Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


To będzie nic więcej niż strzał ostrzegawczy. Ściągniemy tych fałszywych bohaterów z ich lśniących piedestałów... I robiąc to, stworzymy nową, świetlaną przyszłość dla tego świata.

—Dabi do Straży Przedniej Ligi Złoczyńców.

Liga? Shigaraki? Nigdy o nich nie dbałem. Pojedyncza osoba... z jednym przekonaniem... ma moc zmieniania świata. Nie ma prawdziwych bohaterów. Planuję urzeczywistnić wolę Staina.

—Dabi do Hawksa ujawniając swoją prawdziwą naturę.


Dabi (po japońsku: 荼毘, przetłumaczone jako Kremacja), znany również jako Blueflame (po japońsku: 蒼 炎 Sōen), jest jednym z głównych antagonistów w mandze i anime My Hero Academia. Jest związany z Ligą Złoczyńców i pełni rolę lidera Przedniej Straży tej organizacji. Podobnie jak Himiko Toga i Spinner, zainspirował go Stain i jego ideologia, przez co zdecydował się dołączyć do Ligii Złoczyńców, która, jak sądzono, stała się schronieniem dla sprawy Zabójcy Bohaterów.

Później okazało się, że Dabi jest w rzeczywistości najstarszym synem rodziny Todorokich, o imieniu Toya Todoroki (po japońsku 轟 燈 矢), którego od dawna uważano za martwego. Jego ojciec, Enji Todoroki, próbował uczynić go swoim następcą ze względu na jego potężny Dar, ale z powodu swojej słabej kondycji jego szkolenie zostało całkowicie porzucone. Jest arcywrogiem swojego najmłodszego brata, Shoto Todorokiego.

W japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Hiro Shimono, a w wersji angielskiej Jason Liebrecht.

Charakterystyka

Wygląd

Dabi to wysoki, smukły młodzieniec o sterczących czarnych włosach i niebieskich oczach. Jego najbardziej zauważalne cechy to spalone, fioletowe, pokryte bliznami części skóry, które są obecne pod oczami (którymi nie może płakać z powodu spalonych kanalików łzowych), na uszach i poniżej linii szczęki aż do obojczyka, a także na tułowiu i na całej długości ramion, a także na nogach. Te blizny są przymocowane do reszty jego skóry metalowymi zszywkami.

Jego stroje wydają się od czasu do czasu zmieniać. Na samym początku miał bardziej szorstki i luźny wygląd, miał na sobie luźny pasek, podartą kurtkę i spodnie, które ledwo sięgały do ​​kostek. Później nosi nieco inną kurtkę, która wydaje się być zszyta razem z płaszczami i podwiniętymi rękawami. Nosi także buty i szersze spodnie.

Kiedy był młodszym sobą jako Toya, miał rude włosy, które stopniowo stawały się białe w dzieciństwie i były bardziej faliste niż szpiczaste. Z powodu przedwczesnego porodu był niższy od swojego młodszego rodzeństwa, Natsuo i Fuyumi, ale mniej więcej tego samego wzrostu co Shoto. Jednak z powodu swojego treningu i zrywu wzrostu osiągnął mniej więcej ten sam wzrost co oni. Dabi później wraca do swojego białego koloru włosów, usuwając z nich czarny barwnik butelką wody po ujawnieniu swojej tożsamości.

Osobowość

Dabi to nieuprzejma i kłótliwa osoba, która nie ma poczucia szacunku. Przedstawił się Tomurze nieformalnie i odmówił podania swojego prawdziwego nazwiska. Niemniej jednak jest osobą o spokojnym nastawieniu, zawsze skupioną i zdeterminowaną, by wykonywać powierzone mu zadania.

