Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Czaszkołazy to gatunek inwazyjny dwunożnych, gadzich potworów, które starają się zniszczyć życie na Wyspie Czaszki. Pełnią rolę głównych antagonistów w filmie przygodowym Kong: Wyspa Czaszki oraz epizodycznych antagonistów w komiksie Wyspa Czaszki: Narodziny Konga i w filmie Godzilla kontra Kong.

Historia

Przed wydarzeniami z filmu

W komiksie Wyspa Czaszki: Narodziny Konga ujawniono, że Czaszkołazy to gatunek prehistorycznych potworów, które dotarły na Wyspę Czaszki miliony lat temu. Niemal natychmiast zaczęły niszczyć ekosystem wyspy, doprowadzając do wyginięcia wielu gatunków roślinożerców oraz mięsożerców. Rasa Konga próbowała odeprzeć inwazję, jednak została wymordowana. Do czasu dotarcia Iwi, na wyspie żyły już tylko dwa osobniki, rodzice Konga. Kiedy matka Konga miała porodzić dziecko, para została zaatakowana przez paczkę Czaszkołazów. Po narodzinach dziecka, rodzice Konga zostali brutalnie zamordowani przez paczkę Czaszkołazów na oczach dziecka.

Wydarzenia z filmu

W 1973 roku, grupa zwiadowcza została wysłana na mityczną wyspę, potocznie nazywaną Wyspą Czaszki. Po spotkaniu z Kongiem, grupa ta odkryła starożytną cywilizację o nazwie Iwi, według których nie powinni się bać Konga, a raczej Czaszkołazów, potworów odpowiedzialnych za śmierć jego rodziców. Wyjaśniono, że Kong zaatakował grupę zwiadowczą, ponieważ ci zbombardowali wyspę, co mogłoby wybudzić Czaszkołazy. Jeden z członków grupy, Jack Chapman, został zabity przez nieletniego osobnika.

Później, grupa dostała się do Doliny Śmierci, gdzie one żyły. W trakcie eksploracji grupa natknęła się na młodego osobnika, który zwymiotował szkielet Chapmana. Następnie zabija kilku członków grupy, po czym sam ginie w podpalonym gazie łatwopalnym, który znajdował się w dolinie.

Po wydarzeniach z filmu

Czaszkołazy nadal zamieszkiwały Wyspę Czaszki pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W przeciwieństwie do filmu, większość z nich woli trzymać się w pobliżu Doliny Śmierci, gdzie zginęli rodzice Konga.

Godzilla II: Król Potworów

W nowelizacji filmu wyjaśniono, że po pokonaniu Godzilli, Król Ghidorah wezwał także Czaszkołazy do wspólnego wypierania ludzkości. Kong jednak odparł wezwanie Ghidory i zmusił Czaszkołazy do pozostania na wyspie.

Charakterystyka

Wygląd

Czaszkołazy to kolosalne gadzie stworzenia, pozbawione tylnych kończyn. Ich skóra jest zabarwiona na szaro. Ogon jest mocno wydłużony, prawdopodobnie dla łatwiejszego utrzymywania równowagi. Pysk jest niezwykle długi i uformowany w kształcie litery "V". Czaszkołazy mają także duże, czarne nozdrza, natomiast oczy znajdują się za pyskiem. Dorosłe osobniki osiągają ponad 28 metrów wysokości i ważą 100 ton.

Osobowość

Czaszkołazy to drapieżniki przeważnie stadne z raczej prymitywnym tokiem myślenia. Wykazują skrajną agresję, jak również nieustępliwość w polowaniu na ofiarę. Mimo to, nie są potworami wyłącznie z instynktu z dwóch powodów. Po pierwsze, ich inteligencja waha się pomiędzy poszczególnymi osobnikami (Ramarak jest najbardziej inteligentny ze swojego gatunku). Po drugie, Czaszkołazy są zmuszone do pożerania wszystkiego na swojej drodze z powodu skrajnie podwyższonego metabolizmu. To sprawia, że stale odczuwają głód i jeżeli będą go ignorować przez dłuższy czas, soki trawienne zaczną trawić ich ciało, zabijając je.

