Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Cóż za głupiec. Jestem bogiem. Czy można zabić boga? Cóż za rozbrajająca naiwność. Jak można być tak głupim? Nie ma stąd ucieczki. Czary Przeniesienia i Interwencji tracą tu swoją moc. Dalej. Złóż swoją broń u mych stóp. Jeszcze nie jest za późno, aby błagać o litość.

—Dagoth Ur do Nerevajczyka


Dagoth Ur (znany również jako Voryn Dagoth) to główny antagonista w grze The Elder Scrolls III: Morrowind. Jest przywódcą rodu Dagoth (zwanego Szóstym Rodem). Moc Serca Lorkhana daje mu nieśmiertelność i boskie zdolności. Jego armia składa się z Śniących (Dunmerów manipulowanych przez niego poprzez sny), istot chorych na śmiertelne spaczenie, jak również jego krewnych i potężnych popielnych wampirów.

Dagoth Ur zamieszkuje dobrze chronioną twierdzę na Czerwonej Górze. Ten dom jest jednak dla niego jednocześnie więzieniem, ponieważ przed ucieczką z Czerwonej Góry powstrzymują go Upiorna Brama i Upiorna Bariera utworzone przez Trójcę – Viveka, Sotha Sila i Almalexię, a bronione przez żołnierzy wiernych Cesarstwu i Vivekowi.

Głównym celem Dagoth Ura jest zbudowanie Akula-Chana – niezniszczalnego mechanicznego boga. Z jego pomocą ma zamiar zniszczyć Trójcę, przepędzić "cesarskie psy" i wszystkich nie-Dunmerów z Morrowind, a następnie odbudować potęgę Morrowind poprzez podbój ziem utraconych na rzecz Czarnych Mokradeł oraz Skyrim.

W 3E 427 na wyspę Vvardenfell trafia tajemniczy Nerevajczyk – reinkarnacja Indoril Nerevara, który w przeszłości był przyjacielem Dagoth Ura, jednak w tym wcieleniu staje z nim do walki. Aby pokonać Dagotha, Nerevajczyk będzie zmuszony zniszczyć Serce Lorkhana, które utrzymywało go w stanie nieśmiertelności.

Cytaty

  • Chodź, Nerevarze. Przyjacielu, czy zdrajco - chodź. Przyjdź popatrzeć na Serce i Akula-chana. I przynieś ze sobą Upiorną Opokę... będzie mi potrzebna.
  • Witaj, Nerevarze. Wspólnie przywrócimy tej ziemi Stare Prawa i wypędzimy cesarskie psy z Morrowind.
  • Witaj, Księżycu-i-Gwiazdo, w miejscu, gdzie kształtuje się przeznaczenie.
Advertisement