Podobnie jak Toga, Dabi podziwia Staina i jego ideologię. Uważa się za tego, któremu przeznaczone jest spełnienie poglądu Staina w kwestii świata, stąd jego powód, by dołączyć do Ligi Złoczyńców. Jednak nawet jeśli nie wykazuje żadnych psychotycznych intencji, wydaje się, że nadal jest tak samo ułudny jak Toga, ponieważ wydaje się nie być świadomy tego, co tak naprawdę Stain próbował osiągnąć. Podczas gdy Stain próbował przywrócić sens bycia bohaterem, Dabi jest po prostu zainteresowany zniszczeniem obecnego społeczeństwa jako całości. Mimo to Dabi wierzy, że jest prawdziwym przejawem woli Staina, wierząc, że „prawdziwi bohaterowie” nie są rzeczą. Z jego działań jasno wynika, że ​​używa ideologii Staina tylko jako wymówki dla swoich działań i że całkowicie gardzi bohaterami z powodu tego, jak został wśród nich wychowany.

Dabi często przejawia sadystyczne skłonności, ponieważ z przyjemnością drwi z Profesjonalnych Bohaterów i tych, którzy chcą być bohaterami, jednocześnie próbując ich zamordować. Jest także spostrzegawczy i bezwzględny, chętny do narażania życia innych, w tym uczniów U.A., a nawet własnych sprzymierzeńców, jednocześnie często wykorzystując skłonność bohatera do ratowania ludzi przed niebezpieczeństwem. Mimo to wydaje się, że potrafi się on odnieść do rodzin, które ucierpiały z powodu społeczności bohaterów i złoczyńców, z uwagi na własny ból wywołany przez działania Endeavora, co sugeruje, że może być w stanie odczuwać wyrzuty sumienia.

Dabi może również okazywać szyderstwo i pogardę w stosunku do swoich kolegów z drużyny, których uważa za szalonych, gdy ogłosił, że Himiko jest walnięta, nazwał Tomurę dziwakiem i obraził umiejętności jazdy Spinnera. Chociaż docenia możliwości Ligi, ostatecznie nie dba o żadnego z jej członków i ceni ich tylko za ich zdolność do urzeczywistniania jego celów. Mimo to Dabi zapewnił, że Twice wyjdzie z tego żywy i twierdzi, że jego śmierć go zasmuciła, chociaż wydaje się, że cenił zdolności Twice'a do pomagania swoim celom ponad jakąkolwiek więź, jaką mieli dwaj złoczyńcy. Zamiast okazywać smutek, Dabi wyraził szalony wyraz radosnego sadyzmu, mówiąc, że nie płakał, odkąd jego kanaliki łzowe zostały spalone.

Później okazuje się, że głównym celem Dabiego jest zrujnowanie kariery ojca w ramach zemsty za ból i agonię, którą przeszedł jako dziecko. Rozkoszuje się faktem, że przeszłość Endeavoura jest wystawiana na świat, radośnie mówiąc ojcu, by zatańczył z nim w piekle. Pomimo swojego związku z ojcem, Dabi był bardzo blisko z dwójką młodszego rodzeństwa, a także z matką, kiedy był jeszcze Toyą, ponieważ jego rzekoma śmierć dodała tylko więcej emocjonalnego bólu do zdrowia psychicznego matki, a także żalu dla Natsuo. Szczególnie Natsuo był mu bardzo bliski, ponieważ Toya zawsze przychodził do niego ze łzami po rozprawieniu się z przemocą ich ojca, szukając pocieszenia. Fuyumi chciał również, aby przestał nadużywać swojego daru z powodu oparzeń, jakie od niego dostał.

Jego związek z najmłodszym rodzeństwem, Shoto, jest bardziej niejednoznaczny, ponieważ obaj byli oddzieleni od siebie przez długi czas. Dabi twierdzi, że postrzega Shoto jako nic więcej niż „małą marionetkę” ich ojca i że planował zabić go podczas swojej kariery bohatera, ale to tylko dlatego, że było to częścią jego planu zniszczenia spuścizny ojca, dopóki ten nie zostanie Bohaterem Numer 1. Fakt, że Dabi porzucił ten plan, wydaje się sugerować, że tak naprawdę nie czuje nienawiści do Shoto, ale niewiele o nim myśli. Dabi później wyjaśnia Shoto, że stracił jakiekolwiek uczucia nie tylko do siebie i swojej rodziny, ale do wszystkiego ogólnie, ponieważ wszystko, co zrobił do tej pory, to zapewnienie, że ich ojciec będzie cierpiał.

