Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Ludzie odrodzą się jako Cybermeni, wy zostaniecie skasowani!

—Cybermeni


Nie zostaniesz skrzywdzona. Zostaniesz ulepszona.

—Cybermen do kolejnej ofiary


Cybermeni – rasa najbardziej ikonicznych złoczyńców występujących w serialu fantastyczno-naukowym Doktor Who. Są niemal równie rozpoznawalni co Dalekowie.

Cechy

Cybermeni są rasą cyborgów. Z zewnątrz pokryci są metalowym pancerzem, odpornym na ostrzał z broni palnej. Ich nieodzownym znakiem rozpoznawczym są poprzeczki umieszczone na hełmach. Cybermeni nie okazują żadnych emocji. Ich jedynym celem jest modyfikacja wszystkich istot żywych do ich formy, nazywana przez samych Cybermenów ulepszaniem, także zmuszanie siłą do poddania się modyfikacji. Każdego, kto według Cybermenów nie nadaje się do modyfikacji lub wykazuje sprzeciw, zabijają.

Istnieją 2 typy Cybermenów. Pierwszy typ to mieszkańcy planety Mondas, którzy poddali się modyfikacji w celu przetrwania po tym, jak ich planeta została wytrącona z orbity okołosłonecznej. Po zainstalowaniu systemu napędowego w celu sterowania planetą w kosmosie, ci Cybermeni rozpoczęli podbój kosmosu w celu modyfikacji wszelkich napotkanych form życia.

Drugi typ to Cybermeni z równoległej rzeczywistości, stworzeni przez Johna Lumica, wynalazcę i założyciela międzynarodowej firmy Cybus Industries. Pierwsi Cybermeni byli tworzeni z wyłapywanych osób bezdomnych, później zaczęto produkcję na masową skalę na podstawie użytkowników zdalnie sterowanych słuchawek. W odróżnieniu od Cybermenów z Mondas, powstających poprzez obudowanie całego ciała pancerzem, Cybermeni z równoległej rzeczywistości to egzoszkielety z umieszczonym wewnątrz czaszki mózgiem dawcy. Ci Cybermeni za swój okrzyk bojowy przyjęli hasło Kasować! (ang. Delete!), podobne w brzmieniu do okrzyku Eksterminować! (ang. Exterminate!) używanego przez Daleków.

Ważniejsze historie

 • Dziesiąta planeta (ang. The Tenth Planet) (1965)
 • Grobowiec Cybermenów (ang. Tomb of the Cybermen) (1967)
 • Inwazja (ang. The Invasion) (1968)
 • Zemsta Cybermenów (ang. Revenge of the Cybermen) (1975)
 • Wstrząs Ziemi (ang. Earthshock) (1982)
 • Atak Cybermenów (ang. Attack of the Cybermen) (1985)
 • Bunt Cybermenów, Epoka stali (ang. Rise of the Cybermen, Age of Steel) (2006)
 • Armia duchów, Dzień zagłady (ang. Army of Ghosts, Doomsday) (2006)
 • Koszmar w srebrze (ang. Nightmare in Silver) (2013)
 • Czas Doktora (ang. The Time of the Doctor) (2013)
 • Gdybyśmy czasu mieli więcej, Upadek Doktora (ang. World Enough and Time, The Doctor Falls) (2017)

Galeria

Advertisement