Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Świat nie zmienił się tak bardzo, jak sądzisz, Sivana. Faraonowie nadal żyją z niewolników.

—Czarny Adam.


Czarny Adam - superzłoczyńca/antyzłoczyńca w DC Comics i jeden z trzech głównych wrogów Kapitana Marvela/Shazama (obok Doktora Sivany i Mister Mind). Chociaż jego pochodzenie różni się w zależności od wersji, we wszystkim jest przedstawiany jako były mistrz czarodzieja Shazama, który został zepsuty przez jego moc, przez co stał się złoczyńcą i przeciwnikiem wobec Rodziny Marvela. Jednak w ostatnich latach był często przedstawiany jako postać bardziej neutralna lub anty-złoczyńca. Jest jednym z głównych antagonistów serii Shazam.

Biografia[]

New Earth[]

Historia Czarnego Adama zaczyna się w XIII-wiecznym Egipcie. Teth-Adam, szlachetny i odważny książę krainy Kahndaq, został zwerbowany przez czarodzieja Shazama, aby stał się jego orędownikiem dobra. Obdarzony mocami sześciu egipskich bogów Teth-Adam stał się największym obrońcą Egiptu. Ale nic nie trwa wiecznie; kiedy jego wrogowie zamordowali jego żonę i dzieci, Teth-Adam został uwiedziony i skorumpowany przez córkę Shazama, Blaze, i stał się tym, z kim walczył. Widząc jego porażkę, Shazam przemianował Teth-Adam na „Khem-Adam” (arab. Czarny Adam) i wygnał jego duszę do Amuletu Chciwości.

Eony później potomek Teth-Adama, Theo Adam, odnalazł grób swojego przodka i zabrał amulet, zabijając swoich partnerów, C.C. i Marilyn Batson. Wracając do Ameryki, Adam spotkał Kapitana Marvela (w rzeczywistości Billy'ego Batsona, syna jego ofiar) i dowiedział się o swoim przeszłym życiu, co dało mu dostęp do mocy Teth-Adama. Po swojej pierwszej porażce z rąk Kapitana Marvela Czarny Adam wielokrotnie walczył z rodziną Shazamów, a nawet ponownie spróbował ścieżki bohatera, ale wrócił do nikczemności. Obecnie jest uwięziony w kamiennej formie.

Około 1200 p.ne Shazam został arcykapłanem faraona Ramzesa II Egiptu. Gdy czarodziej dorósł, szukał mistrza godnego odziedziczenia jego mocy. Młody książę Teth-Adam z Kahndaq (syn Ramzesa) zaimponował czarodziejowi swoją uczciwością i przyzwoitością. Ale zanim Shazam mógł obdarzyć go swoimi mocami, jego córka Blaze zawarła układ z bogiem Setem. Kiedy Teth-Adam wymówił imię „Shazam”, zamiast uzyskać moc czarodzieja, został pobłogosławiony mocą sześciu egipskich bogów: Szu, Heru, Amona, Zehuti, Atona i Mehen.

Chociaż Adam wymawia imię „Shazam”, nie czerpie mocy od czarodzieja. Teth-Adam służył Egiptowi przez wiele lat, ale ten obowiązek odciągnął go od żony i dzieci w Kahndaq. Podczas jego nieobecności szalony kapłan Ahkton splądrował Kahndaq i zabił rodzinę Adama. Kapłan był zasilany przez „Kulę Ra”. Adam nie mógł pojmać Ahk-tona, więc pochował swoją rodzinę i wrócił na dwór Ramzesa. Tam służył jako mistrz Egiptu wraz z innym wielkim czarodziejem, Nabu. Potężny Adam odniósł sukces jako bohater Egiptu, ale jego służba trzymała go z dala od żony Shiruty i synów Gona i Huruta.

