Czarna Maska ​​(prawdziwe imię: Roman Sionis) - złoczyńca pojawiający się w komiksach DC, jest wrogiem Batmana. Pierwotnie był bezwzględnym, chciwym i egoistycznym synem bardzo zamożnej pary, która zginęła w pożarze, który celowo spowodował. Zdobył ich pieniądze i firmę, ale zbankrutował. Jego firmę uratował Bruce Wayne (Batman), a Sionis nienawidzi go za zabranie wszystkiego, co miał, w wyniku czego stał się jednym z najbardziej bezwzględnych władców zbrodni w Gotham. Jego maska ​​jest wykuta z czarnej trumny jego ojca. Pomimo tego, że został wysłany do Azylu Arkham, jego łagodne szaleństwo zostało przyćmione przez jego chciwość, że często rozważano przeniesienie go do zwykłego więzienia zamiast do instytucji z powodu świadomego i kompetentnego popełniania przestępstw.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

Roman Sionis pochodził z bogatej rodziny, a jego ojciec był odnoszącym sukcesy przemysłowcem. Jego rodzice dbali tylko o swój status społeczny; kiedy lekarz po urodzeniu przypadkowo upuścił Romana na głowę, bardziej martwili się o to, by ukryć to przed przyjaciółmi niż dobro syna. Kiedy był dzieckiem, Sionis został zaatakowany przez wściekłego szopa pracza, ale jego rodzice zabronili mu mówić komukolwiek o tym incydencie. Często ciągnęli go na imprezy i zmuszali do zaprzyjaźnienia się z dziećmi innych zamożnych rodzin w Gotham City, w tym młodego Bruce'a Wayne'a. Jego rodzina nienawidziła jednak innych ludzi, takich jak Wayne'owie, ale publicznie zakładali „maski społeczne”, by wyglądać na bardziej uroczych; te „maski społeczne” były tym, czym Sionis coraz bardziej gardził. Po ukończeniu szkoły średniej Sionis otrzymał wysoką pozycję w firmie ojca, prosperującej firmie Janus Cosmetics, gdzie zakochał się w modelce o imieniu Circe. Był jednak oburzony, gdy jego rodzice się nie zgodzili i zażądali zerwania z nią związku. Wściekły Sionisa, podpalił rodzinny dwór, zabijając swoich rodziców.

Po śmierci ojca Sionis odziedziczył Janus Cosmetics, ale brakowało mu umiejętności niezbędnych do skutecznego prowadzenia firmy, niszcząc ją, finansując nieudaną linię makijażu do malowania twarzy. W akcie desperacji prz

elał swoje pieniądze w eksperymentalny wodoodporny makijaż, który szybko udostępnił publiczności bez odpowiednich testów; makijaż okazał się śmiertelną toksyną, która spowodowała zniekształcenie setek kobiet. Po incydencie Circe, z którą był teraz zaręczony, zerwała z nim przed całym personelem. Następnie Bruce Wayne, obecnie szef Wayne Enterprises, wykupił Janus Cosmetics, zrzekając się kontroli nad Sionis i mianując własną Radę Dyrektorów.

Sionis oszalał na punkcie utraty wszystkiego, co miał; nie mogąc przyznać się do własnych błędów, które zrujnowały mu życie, odwrócił swoją nienawiść do Bruce'a Wayne'a. Zakładając maskę wyrzeźbioną z hebanowej trumny ojca, zaczął mordować pracowników Wayne'a, planując w końcu zamordować samego Bruce'a, aby dokonać zemsty. Podczas bitwy z Batmanem maska ​​Sionisa została trwale przyległa na jego twarzy jako żywa maska ​​śmierci, ironicznie spełniając pragnienie usunięcia wszelkich śladów swojej dawnej tożsamości. W następnych latach stał się jednym z najbardziej bezwzględnych i sadystycznych władców miasta Gotham, dowodzącym False Face Society, armią zamaskowanych popleczników. Z każdą stratą dla Batmana jego imperium kurczyło się, a jego sadyzm narastał. Wśród wielu jego przestępstw było zniszczenie domu kultury na East Gotham, żmudne zabójstwo szwagra Catwoman i doprowadzenie jej siostry Maggie do szaleństwa.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.