Jestem wolą Madary, wyeliminuję każdego, kto stanie mu na drodze. Nie powinniście lekceważyć ani jego, ani mnie.

—Czarny Zetsu do Minato i Kakashi'ego

Nie jesteś zbawicielem... i to nie wszystko. Dlaczego, w przeciwieństwie do Obito, uważasz, że możesz użyć każdego? To nie prawda! Moja wola jest wolą Kaguyi!

—Black Zetsu ujawniający swoje prawdziwe zamiary


Czarny Zetsu jest drugorzędnym antagonistą w mandze i anime Naruto. Początkowo był prawą ręką Madary i sługą Obito. Pracował jako agent Akatsuki, działając jako szpieg dla organizacji i pracował u boku Białego Zetsu.

W rzeczywistości Czarny Zetsu był sługą woli Kaguyi Ōtsutsuki, zanim została zapieczętowana przez swoich dwóch synów. Potajemnie manipulował wszystkimi za kulisami, odpowiadając za stworzenie klanów Uchiha i Senju, manipulując nimi na wojnie, aby osiągnąć swój ostateczny cel, jakim jest przywrócenie Kaguyi poprzez uwolnienie Nieskończonej Tsukyomi.

W wersji japońskiej głosu użyczył mu Nobuo Tobita, a w wersji angielskiej Travis Willingham.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Zetsu można łatwo odróżnić dzięki dwóm dużym przedłużeniom przypominającym muchy Venus, które otaczają jego głowę i górną część ciała, nadając mu wygląd roślinny. Zetsu ma również niezwykle zaokrąglone zęby. Ma czerwony lakier do paznokci na palcach (na początku są bardziej niebieskie) i nosi pierścień na prawym małym palcu. W mandze Zetsu nie ma paznokci.

Kiedy jego przedłużenia są otwarte, a głowa jest widoczna, okazuje się, że Zetsu ma krótkie zielone włosy, żółte oczy, a jego ciało ma dwie różne kolorowe połówki: lewa strona jest całkowicie biała, a prawa strona jest w większości czarna, prawie bez rysów twarzy. Kiedy dzieli się na dwie części, przedłużenia schodzą w talii i mają wygląd kolców, każda połowa ma połówkę szaty Akatsuki, a połówki, której brakuje, zastępuje się nową masą ciała.

W przeciwieństwie do białej strony, która ma normalne usta, nos i oko, czarna strona w ogóle nie ma widocznych otworów i jedynie tęczówkę oka. Czarna strona ma również białe kropki wzdłuż krawędzi; nie są to płaskie ślady, ale raczej wystające z jego ciała, jak małe białe guzki. Kropki znikają na krótko przed podziałem Zetsu. Czarny Zetsu jest właściwie całą istotą, ale ukrywa swoją drugą połowę. Potrafi także zamieniać się w płyn i tworzyć szeroki pusty uśmiech z wzorem ściegu przypominającym ostre zęby.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu do Białego Zetsu, Czarny Zetsu wykazał się większą inteligencją i poważnie potraktował swoją pozycję jako szpiega. Podczas gdy Biały Zetsu mówił wysokim tonem, Czarny Zetsu często mówił głębokim, warczącym tonem, aby uchwycić swoją poważną naturę. Początkowo przedstawiał się jako bardzo lojalny wobec otaczających go osób, w tym Madary i Obito. W rzeczywistości jednak udowodnił, że jest mistrzem w manipulowaniu innymi, ponieważ ujawniono, że to on był odpowiedzialny za większość wydarzeń, które miały miejsce, i że jego lojalność pozostała wyłącznie wobec Kaguyi.

Ze względu na swoją manipulacyjną naturę nie ceni sobie innych. Posłużył się wszystkimi jako swoimi pionkami, jako środki do sprowadzenia Kaguyi na świat. Posunął się nawet do stwierdzenia, że ​​świat shinobi istnieje wyłącznie w celu nieuchronnego powrotu Kaguyi. Okazał także wstręt do ideałów ninshū Hagomoro i posunął się do przepisania swojej kamiennej tabliczki, która posłuży jako klucz do zdobycia zaufania klanu Uchiha.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Czarny Zetsu wykazywał wiele przydatnych zdolności, dzięki którym mógł oszukiwać i manipulować innymi przez wieki, sprawiając że jego postać zostaje tajemnicza i anonimowa. Choć nie jest uważany za wojownika walczącego na froncie, posiada spory arsenał technik przydatnych w walce. Jego umiejętności dyspozycyjne i taktyczne w połączeniu z Kaguyą sprawiały, że ta była w stanie z łatwością odpierać zarówno ataki Naruto jak i Sasuke, pomimo ich umiejętności i wsparcia.

Ninjutsu[edytuj | edytuj kod]

Czarny Zetsu od wieków używał swoich zdolności do nagrywania wydarzeń, które widział. Był również w stanie ukazywać nagrane wydarzenia innym osobom łącząc się z nimi. Podobnie jak jego stwórca, Czarny Zetsu jest w stanie z błyskawiczną prędkością przenieść się do miejsca, w którym znajduje się część jego masy, co w połączeniu z jego innymi umiejętnościami sprawia, że może wykonywać ataki pozostając niezauważonym.

Podczas gdy Czarny Zetsu wraz z Białym Zetsu, był w stanie łączyć się z ziemią, co pozwalało przemieszczać się z dość dużą prędkością, jednak nieporównywalnie mniejszą niż techniki teleportacji Obito. Technika ta jest idealna dla Zetsu, który może usunąć swoją obecność i sprawić, że nikt nie jest w stanie go wyczuć. Oprócz funkcjonowania jako jeden byt, Zetsu mógł dzielić się na dwie połówki co pozwalało działać im niezależnie. Podczas rozdzielenia są w stanie przedłużać swoje korzenie pod ziemią co umożliwia im komunikacje między sobą nawet na duże odległości.

Materializacja woli[edytuj | edytuj kod]

Będąc tworem Kaguyi, Czarny Zetsu jest w stanie wpływać na wolę innych manipulując ich myślami lub ciałem poprzez bezpośrednie połączenie. Czarny Zetsu skorzystał ze swoich możliwości kontrolowania, do manipulowania potomkami Indry oraz Asury, w tym Madarą. Jednak wciąż pozostawał w ukryciu. Łącząc się z innymi Czarny Zetsu jest w stanie kontrolować ciałem osoby, z którą jest połączony i korzystać z jej zdolności. Czarny Zetsu jest w stanie podtrzymywać kogoś przy życiu co pozwala na użycie technik, które mogłyby spowodować śmierć, przykładem jest wyciąganie ogoniastej bestii. Jednak osoba, która jest podtrzymywana przy życiu przez Zetsu może zapobiec odłączeniu się.

Umiejętności sensoryczne[edytuj | edytuj kod]

Czarny Zetsu był bardzo wykwalifikowanym sensorem, potrafił wyczuć czakrę Naruto i Killera B, którzy przebijali się przez barierę otaczającą wyspę pomimo ogromnej odległości. Czarny Zetsu potrafił również wyczuć czakrę Asury i Indry w ich potomkach co umożliwiało mu manipulowanie nimi w celu przebudzenia Rinnegana.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.