W młodości Toya był początkowo bardzo energicznym i pozytywnym chłopcem, który lubił spędzać czas z ojcem i bardzo chciał nauczyć się najsilniejszej techniki Endeavoura. Jednak przeniesienie uwagi jego ojca na Shoto i późniejsze porzucenie Toyi jako jego następcy spowodowało, że popadł w smutek i depresję, przeżywając kryzys egzystencjalny i zastanawiając się nad swoim celem w życiu. W rezultacie jego determinacja w osiągnięciu celu ojca stała się niezdrową obsesją, która sprawiła, że ​​zachowywał się bardziej wrogo i niebezpiecznie, a także narażał własne życie, aby zostać uznanym.

Ciekawostki

  • Chociaż Dar Dabiego nie ma oficjalnej nazwy, jest powszechnie określany jako „Cremation”, ponieważ słowo to zostało przetłumaczone bezpośrednio z imienia Dabiego.
  • Przed wydaniem 290 rozdziału mangi popularna teoria wśród fandomu głosiła, że Dabi może być krewnym rodziny Todorokich. Jednym z powodów, dla których fani tak używali, był fakt, że jego płomienie są niebieskie, podczas gdy Endeavour również był w stanie je wytwarzać, choć jest to coś, co zostało pokazane tylko w anime. Inne powody obejmowały podobny kolor oczu do Endeavoura i Shoto.
    • Wraz z nowszymi rozdziałami wskazującymi na tę teorię, ogólnie spekulowano, że Dabi jest Toyą Todorokim, najstarszym synem rodziny Todorokich, który okazał się mieć nienazwany Ognisty Dar i sugerowano, że przeszedł ciężki trening z Endeavourem w zakresie swojego Daru i wydawał się być do niego bardzo podobny. Ta teoria została ostatecznie potwierdzona, gdy Dabi ujawnił swoją prawdziwą tożsamość i to, co skłoniło go do zostania złoczyńcą.
  • Dabi i Shoto podzielają ze sobą to samo znęcanie się oraz surowe traktowanie i nauki ze strony ich ojca. Jednak w przeciwieństwie do Dabiego, Shoto zaczął odpuszczać swoją urazę do niego, podczas gdy Dabi jest pochłonięty nienawiścią do niego i pragnie za wszelką cenę zniszczyć reputację swojego ojca.
    • W pewnym sensie ta dwójka kontrastuje ze sobą, jak ujawnił rozdział 301. Pomimo tego, że został ukształtowany przez ojca, aby go przewyższyć, Shoto podziwiał akty bohaterstwa All Mighta i chciał zostać bohaterem o podobnych ideałach, podczas gdy Dabi miał obsesję na punkcie przewyższenia go i sprawienia, by jego ojciec był dumny. Podczas gdy Shoto nie miał innego wyboru, jak tylko znieść energiczne i ciężkie treningi Endeavour,a Toya był entuzjastycznie nastawiony do rozwijania swoich umiejętności i był sfrustrowany, gdy jego tata nie znalazł dla niego czasu. I podczas gdy Shoto był zmuszony doskonalić swoje umiejętności na rozkaz ojca, aby zostać Bohaterem Numer Jeden, Enji próbował skłonić Toyę do całkowitego zaprzestania używania swojego Daru i rezygnacji z marzeń.
    • Jako taki, Dabi służy jako mroczne odbicie Shoto i żywy obraz tego, jaką osobą by się stał, gdyby pozwolił, by pochłonęła go nienawiść. Sam Shoto zauważył to podobieństwo, dlatego uważał, że jego obowiązkiem jest poradzenie sobie z Toyą.
Advertisement