Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Czarna Maska


Wiesz, co jest w tobie takiego niesamowitego, Batmanie? Nawet kiedy przegrywam, to wygrywam. No dalej – wezwij gliny. Zamkną mnie. Mój prawnik wyciągnie mnie za kaucją przed świtem. A wiesz co zrobię, kiedy wyjdę? Każdą sekundę poświęcę na to, żeby cię znaleźć i załatwić.

—Sionis po porażce z Batmanem


Roman Sionis, lepiej znany jako Czarna Maska jest jednym z antagonistów w grach z serii Batman: Arkham, występującym jako antagonista epizodyczny w Batman: Arkham Asylum, pomniejszy antagonista w Batman: Arkham City, główny antagonista w Batman: Arkham Origins, jednym z trzech drugorzędnych antagonistów (obok Jokera i Pingwina) w Batman: Arkham Origins Blackgate oraz główny antagonista sequelu do Batman: Arkham Knight, epizodu Red Hood.

Głosu w Batman: Arkham City użyczył mu Nolan North, który grał także Pingwina, a w Arkham Origins oraz Arkham Knight Brian Bloom.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Rodzice Sionisa – miliarderzy zginęli w pożarze i Roman przejął ich fortunę. Sionis kupił m.in. Hutę oraz został właścicielem Gotham Merchants Bank.

Sionis stał się wschodzącą gwiazdą kryminalnego podziemia Gotham, budując imperium rywalizujące z Pingwinem. Wkrótce Sionis stał się na tyle wpływowy, że skorumpował komisarza Loeba, oraz rywalizował z Rodziną Falcone, dotychczas największym kryminalnym imperium Gotham.

Przed Arkham Origins[]

Dziewczyna Sionisa – Tiffany Ambrose zaczęła być prześladowana przez niejakiego Jokera. Ukryła się w apartamencie i kryjówce Sionisa w Lacey Towers. Niestety, Joker już tam był i czekał na nią. Ostatnią rzeczą jaką zrobiła przed tym, jak Joker ogłuszył ją w kuchni, było napisanie SMS-a do Sionisa z pytaniem, kim jest Joker. Roman odpowiedział "Nikt ważny". Joker przywiązał jej ręce do żyrandola w salonie.

BlackMaska.jpg

Będąc paranoikiem Czarna Maska postanowił zatrudnić dublera, który wszedł do apartamentu. Na miejscu został zastrzelony przez Jokera, który tam czekał. Prawdziwy Sionis zaatakował go z balkonu, lecz Joker wygrał walkę i związał mu ręce. Joker pozbył się dowodów za pomocą koktajlu Mołotowa. Ponadto, Joker dał mu pistolet i zmusił do zabicia Tiffany, po czym wyciągnął go z apartamentu.

Joker chciał jednego – Gotham Merchants Bank. Potrzebował Sionisa, aby złamać kody bezpieczeństwa i dostać się do sejfu. Wtedy Joker zaczął podszywać się za Czarną Maskę i przejął całe jego imperium. Sionis został uwięziony w swojej własnej hucie. Tymczasem Joker wynajął najniebezpieczniejszych zabójców świata (Bane, Deathstroke, Deadshot, Electrocutioner, Shiva, Świetlik, Killer Croc oraz Copperhead) aby zabić Batmana w Boże Narodzenie. Nagrodą była kwota 50 000 000 $...

Arkham Origins[]

Zabij go, a zapłacę, ile zechcesz. Spraw, aby cierpiał, a zapłacę podwójnie.

