadka, George’a Angella, emerytowanego profesora języków semickich w Brown University, Providence, Rhode Island”. W skrzynce badacz znalazł dziwną płaskorzeźbę w glinie, bezładne zapiski i jakieś wycinki z gazet. Wszelkie zapiski tyczą się tajemniczego kultu Cthulhu. Wraz z uczonym czytelnik wciągany jest w wir wydarzeń z przeszłości kierujących do mrocznej tajemnicy.

Okazuje się, że dziwaczna rzeźba powstała w rękach młodego artysty Wilcoxa, zainspirowanego surrealistycznymi snami o straszliwym mieście. W skrzyni znajduje się niejasno ze sobą powiązane notatki o przypadkach obłędu i chorób psychicznych u różnych ludzi, o sektach, etc.

W dalszej części powoli badacz, a wraz z nim czytelnik, przedziera się przez gąszcz niewiarygodnych opowieści, które podważają naszą, ludzką wiedzę o świecie. Wedle nich poza ludźmi istnieją olbrzymie siły, których się nie da opanować. Jedną z nich jest tajemniczy Cthulhu, który spoczywa ponoć we śnie pod kamienną kryptą zatopionego miasta R’lyeh. O tym mieście pisze naukowiec: „ociekające wodą miasto Cyklopów zbudowane z oślizgłego zielonego kamienia – którego wymiary geometryczne, jak Wilcox dość osobliwie zaznaczył, były nieprawidłowe – i słyszałem w przerażającym oczekiwaniu nieustanne, półprzytomne wołanie z podziemi: „Cthulhu fhtagn”, „Cthulhu fhtagn)”.

Jednak kulminacyjną opowieścią jest ta o tajemniczym rejsie „Emmy”. Wraz z jej załogą czytelnik przenosi się w samo serce grobowca Cthulhu

Ciekawostki

  • Cthulhu w Polsce wymawia się "Ktulu". Prawdziwe imię potwora jest nie do wymówienia przez człowieka.
  • Wygląd Davy'ego Jonesa czerpał inspirację z Cthulhu.
  • Do Cthulhu nawiązują trzy utwory zespołu Metallica – The Call of Ktulu, The Thing That Should Not Be oraz Dream No More.
  • Cthulhu był wykorzystany w satyrze wyborczej podczas wyborów prezydenckich 2010.
  • Vilgax bardzo przypomina Cthulhu.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.