Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Człowiek-Zagadka


Pytanie... Kto kryje się pod maską Batmana? Teraz mam świat u stóp. Prawda, Bruce?

—Człowiek-Zagadka


Człowiek-Zagadka – postać z uniwersum DC Comics, jeden z największych przeciwników Batmana, mający obsesję na punkcie zagadek, a także pokonania Nietoperza. Po raz pierwszy pojawił się w Detective Comics #140.

Po swoim debiucie, wiele razy przewijał się w komiksach o Batmanie, występując m.in. w Długim Halloween jako poboczny antagonista, a także będąc jednym z głównych antagonistów w Batman: Hush.

Geneza[]

Obsesja Riddlera zaczęła się przed laty od szkolnego konkursu historycznego. Po zajęciach chłopiec włamał się do biura nauczycielki, gdzie znajdowało się rozwiązanie do zadania. Oszukując, Edward wygrał konkurs, co sprawiło mu dużą satysfakcję.

Wkrótce Nigma zasłynął wśród kolegów jako mistrz zagadek, choć nie zorientowali się oni, że przez cały czas oszukiwał.

Mały oszust wyrósł na znawcę zagadek, oraz "sprzedawcę" na jarmarkach, gdzie wyzywał pobliskich ludzi na rozwiązywanie jego łamigłówek. Po jakimś czasie znacząco się wzbogacił, ale to nie wystarczało Edwardowi. Postanowił rzucić wyzwanie stróżom prawa, wykorzystując swoją inteligencję. Wykonał swój charakterystyczny kostium, pełen znaków zapytania i przyjął pseudonim Riddler.

Tego wieczoru w Gotham tłum przechodniów podziwiał nowatorską reklamę firmy sprzątającej, która przygotowała dla nich krzyżówkę. W sterowni reklamy Riddler przejął kontrolę nad reklamą, i rzucił wyzwanie Batmanowi. Hasło podpowiadało, jaką zbrodnię popełni złoczyńca.

Batman i Robin wywnioskowali, że Riddler będzie próbował obrabować bankiet charytatywny. Zbrodniarz zaskoczył bohaterów, powodując awarię wodociągu i zalanie banku. W czasie, gdy nastąpiła powódź, Riddler łamał szyfr do skarbca w banku. Okradł budynek, po czym spłynął z wodą do kanalizacji.

Nazajutrz Riddler wysłał wiadomość i ogromne puzzle na komisariat GCPD. Po długiej pracy ułożyli puzzle i dostali wiadomość: "Wieczorem okradnę orle gniazdo". Robin odgadł, że chodziło o klub Eyrie, położony na szczycie drapacza chmur. Niespodziewanie, w klubie nie było ani śladu Zagadki.

Riddler tak naprawdę chciał okraść bogatego konesera sztuki, Harrisona Eagle. Batman przejrzał jego podstęp, ale i to nie zaskoczyło Edwarda. Przygotował dla niego kolejne zadanie, którym było rozplątanie Eagle'a z metalowej łamigłówki. W tym czasie uciekł.

Przestępca ukradł gigantyczny pomnik kukurydzy, który umieścił w swojej ciężarówce. Następnie opuścił pojazd, pozwalając mu rozjeżdżać ludzi na ulicy. Batmobil, kierowany przez Dynamiczne Duo zatrzymał furgonetkę. Bohaterowie przeczytali dołączoną do kukurydzy zagadkę, po której wydedukowali, że znajduje się w lunaparku.

Tam Riddler uciekł przed nimi do szklanego labiryntu. Stamtąd wydostał się oszustwem, po czym oznajmił ich o bombie, która miała wysadzić ich za pół godziny. Batman znalazł sposób - zwinął wykładzinę z podłogi i ułożył ją pod ścianą, po czym ją spalił. Temperatura rozprężyła szkło, tym samym umożliwiając im wypchnięcie obluzowanej tafli szkła. Zaskoczony Riddler uciekł, ale jednocześnie utknął na końcu mola. Wykrzykiwał swoją porażkę, ale to nie powstrzymało bomby, która wyrzuciła go do morza. W wodzie pojawił się znak zapytania.

Biografia[]

Długie Halloween[]

Po śmierci Alberta Falcone, jego ojciec wynajął go, aby przedstawił im wskazówki dotyczące tożsamości sprawcy, Holiday'a. Jako pierwszego podejrzanego wymienił Catwoman, która włamała się do rezydencji Falcone i poznała nazwiska wszystkich ludzi związanych z imperium Rzymianina. Wspomniał również o nagrodzie za jej głowę, więc uznał, że postanowiła się bronić.

