Złoczyńcy Wiki
Advertisement


To nie wojna, tylko tępienie szkodników!

—Dalek Sec do Lidera Cybermenów


Jestem... człeko-Dalekiem. Jestem... waszą... przyszłością.

—Dalek Sec


Dalek Sec – postać z serialu Doktor Who, przedstawiciel rasy Daleków, przywódca Kultu Skaro. Początkowo antagonista, pod koniec swojego życia porzucił dawne nawyki, co spotkało się z sprzeciwem jego podwładnych. Ginie zastrzelony przez jednego z Daleków, który zamierzał zabić Doktora.

Cechy

Jego pancerz, w odróżnieniu od innych Daleków, był całkowicie pomalowany w czarnym kolorze. Jego biologiczna forma wyróżniała się większą długością macek.

Jako przywódca Kultu, Dalek Sec wyróżniał się ponadprzeciętną inteligencją i kreatywnością. Początkowo jednak utrzymywał, że przetrwanie rasy Daleków jest zależne od śmierci innych istot żywych, co było widoczne podczas bitwy o Canary Wharf między ludźmi, Dalekami a Cybermenami. Później zdecydował się zmienić taktykę, przy pomocy eksperymentów genetycznych przeprowadzanych na ludziach doszedł do wniosku, że jeśli Dalekowie mają przetrwać, muszą dostosować się do środowiska, które zamierzają przejąć. W tym celu przeprowadza Ostateczny Eksperyment, którego punktem kulminacyjnym jest połączenie ciał i umysłów Seca oraz istoty ludzkiej. W rezultacie przejął on cechy niespotykane dotąd u Daleków, takie jak empatia i chęć współzawodnictwa. Odrzucił również chęć podboju oraz nieznajomość innych emocji niż nienawiść, uznając je za błędne, co było przyczyną jego uwięzienia, a następnie śmierci.

Ważniejsze historie

  • Armia duchów, Dzień zagłady (ang. Army of Ghosts, Doomsday) (2006)
  • Dalekowie na Manhattanie, Ewolucja Daleków (ang. Daleks in Manhattan, Evolution of the Daleks) (2007)

Galeria

Advertisement