—Roman Sionis do Copperhead


Batman arkham origins black mask01.jpg

W Wigilię, Batman sądził, że to Sionis zrekrutował zabójców. Jednak wszystko zmieniło się, kiedy Batman rozwiązał zagadkę zbrodni w Lacey Towers i dowiedział się, że zwłoki mężczyzny tak naprawdę nie były prawdziwą Czarną Maską. Wyruszył do Gotham Merchants Bank, gdzie Joker trzymał Sionisa jako zakładnika. Tam spotkał "Czarną Maskę" oraz prawdziwego Sionisa, który został brutalnie przez niego pobity. Wtedy Joker zdjął maskę i ukazał swoją prawdziwą twarz. Batman domyślił się, że to on wynajął zabójców. Joker uciekł z Sionisem i pieniędzmi z banku jednocześnie wysadzając jego połowę.

Sionis jako zakładnik

Kiedy Batman uratował go w hucie, zapytał go gdzie jest Joker. Czarna Maska nie powiedział mu, bo sam chciał go zabić za przejęcie jego majątku oraz zabicia jego dziewczyny. Wtedy Batman zaczął go brutalnie bić, jednak został zaskoczony przez Copperhead, a Sionis się wymknął.

Roman próbował odzyskiwać i stabilizować swoje imperium. Podobno torturował tych, którzy go zdradzili. Batman spotkał go w kościele, lecz szybko powalił go na ziemię i jego wspólników. Najprawdopodobniej poszedł wtedy do więzienia Blackgate.

Arkham Asylum[]

Sionis nie pojawia się w grze, lecz jest mowa o tym, że wyjechał do Bludhaven.

Przed Arkham City[]

Czarna Maska zasłynął jako jedyny więzień, któremu udało się uciec z super-więzienia Arkham City. Potem próbował uciec do Gotham, lecz został ponownie schwytany. W grze widać plakat z wizerunkiem Czarnej Maski i napisem POSZUKIWANY.

Arkham City[]

Nikt nie aresztuje Czarnej Maski! Nikt!

—Czarna Maska do strażników TYGER


Czarna Maska próbujący się bronić przed TYGER w Batman: Arkham City.

Po powrocie, Czarna Maska nie zamierzał znowu być w Arkham City i próbował bronić się przed strażnikami TYGER krzesłem. Chciał się zobaczyć ze Strangem, lecz został obezwładniony paralizatorem, pobity i ośmieszony w obecności więźniów Arkham City.

Tam właśnie pozostał aż do zamknięcia placówki.

Po Arkham City[]

Po tym, jak Arkham City zostało zamknięte Czarna Maska, podobnie jak wielu więźniów został wypuszczony z odszkodowaniem. Po śmierci Jokera Czarna Maska zaczął odbudowywać i odzyskiwać swe imperium.

Arkham Knight: Red Hood[]

Śmierć

Red Hood zjawił się w jego kryjówce i po zabiciu jego zbirów i pokonaniu jego, Sionis obiecał, że wyjedzie z Gotham i nigdy nie wróci, lecz Red Hood odmówił, po czym strącił go z okna i powiedział, aby pozdrowił Jokera w piekle.

Osobowość[]

Przed przybyciem Jokera, który wstrząsnął Gotham, Czarnej Maski bali się prawie wszyscy w mieście i był jednym z najpotężniejszych lordów przestępczych, który był znany ze swoich sadystycznych, brutalnych i niekonwencjonalnych metod tortur. Trzymał w kieszeni praktycznie każdego, kto miał wpływy w Gotham, za pomocą strachu lub szantażu. Jego miłość do bogactwa materialnego była prawie tak wielka, jak miłość do tortur, co Batman zauważa, gdy ​​Sionis torturuje nie tylko w celu zastraszania i informacji, ale także dla rozrywki. Chociaż jego reputacja jako bezwzględnego kryminalisty jest niepodważalna, czasami może zmienić się z brutalnego przestępcy w sympatycznego biznesmena. Pozostaje również właścicielem kilku renomowanych firm w Gotham, w tym własnego banku i restauracji. Sionis mógł być uprzejmy wobec swoich klientów, takich jak Loeb, ale tylko wtedy, gdy wierzy, że jest dla niego większa korzyść. Został również wspomniany przez Batmana jako bardzo paranoidalny, co najwyraźniej sprawiło, że udało mu się przetrwać tak długo. Jest to dodatkowo potwierdzone przez użycie przez niego podwójnego ciała w celu odwrócenia uwagi Jokera podczas infiltracji jego własnej kryjówki, a także posiadanie wielu kryjówek i włączenie wystarczającej liczby urządzeń zabezpieczających w Gotham Merchant's Bank, aby kradzież pieniędzy z niego była praktycznie niemożliwa.