Podejrzewał również Carlę Viti, siostrę Falcone. Jej syn, Johnny Viti miał zeznawać przeciwko Rzymianinowi przed ławą przysięgłych, więc go zlikwidowała. Ponadto, w sylwestra była na pokładzie statku, kiedy zginął syn Carmine. Falcone, rozczarowany Riddlerem, żądał od niego natychmiastowej odpowiedzi, ale ten nie dał rady wytypować sprawcy. Po chwili został wykopany za drzwi przez Sofię Falcone, córkę gangstera. Po wyjściu z domu, Riddler został napadnięty przez samego Holiday'a. Morderca strzelił kilka razy, ale celowo chybił, trafiając w mur. Zaskoczony takim obrotem spraw Riddler zdał sobie sprawę, że był to prima aprilisowy żart ze strony Holiday'a.

W urodziny Falcone, Riddler poszedł do baru. Później, upitego Edwarda spotkał Batman, który zapytał o jego spotkanie z Holiday'em, oraz czego Falcone chciał od niego. Nygma wyjaśnił, że Rzymianin spytał go, kim jest Holiday, ale nie spodobały mu się jego odpowiedzi.

Hush[]

Po wielu latach walki z Batmanem, u Edwarda zdiagnozowano nowotwór mózgu. Kiedy żaden lekarz nie mógł mu pomóc, postanowił wyleczyć swą chorobę, używając jednej z Jam Łazarza, znanej z tego, że od lat uzdrawiała Ra's al Ghula, dając mu długowieczne życie. Oprócz zdrowia, Jama dała mu świadomość faktu, że Batmanem jest miliarder Bruce Wayne.

Następnie zawarł sojusz z wybitnym chirurgiem, Thomasem Elliotem, który chciał się zemścić na Brucie Waynie. Riddler wyjawił mu tożsamość Batmana i razem z nim ułożył plan, mający na celu ostatecznie zniszczyć Nietoperza. Elliot przybrał tożsamość Husha, "gościa w prochowcu".

Do realizacji planu wynajął największych wrogów Batmana, takich jak Joker, Poison Ivy, Killer Croc, czy Strach na Wróble. Oprócz nich, plan zakładał wmieszanie w to między innymi Supermana, czy Ra's al Ghula. Riddler rozkazał również Clayface'owi udawanie Jasona Todda, po to, żeby wściec i złamać Batmana.

Riddler uprowadził pancerną furgonetkę z 11 milionami dolarów, oczekując ataku Batmana. Będąc świadomym, że jest poszukiwany przez Ra's al Ghula za zbezczeszczenie jego Jamy Łazarza, zostawił w bagażniku popiół pochodzący z tego miejsca, aby Batman dorwał Głowę Demona i wyeliminował go z gry, jednocześnie ratując życie Edwarda.

Tymczasem, Batman i Nightwing usłyszeli o kradzieży Riddlera, więc zaatakowali pojazd, powalając jego ludzi. W międzyczasie Zagadka uciekł z pieniędzmi kanałami, ale Nietoperz przewidział taki ruch i szybko go aresztował.

Kiedy Hush został pokonany, Batman dowiedział się, że to właśnie Riddler był głową całego planu, więc odwiedził go w Azylu Arkham, gratulując mu jego realizacji. Razem z nim przedyskutował szczegóły projektu, chcąc dowiedzieć się, dlaczego poszczególni złoczyńcy zgodzili się odegrać w nim rolę. Edward ujawnił mu swoją wiedzę o jego tożsamości, ale Batman zdecydowanie pozbawił go argumentów, grożąc, że w razie upublicznienia "prawdziwego ja" Batmana powie Ra'sowi o tym, co zrobił.

Na koniec, przed wyjściem Batman zapytał go o Jasona, twierdząc, że jego grób jest pusty. W rzeczywistości Riddler nie wiedział nic o jego ciele, jednak zamiast powiedzenia mu o tym, wolał z niego szydzić, przez co dostał od niego pięścią w twarz.

Ciekawostki[]

  • Często również pojawia się jako wróg Green Arrowa.
  • Jego imię i nazwisko do gra słów od Enigma (E. Nigma - Enigma).
  • Przed Kryzysem na Nieskończonych Ziemiach, prawdziwym imieniem Riddlera było Edward Nigma. Z kolei po tym wydarzeniu, jego imię zmieniło się na Edward Nashton. Po tzw. Flashpoint, jego nazwisko ponownie zostało zmienione, tym razem na Edward Nygma.

Galeria[]

Advertisement