Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Roman Sionis (lepiej znany pod pseudonimem Czarna Maska) - główny antagonista filmu DCEU z 2020 roku pt. Ptaki Nocy (i Fantastyczna Emancypacja Harley Quinn).

Jest potężnym władcą zbrodni w Gotham City, który jest właścicielem swojego klubu nocnego, Klub Czarnej Maski, a także szefem Victora Zsasza. Jest także rywalem Jokera w podziemiach Gotham.

W jego rolę wcielił się Ewan McGregor, znany z roli Marka Rentona, Patricka McKenna i Johna Bishopa.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Roman Sionis jest po raz pierwszy widziany w filmie w swoim klubie, w którym próbuje przekonać chińskiego szefa mafii, aby przyłączył się do jego kryminalnego imperium, ale ten odrzucił ofertę. Zwraca uwagę Harley Quinn, która właśnie złamała nogi jego kierowcy i ochroniarza.

Pyta ją, czy dobrze się bawi i czy dołączy do niej jej chłopak, Joker. Odpowiada, że ​​Joker musi zająć się pewną sprawą a ona wkrótce wyjdzie. Przed wyjazdem mówi jej, że przesyła pozdrowienia. Bez wiedzy o nim i wszystkich w Gotham, Joker i Harley zerwali.

Następnego dnia obserwuje Dinah Lance (Czarny Kanarek), piosenkarkę swojego klubu, która broni nieprzytomną Harley przed dwoma gwałcicielami. Jest pod takim wrażeniem umiejętności bojowych Dinah, że postanawia awansować ją na swojego nowego osobistego ochroniarza i kierowcę, więc wysyła swoją prawą rękę Victora Zsasza, by ją odebrał i przekazał jej wiadomości.

Tego samego dnia idzie do magazynu, w którym trzyma w niewoli chińskiego szefa mafii wraz z żoną i córką mężczyzny. Postanawia wysłać wiadomość do wszystkich przestępców w Gotham, którzy nie pracują dla niego, o tym, co może się stać, jeśli odmówią przyłączenia się do niego, więc nakazuje Victorowi Zsaszowi brutalne zamordowanie szefa mafii, jego żony i córki.

Następnie wychodzi na zewnątrz magazynu i każe Dinah zawieźć go do klubu tego samego dnia, w którym za pomocą połączeń odkrywa lokalizację diamentu Bertinelli, który ma kod dostępu do ich fortuny, która była większa niż fortuna Wayne'a. Roman planuje wykorzystać pieniądze, aby przekupić każdego gliniarza i polityka w Gotham, a także stworzyć największe imperium kryminalne w historii Gotham i przejąć kontrolę nad miastem, a także pokonać swojego rywala w podziemiu, Jokera, ale osierocona dziewczyna - Cassandra Cain kradnie diament, gdy Zsasz i Dinah idą po diament w jednym z banków. Kiedy Roman to odkrywa, wdał się w atak wściekłości, dopóki Victor nie przyszedł z planem uspokojenia go i powiedział mu, że Joker i Harley zerwali, a ona nie ma już jego ochrony, więc Roman używa tego, aby zemścić się na Harley za wszystkie kłopoty, jakie dawała mu w swoim klubie w przeszłości, więc wysyła na nią najemników.

Został zabity, gdy Cass włożyła mu granat i kiedy Harley Quinn wyrzuca go z molo, sprawiając że granat wysadza mu nogi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Czarna Maska ​​jest jak dotąd nie tylko jedną z niewielu postaci w DC Extended Universe, która jest LGBT, ale jest pierwszym takim wcieleniem Czarnej Maski. W głównym nurcie komiksowej ciągłości Czarna Maska zawsze była przedstawiana jako heteroseksualna.
  • Odniesienie do Czarnej Maski było wcześniej widoczne w Lidze Sprawiedliwości, ponieważ widoczny jest budynek Janus Cosmetics jako część panoramy miasta Gotham.
  • To pierwszy występ Romana Sionisa w filmie live action i drugi występ osoby używającej tożsamości Czarnej Maski. Czarna Maska ​​pojawiła się w pierwszym sezonie Gotham, chociaż tożsamością tej postaci był ojciec Romana, Richard Sionis.
  • Roman Sionis jest drugim głównym antagonistą w DCEU (po Lexu Luthorze), który nie ma żadnych supermocy ani zdolności kosmicznych. Ponadto jego motywy są znacznie mniejsze w porównaniu do poprzednich głównych złoczyńców, ponieważ chce on rządzić tylko miastem Gotham.
  • Jego śmierć jest zdecydowanie uważana za jedną z najbardziej krwawych śmierci w DCEU.
  • Występ Ewana McGregora jako Czarnej Maski został pochwalony przez krytyków filmowych, podobnie jak rola Margot Robbie jako Harley Quinn.
  • Jego kochankiem jest Victor Zasz
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.