Ojczyzna Adama została zniszczona, a jego rodzina zabita przez złego kapłana Ahk-tona za pomocą Kuli Ra. Pogardzany Adam nadal służył na dworze Ramzesa i sprzymierzył się z księciem Chufu (później Hawkmanem). W tym czasie poznał trzech podróżników z przyszłości: Hawkgirl, Mr. Terrifica i Kapitana Marvela. Adam poczuł ulgę, że jego dziedzictwo będzie kontynuowane przez Marvela i wysoko ocenił swojego przyszłego odpowiednika. Z pomocą tych gości i czarodzieja Nabu, Adam był w stanie schwytać Ahk-tona, którego zabił w ramach zemsty za zamordowanie rodziny Adama.

Adam wrócił na Kahndaq i siłą obalił obecny tam rząd i mianował się władcą. Czarodziej Shazam został poinformowany o wszystkich tych wydarzeniach i myśląc, że Adam został zepsuty przez Blaze'a, rzucił potężne zaklęcie. Uwięził duszę i moc Adama w potężnym skarabeuszu, zamieniając pozbawione mocy ciało Adama, liczące teraz kilkaset lat, w zwiędłe zwłoki. Shazam następnie pochował zarówno ciało, jak i skarabeusza w grobowcu Ramzesa II, gdzie zaplanował, że pozostanie na całą wieczność. Po śmierci byłego bohatera nazywano „Khem-Adam” („Czarny Adam”). Rozczarowany tym, co postrzegał jako zdradę Adama, Shazam przeszedł kilka tysiącleci, zanim wyznaczył drugiego mistrza do walki ze złem w jego imieniu.

Modern Era[]

Wiele lat później grób Ramzesa II został odkopany przez Batsonów na rozkaz Federacji Sivana. Kolega Batsonów, potomek Adama Theo, zamordował Batsonów po znalezieniu skarabeusza. Jego siostra Sarah kazała zaadoptować Mary Batson przez Bromfieldów, aby trzymać ją z dala od Theo.

Kiedy Theo zobaczył Billy'ego Batsona jako Kapitana Marvela, zdał sobie sprawę z mocy i powiedział „Shazam” i „Czarny Adam”. Obaj walczyli, a Shazam tymczasowo pozbawił Adama możliwości mówienia. Zostało to cofnięte przez złą Blaze, a Adam spędził później czas w dalekim kosmosie.

Czarny Adam dołączył do JSA po tym, jak twierdził, że pozbył się złego wpływu Theo Adama. Kapitan Marvel również dołączył do JSA, chcąc mieć na niego oko. Johnny Sorrow usunął złośliwego guza mózgu w głowie Adama, a Czarny Adam dołączył do Towarzystwa Niesprawiedliwości. Wkrótce zdradził ich, aby JSA mogło ich pokonać.

Czarny Adam opuścił JSA po tym, jak pozwolono żyć Kobrze. Stworzył własny zespół, zabił Kobrę i po raz kolejny obalił rząd Khandaqa. Interweniowało wtedy JSA. Po bitwie Czarnemu Adamowi pozwolono zachować kontrolę nad Khandaq tak długo, jak przebywał w jego granicach. On i Feitheranie rozpoczęli odbudowę rozdartego wojną kraju.

Czarny Adam dołączył do Tajnego Stowarzyszenia Superzłoczyńców, aby chronić Kahndaq, a przynajmniej tak twierdził. Podczas ataku Spectre na magiczne istoty zginął, ale Adam zdołał go wskrzesić za pomocą magicznej błyskawicy.

Adam był częścią grupy, która zastawiła pułapkę na wujka Sama i resztę bojowników o wolność. Jednak sam Adam został zdradzony przez innych złoczyńców, gdy Alex Luthor szukał „cudu”, który mógłby wykorzystać jako część swojej fabuły.

New 52[]

Adam dostał Adriannę Tomaz w prezencie od Intergangu. Miała być wykorzystywana jako niewolnica dla jego przyjemności, w zamian za umożliwienie Intergangowi używania Khandaq jako bazy dla ich przestępczej działalności. Jednak Czarny Adam dokonał egzekucji swoich oprawców. Jej mądrość pomogła mu skupić się na używaniu swoich mocy dla dobra mieszkańców Kahndaq. Dał jej moc Bogini Izydy i oboje zostali małżeństwem. Kiedy młodszy brat Adrianny, Amon, znalazł się w niewoli Intergangu, Adam przyznał mu część swojej władzy i stał się bohaterem, Ozyrysem.