Sionis nie bał się wyzywać nikogo, bez względu na to, jak potężny był. Dwa lata po rozpoczęciu kariery Batmana Czarna Maska rozpoczął wojnę z Pingwinem i rodziną Falcone. Nie docenił także ludzi, kiedy określił Jokera jako „nikogo, kto by się liczył”. To ostatecznie skończyło się jego upadkiem, ponieważ Joker zabrał dla siebie całe swoje imperium przestępcze, a Czarna Maska pozostał prawie z niczym. Według Aarona Casha w Arkham Knight, Sionis nigdy nie mógł dojść do siebie po tej nocy, pomimo jego najlepszych starań.

Wielu jego byłych popleczników, Sionis źle traktował swoich ludzi i nie płacił im prawie nic, co było powodem, dla którego wielu z nich szybko opowiedziało się po stronie Jokera, ponieważ płacił im lepiej niż Sionis i pozwolił im robić, co chcieli podczas jego nieobecności, co różniło się od stylu zarządzania Czarnej Maski, który ciągle trzymał ich na ciasnej smyczy. Po Origins okazało się, że Sionis dostrzegł swój błąd i traktował swoich ludzi znacznie lepiej, ponieważ podczas wydarzeń w Arkham City kilku więźniów wspomniało, że powinni pracować dla Sionisa, ponieważ traktuje swoich ludzi dobrze.

Czarna Maska był bardzo dumny i nigdy nie błaga o życie, granicząc z czystej arogancją i narcyzmem. Jednak raz błagał on o oszczędzenie życia, ale to było dopiero po konfrontacji z Red Hoodem, który bezlitośnie go pobił i zastrzelił wiele razy. Sionis szczycił się również swoją odpornością. W noc, w której stracił wszystko na rzecz Jokera, został pobity przez swoich byłych ludzi, prawie śmiertelnie torturowany i był w stanie uciec z ich uścisku tylko dzięki przypadkowej pomocy Batmana i próbował ponownie odzyskać swoje imperium, ale został zatrzymany przez strażnika Gotham. Udało mu się odzyskać trochę wpływów i znaczne bogactwo, ale było to ułamkiem tego, czym był kiedyś.

Pomimo swoich brutalnych i sadystycznych skłonności, okazał głęboką miłość do swojej byłej dziewczyny, Tiffany Ambrose, co pokazał, gdy próbował ją chronić, ukrywając ją w swojej kryjówce, a także prowadził brutalną i osobistą wendetę przeciwko mężczyźnie, który był odpowiedzialny za jej śmierć, Jokerowi, choć Sionis nigdy nie dostał szansy na zemstę.

Sionis jest również świetny w ucieczkach z niewoli, ponieważ jest jedyną osobą, która kiedykolwiek uciekła z Arkham City, ale został schwytany przed uwięzieniem Bruce'a Wayne'a. Próbował uciec ponownie i odniósł sukces, co jest świadectwem jego zdolności do ucieczki, ponieważ Hugo Strange ulepszył po tym systemy bezpieczeństwa. Był bliski ucieczki, ale zostało to udaremnione przez Robina. Wcześniej Sionis uciekł z własnej huty po tym, jak został uwięziony przez swojego byłego pracownika, zdołał wymknąć się niezauważony, podczas gdy Batman miał uwagę wszystkich innych, ignorując fakt, że jego żebra zostały złamane.

Ciekawostki[]

Advertisement