FANDOMDwóch braci, których umiejętności są identyczne. Jak to, co postrzegają twoje oczy, może być tak różne? Prawda o Itachim nie jest dla ciebie w ogóle ważna. Zamiast tego po prostu chcesz zniszczyć wszystko swoją nienawiścią. Wszystko, co robisz, to czynienie ofiary klanu Uchiha bez znaczenia.

—Danzō Shimura


Danzō Shimura jest członkiem Rady Ukrytej w Liściach oraz antagonistą w mandze i anime Naruto. Jego niepohamowana zazdrość o Hiruzena Sarutobiego spowodowała, że Danzō popełnił wiele nikczemnych czynów w pogoni za pozycją Hokage. Wojownicze i archaiczne poglądy Danzō uczyniły go zagrożeniem dla wioski, którą twierdził, że kocha i ją chroni, przyczyniając się do stworzenia nienawiści u niektórych z największych przeciwników Konohy oraz głównych złoczyńców - Kabuto Yakushiego, Orochimaru, Nagato i Sasuke Uchiha z powodu jego surowej i okrutnej obojętności na ludzkie cierpienie. O dziwo, pomimo poglądów Danzō, że ninja zawsze powinien być gotowy poświęcić swoje życie, panicznie bał się śmierci, ku swojemu wstydowi. Jest arcynemezis Sasuke Uchiha.

W japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Hiroshi Ito, a w wersji angielskiej William Frederick Knight.

Charakterystyka Edytuj

Wygląd Edytuj

Danzō pojawił się jako wątły, stary człowiek, który normalnie chodzi z laską. Ma czarne, kudłate włosy, a jego prawe oko jest zabandażowane - ukrywa pod nim Sharingana. Od młodości Danzō ma bliznę w kształcie litery X na brodzie. Ma na sobie białą koszulę, z czarną lub ciemnoszarą szatą na wierzchu, przykrywającą go od stóp do prawie całego prawego ramienia. Szata ukrywa jego prawe ramię, zabandażowane i pokryte trzema dużymi złotymi szelkami. Bandaże ukrywają ramię ze wszczepionymi dziesięcioma Sharinganami, pierwotnie należącymi do Shina Uchihy, oraz wizerunek twarzy Pierwszego Hokage wystającego z jego prawego ramienia, w którym komórki Hashiramy wstrzyknięto w jego ciało.

W młodości Danzō był dość przystojny. Miał tę samą kudłatą fryzurę, tyle że znacznie dłuższą, sięgającą poziomu oczu. Nosił także standardową zbroję z tamtej epoki, która obejmowała jego plecy, okolice klatki piersiowej i podbrzusze, pozostawiając jednocześnie ramiona bez zbroi. Miał na sobie czarny strój z pasującymi na nadgarstki osłonami, kaburę z shurikenami na prawej górnej części nogi, woreczek przywiązany do talii bandażami i ochraniacz na czoło. Zanim połączył się z Hanzō w ataku na Akatsuki pod dowództwem Yahiko, ukrywał prawe oko bandażami i nosił kamizelkę kuloodporną. Wykazano również, że przynajmniej mniej więcej w czasie Trzeciej Wielkiej Wojny Shinobi nosił czarny trencz z kapturem i sandały o dużej długości. Jako dziecko strój Danzō składał się z krótkiego ciemnozielonego kimona związanego szarfą.

Osobowość Edytuj

Kiedy był młodszy, Danzō był porywczym i chętnym ninja z silną chęcią wykazania się. Po długiej walce wewnętrznej postanowił się zgłosić na ochotnika, aby kupić czas swoim kolegom z drużyny, choć Hiruzen Sarutobi go wyprzedził. Często okazywał zazdrość Hiruzenowi, wierząc, że zawsze był o krok przed nim i czuł się gorszy od niego. Danzō nigdy nie używał miękkich słów, takich jak „przyjaciel”, ponieważ nigdy nie chciał opierać się na kimkolwiek. Jako dorosły Danzō był osobą całkowicie spokojną, zimną i skupioną, która nie pozwalała sobie na ujawnienie emocji. Z powodu wychowania w czasach wojny przekonania Danzō różniły się od poglądów Hokage, ponieważ uważał, że interesy wioski powinny być stawiane ponad wszystko, nawet etykę i moralność. Danzō najwyraźniej nienawidził wcześniejszych wierzeń Hokage, twierdząc, że te wierzenia zniszczyły wioskę po ataku Paina na nią, pomimo użycia ataku jako próby obalenia Tsunade i narażenia jej mieszkańców na niebezpieczeństwo, a także ponoszenia odpowiedzialności za negatywne postrzeganie Konohy przez Nagato, co doprowadziło do jej zniszczenia. Według Koharu Utatane Danzō był bardzo ambitny, ale stwierdziła również, że wszystko, co kiedykolwiek zrobił, było dla dobra wioski. W anime jego pragnienie bycia wyżej i bycia silniejszym Hokage niż Hiruzen sprawiło, że próbował nawet zamordować go w przekonaniu, że Trzeci Hokage stracił zdolność skutecznego dowodzenia wioską. Jako ekstremista, Danzō wolał bezpośrednio eliminować zagrożenia poprzez zabójstwo i egzekucję niż dyplomację i negocjacje. Jednak potajemnie ściśle współpracował z międzynarodowym przestępcą Orochimaru w nielegalnych eksperymentach w celu zwiększenia jego możliwości fizycznych. Danzō miał fanatyczne i arbitralne wyznanie ideałów shinobi, wierząc, że muszą poświęcić absolutnie wszystko dla wioski. Jednak Danzō panicznie obawiał się śmierci, ukrywając ten strach za przekonaniem, że jego przetrwanie jest konieczne ze względu na sam świat shinobi. Pokonał ten strach tylko w ostatnich chwilach swojego życia, odważnie usiłując zabić Sasuke i Tobiego ze względu na swoją wioskę i cały świat shinobi popełniając samobójstwo oraz niszcząc oko Shisuiego swoim umierającym oddechem.

