FANDOMCyber-Kontroler (ang. Cyber Controller) – jeden z antagonistów pojawiających się w serialu Doktor Who, najwyższy przywódca Cybermenów z planety Mondas.

W rolę Cyber-Kontrolera wcielił się Michael Kilgarriff.

Cechy Edytuj

Cyber-Kontroler był znacznie wyższy od pozostałych Cybermenów. Jego pierwsza forma miała szary hełm (w przeciwieństwie do srebrnego koloru u zwykłych Cybermenów) zakończony półprzezroczystym kopułkowatym zwieńczeniem. Ponadto nie posiadał napierśnika oraz poprzeczek na hełmie. Wśród Cybermenów budził takie poważanie, że po jego wybudzeniu Cybermeni zasalutowali mu. W późniejszych latach zmienił on pancerz na podobny do zwykłego Cybermena, wyposażony w napierśnik, jednak jego hełm nie posiadał poprzeczek i był zwieńczony jajowatym wykończeniem.

Ważniejsze historie Edytuj

  • Grobowiec Cybermenów (ang. Tomb of the Cybermen) (1967)
  • Atak Cybermenów (ang. Attack of the Cybermen) (1985)

Ciekawostki Edytuj

  • W napisach końcowych z 1967 r. Cyber-Kontroler został przedstawiony jako Kontroler Cybermenów (ang. Cyberman Controller).
  • Cybermeni z równoległej rzeczywistości również mieli swojego Cyber-Kontrolera. Był nim ich twórca, John Lumic. Jego pancerz zdecydowanie się różnił od tego, który nosił Cyber-Kontroler z Mondas.
  • W odcinku Godzina zamknięcia (ang. Closing Time) z 2011 r. jeden z towarzyszy Doktora, Craig Owens, został złapany przez Cybermenów i miał stać się nowym Cyber-Kontrolerem, jednak proces konwersji zakończył się niepowodzeniem.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.