Umiejętności

Fizjologia Tytana: Czaszkołazy klasyfikują się jako Tytani, przeważnie zwierzęce super-organizmy, osiągające gigantyczne rozmiary oraz dzierżące szereg atrybutów i zdolności, unikalnych dla każdego Tytana, takich jak:

 • Chwytny język: Mierzące od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości języki Czaszkołazów są bardzo giętkie i mogą być wykorzystywane do łapania swoich ofiar.
 • Duszące ciało: Długi ogon Czaszkołazów jest bardzo giętki, co pozwala im owijać się wokół przeciwników w celu unieruchamiania ich.
 • Oddychanie podwodne: Według nowelizacji Kong: Wyspa Czaszki, Czaszkołazy posiadają skrzela, co oznacza, że potrafią oddychać pod powierzchnią wody. Mimo to, nie są one widoczne w filmie.
 • Ostre zęby: Paszcze Czaszkołazów są wypełnione setkami ostrych zębów, przystosowanych do chwytania i przytrzymywania swoich ofiar.
 • Zaawansowana siła: Chociaż nie dorównują w tym kontekście większym Tytanom jak Kong, Czaszkołazy nadal dysponują potwornym poziomem siły fizycznej, pozwalającej im na zabijanie Tytanów o podobnych rozmiarach. Jednym uderzeniem ogona, Ramarak zdołał wysłać Konga lecącego na ogromną odległość.
 • Zaawansowana wytrzymałość: Czaszkołazy są niezwykle odporne na obrażenia fizyczne, będąc całkowicie niewrażliwymi na karabiny szturmowe wysokiego kalibru, płomienie miotacza ognia już w młodości. Dorosłe osobniki mogą walczyć na równi z Kongiem, będąc lekko ogłuszonymi przez rozbicie głazu połowy rozmiaru Konga oraz roztrzaskanie drzewa o ich głowę. Niestety, wytrzymałość Czaszkołazów ma swoje granice, gdyż została przekroczona przez krzyk protonowy Mechagodzilli, który dosłownie rozciął jednego z nich na pół.
 • Zaawansowana zwinność: Dzięki smukłej budowie ciała, Czaszkołazy dysponują niezwykłą zwinnością, pozwalającą im sprawnie wykonywać skręty na wąskich przestrzeniach.

Słabości

 • Język: Mimo użyteczności, chwytny język Czaszkołazów jest również ich śmiertelną słabością, gdyż jest połączony z narządami wewnętrznymi. Wyrwanie go z wystarczającą siłą może zabić Czaszkołaza.
 • Śmierć głodowa: Z powodu szybkiego metabolizmu, Czaszkołazy muszą stale polować i pożerać inne stworzenia. W przeciwnym razie, ich kwasy żołądkowe zaczną trawić je od środka, powodując powolną i bolesną śmierć. Nie wiadomo jednak, ile czasu musi upłynąć, zanim to się stanie. To czyni niedojrzałe osobniki niezwykle agresywnymi. Ramarak, największy oraz najbardziej doświadczony ze swojego gatunku, ma lepszą samokontrolę nad sobą i nie pożera bezmyślnie wszystkiego na swojej drodze.

Ciekawostki

 • Na wygląd Czaszkołazów silny wpływ miała Dwunożna Jaszczurka z filmu King Kong z 1933 roku.
 • Chronologicznie, Czaszkołazy są drugim wrogim gatunkiem odkrytym przez Monarch. Pierwszym jest Shinomura z komiksu Godzilla: Przebudzenie.
 • Możliwe, że po wydarzeniach z Godzilla II: Król Potworów, Czaszkołazy służą teraz Godzilli. Nie jest to jednak potwierdzone.
Advertisement