Pomimo swojej militarystycznej reputacji, Danzō ostatecznie starał się o pokój dla świata ninja, który osiągnąłby poprzez zjednoczenie wszystkich sił shinobi pod jego kontrolą. W związku z tym pragnął tytułu Hokage, czekając cierpliwie przez dziesięciolecia, zanim nadarzy się ku temu okazja. Pogoń Danzō za pokojem i celami usprawiedliwia środki jakimi się posługuje. Jako taki nie miał wyrzutów sumienia, podejmując niemoralne działania, o ile wierzył, że przyniesie to korzyść Konosze. W tym celu pracował w cieniu, aby zapewnić, że ta przyszłość się spełni. Użył Korzenia, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia dla Konohagakure za zgodą Hokage lub bez niej, a także posunąć go dalej na drodze do osiągnięcia pozycji, ponieważ uważał, że jest najlepiej przygotowany na „niezbędne” przejście. Ze względu na naturę swoich działań Danzō nie mógł dopuścić, aby szczegóły tego, co zrobił, stały się publiczną wiedzą, dlatego też oznaczył członków Korzenia przeklętymi pieczęciami, aby zapobiec ujawnieniu jego tajemnic. Danzō uważał również, że Konoha jest najsilniejsza i najbardziej stabilna, kiedy wioska ma cel, na którym powinna skupić swój gniew i nienawiść. W tym celu Danzō odegrał kluczową rolę w stygmatyzacji klanu Uchiha w pozostałej części wioski i to on potajemnie ujawnił wiedzę o tym, że Naruto Uzumaki był nosicielem Dziewięcioogoniastego Lisa, zapewniając w ten sposób, że wieśniacy go nienawidzą. Danzō postrzega również członków Korzenia jako pionów do zbycia i nie żałuje, że wykonują obowiązki, które mogą doprowadzić do trwałych obrażeń, jak pokazano w jego rozkazie Fū do wyrwania Byakugana Ao, mimo że spowoduje to, że Fū również straci oko.

Danzō jest również zdradziecki z natury. Podobnie, jeśli „sojusznik” okaże się zbyt zdolny do wygody, Danzō dopilnuje jego wyeliminowania, tak jak próbował zrobić to zarówno z Nonō, jak i Kabuto Yakushim. Itachi uważał również, że Danzō nie miał zamiaru dotrzymać obietnicy oszczędzenia Sasuke, kiedy przyjął misję zabicia własnego klanu i musiał zagrozić ujawnieniem tajemnic Konohy do wrogich wiosek i zaryzykować własne bezpieczeństwo, wracając do Konohy po śmierci Hiruzena, aby chronić życie Sasuke. Był gotów zrobić wszystko, aby wzmocnić swoje fizyczne i polityczne możliwości, jak pokazano, pozwalając sobie na eksperymenty z komórkami Hashiramy przez Orochimaru, aby zdobyć moc kontrolowania ogoniastej bestii i rozszerzyć użycie Izanagi. Złamał także prawo międzynarodowe, manipulując Mifune, aby uczynić go najwyższym dowódcą Alianckich Sił Shinobi. W późniejszych latach Danzō stał się nieco urojony, wierząc, że będzie w stanie zmienić świat Shinobi, mimo że jego działania na szczycie Kage utraciły na wiarygodności. Danzō również bez wahania ukradł prawe oko Shisuiego, aby uzyskać dostęp do Kotoamatsukami, pomimo jego niekwestionowanej lojalności wobec Konohy w stosunku do własnego klanu i faktu, że był potomkiem kogoś, kto kiedyś był towarzyszem Danzō. Tobi wywnioskował, że intencją Danzō było przejęcie kontroli nad Dziewięcioogoniastym od Naruto za pomocą jego wielokrotnego Sharingana. Danzō jest również wyjątkowo arogancki, co widać w jego radości podczas ostatniego starcia z Sasuke, wierząc, że wygrał i tylko on jest w stanie zmienić cały świat.