Adam w końcu poczuł się, jakby miał prawdziwą rodzinę. Izyda miała na niego ogromny wpływ i udało jej się stłumić skądinąd gwałtowny temperament Adama. W akcie dobrej woli Czarny Adam i jego rodzina wyjechali do Stanów Zjednoczonych i wzięli udział w kilku wydarzeniach, w tym w świątecznej paradzie i kolacji charytatywnej w posiadłości Sivana.

Niedługo potem szwagier Adama, Ozyrys, zaprzyjaźnił się z nieśmiałym, gadającym krokodylem, którego nazwał Sobek. Przywiózł ze sobą Sobka z powrotem na Kahndaq i stał się częścią potocznie nazywanej Rodziny Black Marvel. Jednak obecność Sobka ostatecznie okazała się zgubą rodziny Black Marvel.

Czarny Adam wkrótce odkrył, że Sobek był w rzeczywistości Czwartym Jeźdźcem znanym jako Głód (Jurd Nieznany). Sobek spowodował ogromną zarazę, która ogarnęła Kahndaq, ostatecznie zabijając Izydę. Zwrócił się również przeciwko Ozyrysowi, dziko przegryzając go na pół i pożerając szczątki. Czarny Adam natknął się na ciało Izydy, gdy leżała umierająca. Jej ostatnie słowa były błaganiem o zemstę na tych, którzy sprowadzili tę tragedię na Kahndaqa.

Adam następnie zaatakował Sobka, zabijając go przez nadmierne wyprostowanie szczęk. Następnie wyśledził pierwszego z jeźdźców, Śmierć (Azeuza) do narodu Bialya i rozpoczął z nim wielką bitwę. Pragnienie zemsty Czarnego Adama nie zostało jednak zaspokojone samym pokonaniem Jeźdźców. Zaatakował cały kraj, zabijając każdego mężczyznę, kobietę i dziecko w Bialyy, a nawet sterylizując ziemię. To ludobójstwo wzmocniło śmierć, która wierzyła, że ​​będzie w stanie pokonać Czarnego Adama w walce. Wkrótce okazało się, że się mylił.

Inne wystąpienia[]

Batman: Odważni i bezwzględni[]

W serialu animowanym Batman: Odważni i bezwzględni, Czarny Adam pojawia się w odcinku „Potęga Shazam”. W tej wersji Teth Adam był pierwszym bohaterem Shazama, ale po tym, jak użył swoich mocy do czynienia zła, został wygnany. Doktor Sivana jest w stanie wezwać go na Ziemię, gdzie walczy z Kapitanem Marvelem i Batmanem. Sivana zabiera go do Shazama, aby się zemścić, jednak oszukuje Adama i kradnie jego moce. Jednak Batman i Kapitan Marvel są również w stanie pokonać Sivanę. W tym programie podkłada mu głos John DiMaggio.

LEGO DC Super Heroes[]

Główny artykuł: Czarny Adam (LEGO DC Super Heroes)

Liga Młodych[]

Główny artykuł: Czarny Adam (Liga Młodych)

Injustice[]

Główny artykuł: Czarny Adam (Injustice)

DC Extended Universe[]

Czarny Adam będzie tytułowym głównym bohaterem i antybohaterem filmu DC Extended Universe, oraz jest niewidocznym nadrzędnym antagonistą w filmie superbohaterskim z 2019 roku, Shazam!. W Shazam!, o pochodzeniu Czarnego Adama wspomina czarodziej Shazam, który wzywa Billy'ego Batsona do Skały Wieczności (chociaż nie jest wymieniony z imienia). Według niego Teth-Adam został wybrany na jego mistrza w ochronie Ziemi, ale zamiast tego uwolnił Siedem Grzechów Głównych na Kahndaq, które zabiły miliony, używając również Grzechów do wyeliminowania innych członków Rady Czarodziejów, pozostawiając Shazama jako jedynego ocalałego. Ostatecznie Grzechy zostaną ponownie uwięzione, chociaż los Czarnego Adama pozostaje niepewny.

W jego rolę wcieli się Dwayne Johnson.

Advertisement