Pomimo swoich bezinteresownych, amoralnych i drakońskich metod, Danzō miał poczucie szlachetności i godności. Upominał Sasuke za jego nienawiść i przemoc wobec Konohy, mówiąc, że zmarnowało to zarówno poświęcenie Uchihów, jak i osobiste ofiary Itachiego. Podobnie jak Hiruzen wykorzystał ostatnie chwile swojego życia, aby pomóc Konosze, próbując zabrać ze sobą Sasuke i Tobiego. Pomimo zazdrości wobec Trzeciego Hokage i rosnącej rywalizacji, nadal dbał o przyjaźń z Hiruzenem, wspominając różne wydarzenia z dzieciństwa i pytając, kim był Hiruzen w ostatnich chwilach. Jego starszyzna, Homura Mitokado i Koharu Utatane, bardzo szanowali Danzō i często korzystali z jego rad, gdy zajmowali się polityką wioski. Nie wiadomo, jak bardzo wiedzieli o pełnym zakresie jego działań.

Umiejętności Edytuj

Modyfikacje Ciała Edytuj

Danzō oprócz swoich zasobów energii posiada także moc dwóch najpotężniejszych rodów Konohy — Uchiha i Senju, które dają mu całkowitą kontrolę nad Bijū. Zdobył je, współpracując z Orochimaru. Prawa ręka i oko należały niegdyś do Shisuiego Uchiha, co pozwala Danzō na używanie sharinganów skradzionych prawdopodobnie ze zwłok członków klanu Uchiha których zabił Itachi podczas swojej misji wybicia klanu Uchiha. W prawym barku wszczepione ma komórki pierwszego Hokage — Hashiramy Senju co daje mu możliwość używania Uwolnienia Drewna, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem, bowiem chakra Senju jest potężniejsza od Danzō i przejmuje nad nim kontrolę.

Ninjutsu Edytuj

Transformacja Natury Edytuj

Danzō jest mistrzem w użyciu swojej natury czakry — Wiatru (np. Fūton: Shinkūdama). Prócz dalekosiężnych technik, które umożliwiają mu walkę z większą ilością przeciwników lub potężnymi technikami obronnymi (Susanoo), Shimura posiadł umiejętność przelewania swojej czakry w broń. To daje mu możliwość zwiększenia ostrości broni, ale także rozszerzenia zakresu ataku (Wind Kunai Blade).

Fūinjutsu Edytuj

Shimura jest mistrzem w technikach pieczętujących. Dzięki nim, zabezpieczył się na wypadek wycieku informacji (wszystkich swoich podwładnych opieczętował, by nie przekazali wrogowi żadnych informacji o nim i jego organizacji). Przygotował się nawet na to, że może ponieść klęskę w walce. W momencie swojej śmierci aktywowało się Pieczętowanie Czterech Odwróconych Symboli, które zapieczętowałaby przeciwnika Shimury, jednakże w tym wypadku pomylił się, bowiem członkom klanu Uchiha udało się uciec.

Kuchiyose no Jutsu Edytuj

Danzō ma dostęp do bardzo wyjątkowych gigantycznych stworzeń jak Baku. Istota ma zdolność do dmuchania wiatrem w obszarze przed nim. Ssanie Baku może być również stosowane w celu zwiększenia mocy techniki Danzō. Jednakże, używając ssania może zostawić stworzenie zagrożone wobec technik ognia.

Inne Zdolności Edytuj

Sharingany na ręce dają mu możliwość korzystania z najpotężniejszej techniki iluzji — Izanagi. To sprawia, że może przyjmować na siebie potężne ciosy i wychodzi z tego bez szwanku. Użycie Izanagi wiąże się z utratą chakry. Mangekyō Shisui'ego pozwala mu także na użycie Kotoamatsukami, z którego słynął młody Uchiha.

Ciekawostki Edytuj

  • Śmierć Danzō jest bardzo podobna do śmierci Deidary, ponieważ obaj podejmują ostatni wysiłek w celu zabicia Sasuke, ale nie udaje im się. Jednak w przeciwieństwie do Deidary, jutsu, które Danzō użył do zabicia Sasuke może być użyte tylko wtedy, gdy dana osoba umiera, więc Sasuke technicznie zabił Danzō.
  • Danzō nie był Szóstym Hokage, ale raczej kandydatem. Chociaż niektórzy nadal myślą, że tak jest, oczywiście nie jest, ponieważ nie został wybrany przez Tsunade na następcę i nie został wybrany przez mieszkańców Konohy. Dodatkowo, po odkryciu, że Danzō ma moc kontroli umysłu, jego tytuł Hokage nie został rozpoznany. Kakashi Hatake ostatecznie stał się oficjalnym Szóstym Hokage po Czwartej Wielkiej Wojnie Shinobi pod koniec serii.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.